ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: MALTA (מלטה) – CHRISTABELLE „Taboo” – Powtórka z Kijowa

Maltanka pozytywnie oceniona przez jury i pogrążona przez widzów! Komu Maltańczycy dali 12 punktów („robiąc” w ten sposób historię)? Jak oceniono piosenkę z Polski? Sprawdź analizę i statystyki dla Malty! 

Christabelle z Malty, podobnie jak jej poprzedniczka Claudia Faniello, długo czekała na swój eurowizyjny występ i możliwość reprezentowania Malty. Chociaż miała utwór o istotnym przesłaniu, a w jej występie zaprezentowano mnóstwo (drogich) efektów specjalnych, nie zdołała przekonać do siebie widzów i nie awansowała do finału. W ich głosowaniu była…ostatnia, zdobywając tylko 8 punktów, o 5 mniej niż Gruzja. 7 punktów przekazała jej Australia, a 1 Dania. Gdyby o wynikach Eurowizji decydowali jurorzy, Malta byłaby w finale, ponieważ w głosowaniu komisji wywalczyła wysokie 5. miejsce z 93 punktami – o 34 mniej niż Holandia i jeden więcej od Łotwy. Podobnie jak Rumunia i Łotwa, Malta nie zdobyła serc widzów i pomimo tak silnego poparcia jury nie awansowała do finału. Ostatecznie zajęła 13. miejsce w II półfinale  z wynikiem 101 punktów – o 5 mniej niż Łotwa i 20 więcej od Polski. Które grupy jurorskie najmocniej wsparły utwór „Taboo”? 10 punktów dała Rumunia, po 8 Włochy, Dania, Słowenia i San Marin, 7 Łotwa z Czarnogórą, 6 Francja, Niemcy i Norwegia, 4 Szwecja, Gruzja i Serbia, 3 Australia, 2 Mołdawia, a 1 Holandia z Polską. Tylko Rosja, Węgry i Ukraina nie przyznały punktów Maltance, chociaż Christabelle wystąpiła podczas imprezy w Moskwie. Warto zauważyć, że rok temu Malta również zajęła bardzo wysokie miejsce u jury, a u widzów była ostatnia (wtedy z zerem punktów).

Malta tworzy nową historię San Marino

Jak Maltańczycy głosowali w półfinale? 12 punktów otrzymało…San Marino i to zapewne tylko z powodu Jessiki, Maltanki, która reprezentowała ten kraj. Bardzo istotny fakt: San Marino po raz pierwszy w historii dostało na dorosłej Eurowizji 12 punktów! Do tej pory ze słynnego „twelve points” cieszono się tylko na Juniorze, gdy w 2015 roku najwyższą notę niespodziewanie przyznała Ukraina. 10 punktów z Malty otrzymała w Lizbonie Australia, a 8 Dania. Polska zajęła 10. miejsce co oznacza 1 punkt na konto piosenki „Light me up”. Najsłabiej widzowie ocenili Gruzję. U jurorów triumfowała Norwegia, drugie miejsce miała Szwecja, a trzecie Dania, więc maltańscy jurorzy byli w tym roku wybitnie pro-skandynawscy. San Marino otrzymało 8. miejsce, a Polska tylko 15., pomiędzy Gruzją a Rosją. Dwóch jurorów miało naszą piosenkę na pozycji 10., natomiast Alexander Kitcher jako jedyny przyznał nam ostatnie miejsce. Rosja zajęła w głosowaniu maltańskiego jury przedostatnie miejsce, a najsłabiej oceniono Słowenię.

Ponieważ w finale nie było San Marino, Maltańczycy postawili na bardziej tradycyjny wybór i 12 punktów dali Włochom. 10 trafiło na „sąsiedni” Cypr, a 8 do zwycięskiego Izraela. Podobnie jak w przypadku Łotwy, dwa ostatnie kraje w televotingu to Hiszpania i Portugalia. Jury z Malty najwyżej oceniło Cypr (dając Eleni pierwsze lub drugie miejsca), 10 punktów przekazano Włochom, a 8 Francuzom. Izrael zajął 5. miejsce, a na samym końcu znalazła się Serbia.

Za rok już będzie finał?

Był to 31. start Malty, która do tej pory dwukrotnie zajęła w finale drugie miejsce (2002 i 2005) i dwa razy była trzecia (1992 i 1998). Najsłabszy rezultat finałowy to 25. pozycja z 2003 roku. W etapie półfinałowym Malcie raz udało się zająć 3. miejsce, a rezultat Christabelle to czwarty najgorszy wynik tego kraju. W półfinale najsłabiej poradziła sobie Olivia Lewis, która w 2007 roku była raptem na 25. miejscu w grupie. Tegoroczna porażka to już drugi z rzędu brak awansu Malty do finału i do tej pory nie zdażyło się, by kraj był nieobecny w finale dłużej niż 2 lata. Czy to oznacza, że Malta za rok awansuje?

Chociaż Malta to mały kraj, ma swoją ambasadę w Tel-Awiwie. W 2015 roku Izrael ostrzegł Maltę, a także Szwecję, Belgię, Irlandię, Francję i Luksemburg, że nałoży na te kraje sankcje w związku z decyzją UE (popieraną głównie przez te państwa) o oznaczaniu produktów i towarów wytwarzanych w żydowskich osiedlach na Zachodnim Brzegu i Wzgórzu Golan. Izraelscy politycy oskarżyli m.in. Maltę o wzmacnianie frakcji palestyńskiej. Malta uznała państwo palestyńskie już w 1988 roku.

%d blogerów lubi to: