ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: ŁOTWA (לטביה) – LAURA „Funny Girl” – Brazylijska wokalistka poza finałem

Laura Rizzotto poza finałem! Kto na nią głosował? Jak głosowali Łotysze? Komu kibicowała Aminata? Które miejsce Łotwa najczęściej zajmuje w półfinale? 

Reprezentantka Łotwy, pochodząca z Brazylii Laura Rizzotto, zaprezentowała na scenie w Lizbonie jeden z najprostszych występów, co jednak nie dało jej żadnej przewagi nad resztą. Była to też bodajże jedyna uczestniczka ESC 2018 biegle władająca językiem gospodarzy, pomijając oczywiście przedstawicielkę Portugalii. Utwór „Funny Girl” zdobył w II półfinale 106 punktów i 12. miejsce. Jeden punkt więcej miała Rumunia, a 5 punktów mniej Malta. Łotwa to drugi z trzech państw (także Rumunia i Malta), które były w top10 jurorów, ale nie zdobyły uznania widzów co ostatecznie przekreśliło szanse na awans. W typowaniu jury Laura zajęła 6. miejsce z 92 punktami – 1 mniej od Malty i 10 więcej od Mołdawii. U widzów była dopiero 15. z 14 punktami – 3 więcej miała Czarnogóra, a tyle samo punktów co Laura zdobyły też reprezentantki San Marino. Po 10 punktów w głosowaniu jurorskim dały Łotwie Francja, Niemcy i Ukraina, 8 przekazała Gruzja, po 7 Dania, Holandia, Szwecja, Norwegia i Polska, po 5 San Marino i Australia, po 3 Mołdawia z Serbią, 2 Węgry i 1 Rumunia. Na wynik w televotingu złożyły się cztery kraje – Gruzja dała 7, Polska 4, Dania 2 i Ukraina 1.

12 points to Russia!

Łotysze głosujący w półfinałowym televotingu na pierwszym miejscu mieli…Rosję, która zdobyła 12 punktów. To jedyny naród, który tak wysoko ocenił Yulię. Na drugim miejscu znalazł się drugi duży kraj słowiański – Ukraina, a na trzecim Mołdawia. Dania i Szwecja dopełniły top5. Polska zajęła dopiero 12. miejsce (między Słowenią a Maltą) i nie załapała się na punkty. Na ostatnim miejscu znalazło się San Marino. Jurorom na Łotwie najbardziej spodobała się Australia, chociaż żaden z członków komisji nie przyznał Jessice 1. miejsca. Druga była Szwecja, a trzecia Holandia. Ukraina zajęła 10. miejsce, Rosja była 12., a Polska trzynasta. Agnese Cimuška była jurorką, która najwyżej oceniła „Light me up” – na 7. miejsce. Producent Makree miał Gromeego i Lukasa na ostatnim miejscu. Półfinałowe top3 Aminaty (ESC 2015) to Szwecja, Holandia i Australia, natomiast wokalista na 4. miejscu miała Rosję, co chyba źle o niej świadczy. Polskę sklasyfikowała na 13. pozycji. Ostatnie miejsce w głosowaniu jurorów zajęło San Marino.

W finale Łotwa zagłosowała już po sąsiedzku – 12 punktów od widzów dla Litwy, a 10 dla Estonii. 8 zdobył zwycięski Izrael, a do top5 dorzucono też Mołdawię i Włochy. Hiszpania i Portugalia zajęły w televotingu ostatnie miejsca. Jurorzy przyznali 1. miejsce Szwecji, drugie Francji, a trzecie Estonii. Australia była piąta, Litwa siódma, z kolei Włochy przedostatnie, a na samym końcu znalazła się Finlandia. Aminacie najbardziej spodobały się Szwecja, Austria i Holandia, natomiast najniżej oceniła Wielką Brytanię.

Nieszczęśliwa siedemnastka 

Po sukcesie Aminaty zdawało się, że Łotwa nabrała wiatru w żagle, jednak w tym roku ponownie nie udało jej się awansować. Do tej pory Łotwa w finale raz wygrała (2002) i raz była trzecia (debiut w 2000). Najniższą pozycję finałową zdobyła, gdy organizowała konkurs w 2003 roku. W półfinale raz była druga (2015), a wynik Laury to i tak szósty najlepszy rezultat na tym etapie i jednocześnie szósty najgorszy. Łotwa ma na swoim koncie aż cztery ostatnie miejsca – w 2009, 2010, 2013 oraz w 2017. Co ciekawe, aż czterokrotnie zajmowała 17. miejsce w półfinale. Najgorszy rezultat osiągnęła w 2009 roku, gdy Intars Busulis, śpiewając po rosyjsku w Moskwie, zajął 19. miejsce.

Około 9 tysięcy Żydów żyje aktualnie na Łotwie. Te dwa kraje nawiązały stosunki w 1992 roku, a ich współpraca dotyczy m.in. kwestii ekonomicznych i edukacyjnych. W 2012 roku uroczyście obchodzono 20-lecie relacji łotewsko-izraelskich. Łotwa popiera dwunarodowe rozwiązanie konfliktu między Izraelem i Palestyną. Nie uznała oficjalnie państwa palestyńskiego.

%d blogerów lubi to: