ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: SZWAJCARIA (שווייץ) – ZIBBZ „Stones” – Czwarta eliminacja z rzędu

Kolejny kraj, który nie awansował do finału z powodu niskiej oceny od widzów! Jak głosowano na Szwajcarię, które diaspory zdominowały televoting? Jak wyglądają statystyki tego kraju? 

Duet Zibbz świetnie wypadł na żywo, a utwór „Stones” miał wielu zwolenników. Jak się jednak okazało, zbyt mało by przejść do finału. Szwajcaria zajęła w I półfinale 13. miejsce, zdobywając 86 punktów – 5 mniej niż Belgia i 5 więcej od Grecji. Podobnie jak w przypadku opisywanej wczoraj Belgii, jurorzy chcieli Szwajcarów w finale i dali im 10. miejsce z 59 punktami – o 12 mniej od Irlandii i Belgii i 10 więcej niż miał Azerbejdżan. Niestety widzowie nie poparli Zibbz – Szwajcaria była w televotingu 15. z 27 punktami – 14 więcej miała Armenia, a 7 mniej Belgia. W głosowaniu widzów Szwajcaria dostała jedną dużą notę – 8 punktów z sąsiedniej Austrii. Pozostałe punkty były już znacznie niższe – 4 z Finlandii, 3 z Portugalii, 2 z Irlandii, Islandii, Chorwacji i Estonii oraz 1 z Hiszpanii, Izraela, Macedonii i Albanii. U jurorów 8 punktów także było najwyższą notą (od Belgii i Izraela), 6 dorzuciły Litwa z Czechami, 5 Hiszpania z Chorwacją, 4 Wielka Brytania, 3 Irlandia, Islandia, Azerbejdżan i Armenia, 2 Albania i po jednym Austria, Grecja i Finlandia.

Szwajcarzy zagłosowali po sąsiedzku, 12 punktów od widzów dostała Austria. Drugie miejsce to już mocny wpływ diaspory – 10 punktów zgarnęła Albania. Na trzeciej pozycji znalazł się zwycięski Izrael, a Cypr i Irlandia weszły do top5. Najniżej oceniono Białoruś, a pod koniec rankingu znaleźć można również Armenię i Islandię. Grono jurorskie 12 punktów przekazało Estonii, 10 Irlandii, a 8 Czechom, Austrię zostawiając z 6 punktami. Albania zajęła jedynie 13. miejsce, a najgorzej wypadła Macedonia, którą prawie wszyscy członkowie komisji dali na ostatnie miejsce. Dane portalu Eurovision.tv są niepełne i jeden juror szwajcarski nie ma imienia ani nazwiska…

Diaspora wygrała televoting

W finale najsilniejsza w televotingu okazała się diaspora serbska i Balkanika otrzymała 12 punktów ze Szwajcarii. Drugie miejsce zgarnęła diaspora portugalska – 10 punktów, 8 punktów otrzymały Włochy, a 7 punktów wydzwoniła diaspora albańska. Sąsiadów niemieckojęzycznych obdarowano 5 punktami (Niemcy) i 4 punktami (Austria). Izrael zajął 6. miejsce, Bułgaria dopiero 24., Francja była jedenasta, a Słowenia ostatnia. Głosowanie jurorskie wygrały Niemcy, chociaż jeden juror miał piosenkę Michaela Schulte dopiero na 15. pozycji. Drugie miejsce otrzymała Estonia, a trzecie Litwa. Austria była siódma, Izrael 10., Portugalia ósma, a dwa kraje z silną diasporą – Albania i Serbia znalazły się odpowiednio na 21. i 23. miejscu. Najniżej w finale oceniono Ukrainę.

Szwajcaria do tej pory dwukrotnie wygrała (w 1956 i 1988), trzy razy była druga (ostatni raz w 1986) i trzy razy trzecia (ostatni raz w 1993). Najniższe miejsce w finale to pozycja 25. zdobyta w 1998 i w 2011. Trzykrotnie ten kraj kończył finał bez punktów. Tegoroczny brak awansu oznacza, że Szwajcaria została wyeliminowana już czwarty rok z rzędu. Największy sukces półfinałowy to 4. miejsce z 2014 roku. Wynik Zibbz to szósty najsłabszy rezultat i powtórka z 2008 oraz 2013 roku. Szwajcaria do tej pory aż cztery razy zajmowała ostatnie miejsce w półfinale, w tym raz z zerem punktów i na 22. miejscu (w 2004 roku).

Czy wiesz, że Szwajcaria pełniła rolę reprezentanta izraelskich interesów w krajach, gdzie Izrael nie miał ambasad (np. na Węgrzech do 1989, w Gwinei do 1973, na Madagaskarze do 1994 czy w Ghanie do 2002). Z drugiej strony reprezentowała interesy Iranu (do 1987) i Wybrzeża Kości Słoniowej (do 1986) gdyż te kraje nie miały ambasady w Izraelu. Szwajcaria, podobnie jak 24 inne kraje startujące w ESC 2018, nie uznała Państwa Palestyńskiego.

%d blogerów lubi to: