ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: MACEDONIA (מקדוניה) – EYE CUE „Lost and found” – najgorsi w historii

Kolejny rok, kolejny słaby występ i kolejna porażka. Czy planowana zmiana nazwy będzie nowym otwarciem dla Macedonii? Sprawdź jak poradzili sobie członkowie duetu Eye Cue i jak wypadli na tle innych reprezentantów. Kto głosował na Macedonię, jak głosował ten kraj? 

Macedonia, która być może ostatni raz występowała na Eurowizji pod aktualną nazwą (F.Y.R. Macedonia) od lat popełnia ten sam błąd i psuje dobrą piosenkę fatalnym występem na żywo. W tym roku nie było wyjątku i duet Eye Cue z utworem „Lost and found” zaprezentował się na scenie fatalnie więc i szanse na sukces były praktycznie żadne. Macedonia zajęła przedostatnie miejsce w półfinale pierwszym, zdobywając jedynie 24 punkty, aż 39 mniej od Chorwacji i 9 więcej niż Islandia. W obydwu głosowaniach zajęła 18. miejsce. Od widzów miała 6 punktów (11 mniej niż Chorwacja) i 6 więcej od Islandii, która televoting zakończyła bez punktów. U jurorów zdobyła 18 punktów – 2 mniej od Białorusi i 3 więcej niż Islandia. W głosowaniu widzów 5 punktów dała sąsiednia Bułgaria, a 1 państwo z b. Jugosławii – Chorwacja. W głosowaniu jury Macedończyków wspomogli inni sąsiedzi – Albania dała aż 8, a Grecja 3. Dodatkowo Azerbejdżan przyznał 6, a Izrael 1.

Spore wsparcie dla sąsiadów

Macedońscy widzowie w pierwszym półfinale 12 punktów dali sąsiadom – Albanii. Drugie miejsce miała Chorwacja, czyli państwo z regionu, a trzecie inny sąsiad – Bułgaria. Czwarte miejsce miała Greczynka w barwach Cypru – Eleni, a piąte Czechy. Grecja zajęła 7. miejsce. Izrael był ósmy, a na samym końcu znalazła się Armenia. W głosowaniu jurorów wygrała sąsiednia Bułgaria, drugi ościenny kraj – Albania – był drugi, a Czechy trzecie. Chorwacja zajęła 5. miejsce, Izrael 6., a Grecja dopiero jedenaste. Sporym zaskoczeniem był fakt, że ostatnie miejsce u jury miała Austria, której piosenkę napisał autor ubiegłorocznego hitu z Macedonii – „Dance alone”.

W finale Macedończycy ponownie dali 12 punktów Albanii, drugie miejsce miał inny sąsiad – Serbia, a trzecie Cypr. Bułgaria i Włochy weszły do czołowej piątki. Na dwóch ostatnich miejscach znalazły się Litwa i Portugalia. Pierwsze miejsce u jury miała Estonia, drugi był Cypr, a trzecia sąsiednia Serbia. W top5 także Szwecja i Albania. Austria tym razem na miejscu 17., Bułgaria była 16., chociaż wygrała głosowanie komisji w półfinale. Na ostatnim miejscu w głosowaniu profesjonalistów znalazła się Portugalia.

Na 18 startów Macedonia tylko 8 razy znalazła się w finale, a najwyższe miejsce jakie zajęła to 12. w Atenach za sprawą Eleny i „Ninanajna”.  W półfinale ten kraj trzykrotnie zajął dziewiąte miejsce (w 2005, 2007 i 2012) co jest najwyższym osiągnięciem. Aż cztery razy reprezentanci tego państwa byli na miejscu dziesiątym, z czego dwa razy taka pozycja nie dała awansu (2008-2009). Najniższe miejsce w rundzie eliminacyjnej to 26. pozycja Kaliopi z 1996 roku, ale od czasu wprowadzenia stałych półfinałów to Eye Cue ma tytuł najgorszego reprezentanta. Przed 2018 rokiem najniższym miejscem Macedonii było szesnaste – zajęte w 2011 i 2013 roku. Macedonia już po raz szósty z rzędu nie otrzymuje awansu. Łącznie w latach 2008-2018 awans otrzyma…tylko jeden raz.

Relacje między Izraelem a Macedonią uznawane są za bardzo bliskie i przyjazne. Izrael szybko uznał kraj pod nazwą „Republika Macedonii” i nie korzystał z oficjalnego skrótu F.Y.R. Co ciekawe, Macedonia jest jednym z nielicznych państw, nie tylko w Europie ale i na świecie, nie utrzymujących politycznych i dyplomatycznych stosunków z Palestyną. W stolicy Macedonii, Skopje, znajduje się jedno z największych na świecie Ośrodków Pamięci o Holokauście.

%d blogerów lubi to: