ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: FINLANDIA (פינלנד) – SAARA „Monsters” – Potwornie słaby wynik w finale

Gwiazda brytyjskiego „X Factora” znów druga – ale od końca! Do tego osiągnęła najniższy finałowy wynik swojego kraju na Eurowizji! Kto głosował na Finlandię? Jak głosowali Finowie? Sprawdźcie! 

Uwielbiana przez wielu fanów, świetnie przyjęta w brytyjskim „X Factorze” – Saara Aalto miała wiele powodów by pojawić się na Eurowizji i tak też zrobiła. Sumiennie się do tego przygotowała, jednak wszystko zrobiła w bardzo „eurowizyjny” sposób, od kompozytorów począwszy, a skończywszy na samym występie. Od wtorku do soboty świętowała jednak sukces, gdyż jej „Monsters” awansowało do finału. Dopiero po finale dowiedziała się, że Finlandia zajęła 10. miejsce w grupie i zdobyła 108 punktów – 11 mniej niż Litwa i 14 więcej od niezakwalifikowanego Azerbejdżanu. Wokalistka weszła do finału głównie dzięki widzom, u którym zdobyła 73 punkty, co dało 7. miejsce pomiędzy Irlandią a Bułgarią. W typowaniu jurorów wypadła słabo, zajęła 15. miejsce z 35 punktami – 3 mniej od Armenii i 7 więcej niż Grecja. Zamiast Finlandii i Litwy jurorzy woleli w finale Belgię i Szwajcarię. Na Finlandię najmocniej głosowali widzowie z Estonii (12 punktów), 10 dała Islandia, 8 Albania, 7 Wielka Brytania, 6 Irlandia, Hiszpania i Izrael, 5 Szwajcaria, 4 Portugalia, 3 Litwa, 2 Belgia z Macedonią i po jednym Bułgaria z Czechami. W głosowaniu jurorów „Monsters” najbardziej spodobało się w Izraelu (7), a także w Irlandii i Estonii (po 5), Islandii (4), Wielkiej Brytanii i Białorusi (3), Szwajcarii, na Cyprze i Litwie (2) oraz w Hiszpanii i Bułgarii (po jednym).

Widzowie z Finlandii odwdzięczyli się 12 punktami Estonii, 10 trafiło do Izraela, a 8 do Austrii. Islandia zajęła jedynie 13. miejsce, a na samym dnie znalazła się Macedonia, sąsiadując w rankingu z Chorwacją. U jurorów lider był niemal jasny – Izrael zdobył 1. miejsce u czterech z pięciu głosujących. Drugie miejsce wywalczyła Bułgaria (czterech z pięciu jurorów miało ją na drugiej pozycji), a trzecie Austria. Zaskakujące jest to, że Estonia zajęła dopiero 16. miejsce, a gorzej wypadły tylko Białoruś i Macedonia.

Najgorsza spośród półfinalistów

Ponieważ Saara często wiązana jest z pozycją „drugą”, warto wspomnieć, że nie dość, że w półfinale była wyczytana jako druga od końca, to w finale zajęła drugie od końca miejsce. Zdobyła 46 punktów, o 2 mniej niż Wielka Brytania i o 7 więcej niż Portugalia. Tym samym jest najsłabiej ocenionym krajem z dwóch półfinałów, który dostał się do finału. W televotingu Aalto była 21. i miała 23 punkty, tyle samo co Słowenia, a o 2 mniej niż Wielka Brytania. W głosowaniu komisji była trzecia od końca z 23 punktami – zremisowała z Wielką Brytanią i miała 2 punkty więcej niż Portugalia. W televotingu Finlandia zgarnęła 10 punktów od Estonii, 6 ze Szwecji, 4 z Australii i 3 z Islandii. Jury izraelskie dało jej 6 punktów, macedońskie pięć, brytyjskie cztery, szwedzkie i czeskie trzy, a estońskie dwa.

Finowie pozostali wierni Estonii i w televotingu dali jej 12 punktów. 10 przekazali Duńczykowi, a 8 Węgrom. Izrael był czwarty, Cypr dziesiąty, a Norwegia i Szwecja zajęły odpowiednio miejsca 11-12. Na samym końcu Serbia, nieco wyżej Hiszpania z Portugalią. W głosowaniu jurorów tym razem lider nie był taki oczywisty, ale jednak pozostał ten sam co w półfinale – 12 punktów zdobył Izrael. 10 punktów przyznano Bułgarii, a 8 Szwecji. Cypr zajął 5. miejsce, Dania ósme, Norwegia trzynaste, a Estonia dopiero osiemnaste. Także Węgrom poszło słabo – 17. pozycja. Najniżej oceniono Serbię i Słowenię.

Najsłabsza finałowa Finka 

Finlandia 45 razy startowała w finale, do tej pory raz wygrała (w 2006), a poza tym nigdy nie znalazła się w top5. Rezultat tegorocznej reprezentantki jest najgorszym w historii finałowym udziałów – to jednocześnie powtórka z 2009 roku, gdy Finlandię reprezentował zespół Waldo’s People. Finlandia aż dziesięć razy kończyła rywalizację na ostatnim miejscu, w tym trzykrotnie bez punktów. Sukcesem jest jednak fakt, że po trzech latach przerwy kraj awansował do finału. Do tej pory Finlandia raz wygrała półfinał (2006) i dwukrotnie była trzecia (2011 i 2014). Wynik Saary jest piątym najlepszym. Najgorzej w eliminacjach wypadła Jasmine w 1996 roku (22. miejsce), a Finlandia raz była ostatnia – w 2015 roku gdy zespół PKN zajął 16. miejsce w grupie.

Według Wikipedii ok. 10 tys. Finów co roku odwiedza Izrael, a te dwa kraje łączną silne więzy kulturalne i naukowe ale też wojskowe. Izrael importune z Finlandii maszyny, sprzęt telekomunikacyjny, drewno, produkty papiernicze czy chemikalia. W 2006 roku w Tel-Awiwie otwarto wystawę dotyczącą historii fińskich Żydów. Finlandia nigdy nie poparła niepodległości Palestyny, kierując się bardziej ku dwupaństwowemu rozwiązaniu konfliktu. W październiku 2014 roku prezydent Finlandii powiedział, że nie pójdzie w ślady Szwedów i nie uzna Państwa palestyńskiego.

%d blogerów lubi to: