ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: HISZPANIA (ספרד) – „Tu cancion” – Zakochana para, Alfred i Amaia

Bohaterowie popularnego reality-show nie osiągnęli sukcesu w Lizbonie! Kto głosował na Hiszpanię, jak głosowali widzowie i jurorzy z tego kraju? Sprawdź, jak źle idzie Hiszpanii na Eurowizji w ostatnich latach! 

Hiszpański duet Amaia i Alfred od początku był dość mocno „hejtowany” przez wielu fanów, ale „hype-owany” przez samych Hiszpanów, którzy co roku oczekują sukcesu i praktycznie co roku kończą finał Eurowizji ze smutną miną. W tym roku nie było inaczej – Hiszpanów było w Portugalii mnóstwo, wszyscy zgodnie wierzyli, że romantyczna ballada „Tu cancion” zawojuje Europę. Tak się jednak nie stało. Hiszpania startowała ze słynnej, pechowej, drugiej pozycji i zajęła 23. miejsce zdobywając w finale 61 punktów – o 3 mniej niż Słowenia i 13 więcej od Wielkiej Brytanii. Widzowie z Europy i Australii nie przekonali się do zakochanej pary i raczej większość życzyła duetowi rychłego rozstania niż zwycięstwa. Amaia i Alfred dostali 18 punktów, o 3 mniej niż Szwecja i tyle samo co Portugalia. Pozwoliło to zająć 24. miejsce. U jurorów było lepiej – 43 punkty i 18. pozycja pomiędzy Włochami a Słowenią. Skąd te punkty w ogóle przyszły? W televotingu Portugalia dała 12 punktów, po sąsiedzku – stanowiło to ponad 65% wszystkiego, co Hiszpania zdobyła. 5 punktó dorzuciła Francja i 1 Szwajcaria. U jurorów najwyższą notę przyznała Rumunia (aż 10 punktów), Cypr i Australia dały 7, Dania z Niemcami 6, Portugalia z Norwegią po 2 i Irlandia, Wielka Brytania oraz Belgia po jednym.

Chociaż niektórzy bardzo by tego chcieli, Hiszpania nie startowała w półfinale, ale miała obowiązek głosowania w I grupie. W televotingu zwyciężyła Irlandia, drugie miejsce miał Cypr, a trzecie Bułgaria. Na pozycji 4. znalazł się Izrael, a na ostatniej Chorwacja. Jurorzy postawili na zwycięski Izrael, drugie miejsce zajął Cypr, a trzecie Austria – tym samym komisja wytypowała top3 finału Eurowizji już w półfinale konkursu! Najgorzej oceniono Grecję, przedostatnia była Islandia.

Świetne typowanie hiszpańskiego jury!

W finale televoting dał 12 punktów Izraelowi, drugie miejsce przypadło Czechom, a trzecie Cyprowi, z kolei Irlandia zajęła dopiero dziesiąte miejsce. Sąsiednia Portugalia była trzynasta, a Francja siódma. Dwa kraje b. Jugosławii – Serbia i Słowenia – zajęły w głosowaniu widzów ostatnie miejsca. Jurorzy ponownie zagłosowali na tę samą trójkę państw, ale tym razem pomylili się co do kolejności – 12 punktów dostał Cypr, 10 Izrael, a Austria. Hiszpańskie jury to jedyna finałowa komisja, która trzy najwyższe noty dała w finale krajom, które faktycznie zakończyły całą rywalizację na podium. Portugalia zajęła u nich 15. miejsce, Francja piąte, a na samym dnie znalazły się Węgry.

Na 58 startów Hiszpania dwukrotnie wygrała (jednak ostatni raz zrobiła to w 1969, dzieląc Grand Prix z trzema innymi państwami). Cztery razy zajęła 2. miejsce (ostatni raz w 1995) i raz była trzecia. Rezultat zakochanego duetu to czwarty najgorszy wynik kraju w historii. Najsłabiej było rok temu gdy Manel zdobył 26. miejsce i był ostatni, co łącznie zdarzyło się Hiszpanii aż pięć razy. W 2014 roku Hiszpania ostatni raz znalazła się w top10, a kolejne cztery starty to już miejsca poza czołową dwudziestką. Na 15 ostatnich startów Hiszpania jedynie trzykrotnie weszła do top10, zajmując jednak tylko 10. miejsce.

Autorytarne Państwo Hiszpańskie nie uznało niepodległości Izraela twierdząc, że jest to międzynarodowa konspiracja żydowsko-masońska przeciwko Hiszpanii. W 1949 roku Izrael głosował przeciwko zniesieniu sankcji Hiszpanii w ONZ. Pomimo braku stosunków międzynarodowych rząd generała Franco pomagał w żydowskiej emigracji z Maroko w 1960 roku i wspierał tę społeczność w trakcie wojny sześciodniowej. Stosunki nawiązano dopiero w 1986 roku. Co ciekawe, brak relacji międzynarodowych nie przeszkodził delegacji RTVE uczestniczyć w Eurowizji organizowanej przez Jerozolimę w 1979 roku, zresztą reprezentantka kraju zajęła tam 2. miejsce przegrywając…tylko z Izraelem.

%d blogerów lubi to: