ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: WĘGRY (הונגריה) – AWS „Viszlat nyar” – Ósmy konsekwentny awans do finału

Węgry: Ósmy awans do finału z rzędu! Jak głosowano na AWS? Czy Polacy docenili ostre granie? Dziwna dwunastka jurorska w półfinale! Jak wynik wpłynął na statystyki kraju?

Tegoroczną piosenkę węgierską kochano lub nienawidzono, ale nikt nie mógł przejść koło niej obojętnie. Ostre brzmienia, silny i agresywny wokal oraz scena pełna ognia i szaleństwa – tak zaprezentowała się w tym roku formacja AWS, która poza sceną niezwykle często bratała się z dziennikarzami i fanami Eurowizji i doskonale odnalazła się w tej atmosferze, często udzielając wywiadów, żartując, wygłupiając czy śpiewając swoje „Viszlat nyar” na wiele różnych sposobów. W specjalnym nagraniu pozdrowili też polskich fanów i czytelników Dziennika Eurowizyjnego, mówiąc po polsku słynne „Polak, Węgier dwa bratanki”. Ich dobry humor trwał przez cały sezon, bo do finału dostali się „fartem” z ostatniego, dziesiątego miejsca w II półfinale. Zdobyli tam 111 punktów, o 6 mniej od Serbii i 4 więcej od niezakwalifikowanej Rumunii. Jak się później okazało, spora w tym zasługa publiczności, bo w rankingu widzów AWS byli na piątym miejscu z 88 punktami (26 mniej od Ukrainy i 5 więcej od Szwecji). W typowaniu jury zajęli jedynie 13. pozycję z 23 punktami, tym samym zremisowali z Czarnogórą i mieli tylko dwa punkty więcej niż Polska. Jury zamiast Węgier, Danii i Serbii wolało w finale Rumunię, Łotwę i Maltę.

Jurorzy postawili na Rumunię!

12 punktów w televotingu Węgrzy dostali od sąsiadów z Serbii, 10 dorzuciły bratanki z Polski oraz kolejny sąsiad – Rumunia. 8 dały Niemcy, ale także Holandia i San Marino, 6 Włochy, 5 Słowenia, 4 Rosja z Gruzją, 3 Łotwa z Australią, 2 Norwegia z Ukrainą i po jednym Szwecja, Mołdawia i Czarnogóra. Węgierskie „darcie mordy” nie spodobało się aż tak bardzo widzom w Danii, na Malcie oraz we Francji. Najwięcej punktów w głosowaniu jurorów dała Węgrom Polska (6), 5 dorzuciła Rosja, 4 Australia, po 3 Słowenia z Rumunią i 2 Gruzja. A jak głosowali Węgrzy? 12 punktów widzowie przyznali Danii, 10 punktów zdobyła Mołdawia, a 8 Norwegia. Polska miała 4. miejsce (7 punktów), Serbia 9., Rumunia 14., a Rosja dwunaste. Na dnie znalazło się San Marino. Niestety coś jest nie tak z głosowaniem jury, gdyż 1. miejsce zdobył tu węgierski sąsiad – Rumunia, co jest dość nietypowym rozdaniem. Dwóch jurorów miało The Humans na pierwszym miejscu, a pozostali piosenkę „Goodbye” postawili w swoim top4. Tym samym Rumunia to jedyny niezakwalifikowany kraj z II półfinału, który miał w głosowaniu jurorów dwunastki (poza Węgrami taką notę dała też Mołdawia, ale to jest jakby…oczywiste). Druga u jury była Australia, a trzecia Holandia. Polska zajęła 7. miejsce, a oceny „Light me up” były mocno rozbieżne – kompozytor Szabo Ze miał ten utwór na 3. miejscu, a wokalista Lilla Vincze na ostatnim. Najniżej jurorzy ocenili Rosję, przed nią były Czarnogóra i Mołdawia.

Przed finałem można było usłyszeć spekulacje jakoby Węgry miały nawet wygrać Eurowizję 2018. Tak się jednak nie stało i chyba końcowy wynik był niemałym zawodem dla delegacji. AWS zajęło 21. miejsce z 93 punktami – o 6 mniej niż Australia i 29 więcej niż Słowenia. Większość punktów to poparcie widzów, a w televotingu Węgry zajęły 15. miejsce z 65 punktami (o 1 mniej niż Bułgaria i 3 więcej od Irlandii). W typowaniu jurorskim byli na 22. miejscu z 28 punktami (10 mniej od Serbii i 5 więcej niż Wielka Brytania). W głosowaniu widzów 12 punktów znów dała Serbia, Rumunia znów dała 10, Finlandia przyznała 8, Polska 7, Bułgaria 5, a pozostałe noty to już te mniejsze punkty – 3 z Austrii, Słowenii, Estonii i Czarnogóry, 2 z Włoch, Niemiec, Holandii, Białorusi i Mołdawii oraz 1 z Ukrainy. U jurorów najwyższą notą odznaczył się Azerbejdżan, 6 punktów dała Grecja, 4 Cypr, Izrael z Polską po 3, a Litwa z Czechami po 2.

Telewidzom z Węgier znów najbardziej spodobała się Dania, drugie miejsce miał zwycięski Izrael, a trzecie Czechy. Cypr zajął 4. miejsce, Austria 8., Estonia z Finlandią był na miejscach 13-14., Francja dopiero 22. (Węgrzy mieli spory problem z uchodźcami więc może nie polubili „Mercy”), a na samym dnie znalazła się Portugalia. Jurorzy zgodzili się z wolą widzów i 12 punktów dali Danii (prawie jednomyślnie). 10 punktów trafiło na konto Albanii, a 8 do Austrii. Czechy były tu dopiero 23., Francja jeszcze niżej (24.), a zwycięski Izrael piąty. Najgorzej jurorzy z Węgier ocenili piosenkę włoską.

Węgry nowym „pewniakiem” 

Był to szesnasty udział Węgier i 14 w finale. Ten kraj nigdy nie wszedł do top3, a najlepszym rezultatem jest wciąż 4. miejsce z debiutanckiego udziału w 1994 roku. Tegoroczny wynik jest czwartym najniższym w finale. Nadal najsłabiej wypadają Compact Disco, który w 2012 roku byli na 24. pozycji. Należy jednak podkreślić, że od 2011 roku (czyli od powrotu) ten kraj za każdym razem awansuje – w tym roku zrobił to już ósmy raz z rzędu! W półfinałach Madziarzy dwukrotnie zajęli 2. miejsce (2007 i 2017), raz byli trzeci (2014). AWS zanotowało taki sam rezultat jak Compact Disco czyli awans z 10. miejsca. W 1996 roku Węgry zajęły w eliminacjach 23. pozycję i nie weszły do finału, z kolei w 2008 roku Csezy jako jedyna reprezentantka tego kraju zajęła…ostatnie miejsce w półfinale.

Izrael i Węgry nawiązały relacje w 1948 roku, później przerwano je ze względu na wojnę sześciodniową i wznowiono w 1989 roku wraz z otwarciem ambasad i konsulatów. Około 30 tys. węgierskich Żydów wyemigrowało w 1948 roku do Izraela. Współpraca między tymi dwoma krajami opiera się m.in. na współpracy kulturalnej, ekonomicznej i turystycznej. Węgierska Republika Ludowa uznała Palestynę w 1988 roku, a później nowe władze przedłużyły tę deklarację.

%d blogerów lubi to: