ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: PORTUGALIA (פורטוגל) – CLAUDIA „O jardim” – Od Grand Prix po dno finału

Organizatorzy Eurowizji 2018 zajęli w finale ostatnie miejsce – czy na to zasłużyli? Kto zagłosował na piosenkę „O jardim”? Jak głosowali Portugalczycy i czy docenili portugalski chórek pod flagą Azerbejdżanu? Pora na ostatni odcinek finałowej części cyklu „Analiza Wyników”! 

W naszym cyklu „Analiza wyników” dotarliśmy już do końca rankingu finałowego. Na samym dnie znalazł się gospodarz imprezy czyli Portugalia. Claudia Pascoal w duecie z Isaurą zajęły 26. miejsce, zdobywając tylko 39 punktów. Tym samym Portugalia to kolejny kraj (po Austrii), który przegrywa finał przed własną publicznością. Zarówno w głosowaniu jurorów jak i widzów piosenka „O jardim” zajęła przedostatnie miejsce – 25. Widzowie dali 18 punktów, tyle samo co Hiszpanii i o 9 więcej niż Australii. Jurorzy przyznali 21 punktów, o 2 mniej niż Finlandii i 10 więcej niż Ukrainie. Jedynie widzowie z dwóch państw przyznali Portugalii punkty – Szwajcaria dała 10, a Francja 8. U jedynego sąsiada – Hiszpanii – Portugalia zajęła w televotingu 13. miejsce. Najwięcej punktów jurorskich dała Litwa (7), następnie Irlandia (6). Szwajcaria i Estonia przyznały po 3 punkty, a Holandia dwa.

Portugalia, jako kraj automatycznie zakwalifikowany do finału, głosował w I półfinale. Widzowie 12 punktów dali Estonii, 10 Cyprowi, a 8 Irlandii. Izrael zdobył 2 punkty. Podobnie jak w paru innych krajach na dnie głosowania znalazły się Macedonia z Chorwacją.  Jurorzy pierwsze miejsce przekazali Litwie, być może dlatego, że Ieva starała się powtórzyć działania Salvadora i postawić na minimalizm. Drugie miejsce otrzymała Belgia, a trzecie Estonia. Izrael zdobył 2 punkty. Co istotne, najniżej oceniono Azerbejdżan, chociaż w chórku Aisel wystąpili Portugalczycy, w tym Rui Andrade, który bardzo dobitnie skrytykował brak poparcia portugalskiego jury dla własnych wykonawców występujących w barwach innego kraju. Warto podkreślić, że Azerbejdżan w głosowaniu widzów Portugalii zajął 4. miejsce.

W finale Portugalia dała 12 punktów od publiczności swojemu wielkiemu sąsiadowi – Hiszpanii. Drugie miejsce zajęły Włochy, a trzecie Niemcy. Cypr zajął 6. miejsce, a Izrael 10. Na ostatnim miejscu Serbia i Słowenia, co jest dość częstym rozdaniem dla krajów Europy Zachodniej. Portugalska komisja Litwie dała tym razem jedynie 5. miejsce, a najwyższą notę przyznano Estonii. Drugie miejsce miała Albania, a trzecie Austria. Izrael znalazł się na miejscu 10., a Cypr na 15. Hiszpanii przypadła dziewiąta lokata, co dało 2 punkty. Na ostatnim miejscu u jurorów była Mołdawia.

Najgorsze miejsce w finale

26. miejsce Claudii to najniższy rezultat finałowy Portugalii i jednocześnie czwarta Eurowizja, w której ten kraj zajmuje ostatnie miejsce w wielkim finale. Największym osiągnięciem jest oczywiście 1. miejsce z 2017 roku – jest to jedyna lokata Portugalii w top5 finału, chociaż kraj już 42 razy miał swojego reprezentanta w tej części konkursu. W etapie półfinałowym Portugalia raz zajęła 1. miejsce (2017) i raz drugie (2008). Jedynie pięć razy zakwalifikowała się z eliminacji (licząc też 1996 rok, gdzie weszła do finału z 18. pozycji, by w ostatecznym głosowaniu zająć wysoką, szóstą pozycję). Najgorszymi reprezentantkami Portugalii w półfinale są dziewczyny z Nonstop, które zaliczyły 19. miejsce w grupie (2006).

Od 1959 roku pomiędzy Izraelem a Portugalią utrzymywano jedynie stosunki na poziomie konsularnym, natomiast pełne relacje dyplomatyczne nawiązano dopiero w 1977 roku, po rewolucji goździków z 1974 roku. Kraje współpracują ze sobą m.in. na podłożu kulturalnym i historycznym, pielęgnując pamięć o burzliwej historii portugalskich Żydów. W 2011 roku pojawiły się głosy, by parlament Portugalii uznał Państwo Palestyńskie, jednak te inicjatywy zostały stłumione przez dwie główne partie.

%d blogerów lubi to: