ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: RUMUNIA (רומניה) – THE HUMANS „Goodbye” – Bolesny policzek od widzów

Tak naprawdę nie jest to pierwszy brak awansu Rumunii, ale zdecydowanie najbardziej widowiskowy! Kto głosował na The Humans? Jak głosowali Rumunii? Sprawdź dziwne głosowanie jurorów w półfinale! 

W drugiej części cyklu „Analizy Wyników” zajmiemy się państwami, które nie weszły do finału Eurowizji. Prezentowane będą kolejno zgodnie z ilością zebranych punktów. Na początek Rumunia, która pierwszy raz w historii zaliczyła tak poważną porażkę i straciła status kraju, który co roku awansował do finału (od wprowadzenia nowego formatu). W II półfinale grupa The Humans zdobyła 11. miejsce i 107 punktów, o 4 mniej niż zakwalifikowane Węgry i tylko jeden więcej od Łotwy. Chociaż Rumunia ma sporą diasporę w Europie, to jednak widzowie przyłożyli się do braku awansu, dając piosence „Goodbye” 13. miejsce i 40 punktów – o 7 mniej od Holandii ale aż 23 więcej od Czarnogóry. Jurorzy mieli Rumunię w czołowej dziesiątce, a dokładniej na miejscu 8. z 67 punktami (remis ze Słowenią). Ostatecznie jednak zamiast Rumunii (a także Łotwy i Malty) do finału weszły Serbia, Dania i Węgry, wbrew woli jurorów. W televotingu Rumunia dostała punkty tylko od czterech państw, ale aż dwa (Włochy i Mołdawia) dały 12 punktów. Osiem dorzuciły Francja z Gruzją. Jurorzy także dali dwunastki – najwyższe noty przekazano z Mołdawii i Węgier. 8 punktów wysłała Czarnogóra, po 6 Słowenia z Gruzją, 4 Rosja, 3 Szwecja, Łotwa i Polska, po 2 Holandia, Norwegia, Malta i Ukraina, a po jednym Francja z Serbią. Żadnych punktów nie dały Włochy, co być może było chęcią wyrównania sił, spodziewając się dużego poparcia dla Rumunii ze strony widzów (diaspory).

Rumuńscy widzowie w półfinale przyznali 12 punktów Mołdawii, co nikogo już raczej nie dziwi. Drugie miejsce mieli sąsiedzi z Węgier, a trzecie Dania. Bardzo wysoko w televotingu była Australia – 4. miejsce. Polska zajęła 12. pozycję i nie załapała się na punkty. Na ostatnim miejscu publika sklasyfikowała San Marino. Wszyscy jurorzy byli zgodni i dali 1. miejsce Mołdawii, drugie miejsce zgarnęła Malta (tu już pełnej zgodności nie było), a trzecie Holandia. Bardzo zaskakujący jest fakt, że Czarnogóra zajęła 4. miejsce, gdzie zazwyczaj oceniano ją znacznie niżej. Wysoko było też San Marino – 6. pozycja! Polska wypadła słabo – 11. miejsce. Najlepiej ocenił piosenkę „Light me up” Nicu Patoi (9. miejsce), a najsłabiej Anca Lupes (12. miejsce). Co ciekawe, Szwecja zdobyła jedynie 13. pozycję, a oceny jurorów były dość podobne (miejsca z przedziału 12-14.) Na dnie znalazła się Gruzja.

Jury nie faworyzowało Mołdawii

W finale Rumunia dała w televotingu 12 punktów Mołdawii, 10 przypadło Węgrom, a 8 Izraelowi. Bułgaria miała 6. miejsce, Cypr był czwarty, a na ostatnim miejscu sklasyfikowano Portugalię. Niespodzianką był fakt, że rumuńscy jurorzy dali 1. miejsce Austrii, Mołdawię stawiając dopiero na czwartej pozycji. Drugie miejsce miała Hiszpania, a trzecie Holandia. Cypr w ich głosowaniu był szósty, a Izrael dopiero jedenasty. Na ostatnim miejscu znalazła się Dania.

Tak naprawdę Rumunia nie zakwalifikowała się do finału już po raz trzeci, ale pierwszy od wprowadzenia nowego formatu w 2004 roku. W 1993 roku zajęła 7. i ostatnie miejsce w kwalifikacjach, z kolei w 1996 roku także była ostatnia – zdobyła 29. miejsce w rundzie półfinałowej. Grupa The Humans zaliczyła więc drugi najgorszy wynik dla Rumunii. Ich kraj do tej pory dwukrotnie zajmował 3. miejsce w finale (2005 i 2010), z kolei w półfinale największym sukcesem jest zwycięstwo w 2005, a także drugie miejsce w 2014 i trzecie w 2012.

Czy wiesz, że w czasie zimnej wojny Rumunia była jedynym krajem z bloku komunistycznego, który nie zerwał stosunków z Izraelem? Kraje nawiązały relacje w 1948 roku i od tego czasu podpisały już wiele umów o współpracy, a przedstawiciele obydwu państw wielokrotnie się odwiedzali. W kwietniu 2018 roku Rumunia ogłosiła, że jest gotowa przenieść swoją ambasadę z Tel-Awiwu do Jerozolimy.

%d blogerów lubi to: