ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: WIELKA BRYTANIA (הממלכה המאוחדת) – SURIE „Storms” – Najsłabszy kraj Big5

Kolejna porażka Wielkiej Brytanii w finale! Kto głosował na SuRie? Jak głosowali Brytyjczycy? Czy docenili Saarę Aalto, gwiazdę „X Factora”? Pora na kolejną analizę wyników finału Eurowizji 2018! 

Chociaż SuRie z Wielkiej Brytanii nie dawano szans na sukces, to jednak z powodu niebezpiecznego incydentu i wtargnięcia na scenę aktywisty politycznego Dr ACactivism’a wokalistka w trakcie finału zaczęła piąć się w górę notowań bukmacherskich i ostatecznie dotarła do 5. pozycji zanim rozpoczęło się zbieranie punktów. Reakcje bukmacherskie okazały się przesadzone – Wielka Brytania zajęła 24. miejsce z 48 punktami – o 12 mniej niż Hiszpania i 2 więcej od Finlandii. Tym samym kraj po raz pierwszy od 2012 wypadł najsłabiej spośród grupy państw Big5. W głosowaniu telewidzów SuRie zajęła 20. miejsce z 25 punktami (o 7 mniej od Holandii i 2 więcej niż Finlandia). 10 punktów dała sąsiednia Irlandia, 6 przyznała Australia, po 3 dorzuciły Dania z Albanią, a po jednym Niemcy, Malta i San Marino. U jurorów piosenka „Storm” zajęła 23. miejsce z 23 punktami (remis z Finlandią). Co ciekawe, najwięcej punktów dał Izrael (aż 8), 6 przyznało jury z Włoch, 3 z Francji, a po 2 z Chorwacji, Łotwy i Czarnogóry.

Telewizja BBC miała obowiązek przeprowadzenia głosowania w I półfinale. Bez niespodzianki televoting wygrała tam Litwa, która…zajęła jednocześnie ostatnie miejsce u jurorów. Drugie miejsce wśród publiczności miała Irlandia, a trzecie Cypr. Laureatka 2. miejsca w „X Factor UK” – Saara Aalto – zdobyła od Brytyjczyków 7 punktów. Widzowie najsłabiej ocenili Chorwację, przed Armenią i Macedonią. U jurorów wygrała Bułgaria, drugie miejsce zajęła Austria, a trzecie Izrael. Irlandia zajęła 10 .miejsce. Fakt, że Litwa zajęła ostatnie miejsce w rankingu jury jest mocno podejrzany i wygląda na to, że komisja specjalnie zaniżyła szanse Ievy, bo wiadomo było iż jej piosenka zdobędzie ogromne wsparcie w głosowaniu publiczności.

Litwa nadal mocna

Siła litewskiej diaspory jest ogromna i 12 punktów od widzów w finale również trafiło na konto Ievy. Drugie miejsce przypadło Irlandii, a trzecie Cyprowi, czyli czołowa trójka televotingu była dokładnie taka sama jak w półfinale. Saara z Finlandii była już jednak 14. i nie załapała się na punkty od widzów. Zwycięski Izrael zajął 4. miejsce, Mołdawia siódme, a na samym dnie znalazły się kraje słowiańskie – Ukraina, Słowenia i Serbia. Jury najlepiej oceniło Austrię, na drugim miejscu był Izrael, a na trzecim Bułgaria. Australia zajęła niskie, 21. miejsce, Cypr był dwunasty, Finlandia siódma, a Irlandia ósma. Litwa tym razem tylko siedemnasta. Najsłabiej oceniono Włochy.

Na 61 startów w Eurowizji Wielka Brytania wygrała pięć razy (ostatni raz w 1997), aż piętnaście razy była druga (ostatni raz w 1998) i trzy razy zajęła trzecie miejsce (ostatni raz w 2002). Rezultat SuRie to trzeci najgorszy wynik tego kraju. Niechlubny rekord nadal należy do duetu Jemini, który w 2003 roku zajął 26. miejsce nie zdobywając przy tym żadnego punktu. Wielka Brytania była również ostatnia w 2008 i 2010 roku. Ostatni raz w czołowej dziesiątce znalazła się w 2009 roku. Co ciekawe, w latach 2015-2018 ten kraj aż trzy razy zajął miejsce 24.

Według sondażu przeprowadzonego w 2014 roku przez GlobeScan na zlecenie BBC World Service, aż 72% brytyjskich ankietowanych miało negatywne zdanie na temat Izraela, a jedynie 19% pozytywne. Taką samą ankietę przeprowadzono w Izraelu, gdzie 50% pozytywnie wypowiedziało się na temat Wielkiej Brytanii, a jedynie 6% negatywnie. Stosunki między Izraelem a Wielką Brytanią często były targane różnego rodzaju wydarzeniami, które negatywnie wpływały na relacje dwustronne.

%d blogerów lubi to: