ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: AUSTRALIA (אוסטרליה) – JESSICA „We got love” – Najgorsza w televotingu

Czy Australia powinna startować w Eurowizji? Jak wypadła w tym roku? Australijskie jury surowe dla „Light me up”! Jessica najgorszą reprezentantką swojego kraju! Sprawdź statystyki i historię! 

Australia co roku jest zapraszana do udziału w Eurowizji, co nie każdemu się podoba. W specjalnej ankiecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego 60% było za tym, by telewizja IPBC (KAN) zaprosiła stację SBS do udziału w konkursie w 2019 roku. 33% stanowią głosy sprzeciwu wobec udziału Australii w konkursie. Jessica Mauboy wystartowała w II półfinale, gdzie za utwór „We got love” zajęła wysokie, 4. miejsce z 212 punktami – 23 mniej niż Mołdawia i 8 więcej od Danii. Podobnie jak rok temu Australia lepiej poradziła sobie w głosowaniu jury gdzie miała 130 punktów (3 mniej od Norwegii i 3 więcej od Holandii) i 3. miejsce. W televotingu była siódma z wynikiem 82 punktów – o 1 mniej niż Szwecja i 10 więcej od Serbii. Kto głosował na Jessicę? W rankingu jurorskim 12 punktów dały Francja, Dania i Łotwa, 10 Szwecja, Norwegia, Węgry i Mołdawia, 8 Niemcy i Polska, 7 Włochy i Malta, 6 Ukraina i Serbia, 4 Holandia, 3 Rosja i Czarnogóra i 2 Słowenia. Jedynie jurorzy z San Marino, Rumunii i Gruzji nie mieli Australii w top10. W televotingu najwyżej „We got love” oceniono na Malcie (10) oraz w Danii i Norwegii (po 8), a także w Niemczech, Szwecji i Rumunii (po 7). 6 punktów dała Francja, 5 Mołdawia, 4 Holandia, Słowenia i San Marino, 3 Węgry, Polska i Serbia, 2 Łotwa i 1 Rosja.

Głosowanie publiczności australijskiej wygrała Dania, drugie miejsce zdobyła Mołdawia, a trzecie Szwecja. Polska nie załapała się na punkty, a „Light me up” było w rankingu widzów na 13. miejscu, czyli pomiędzy Serbią a Rumunią. Na ostatnim miejscu Australijczycy sklasyfikowali Rosję. W typowaniu jury najlepiej poradziła sobie Szwecja, drugie miejsce przypadło Mołdawii (co jest sporym zaskoczeniem), a trzecie Norwegii. Jak na razie Australia to jedyny kraj (w cyklu „Analiza wyników”) którego jury dali Polsce ostatnie, 17. miejsce. Lepiej oceniono nawet San Marino i Rosję. Milie Millgate (producent) dała Lukasowi i Gromee’mu 8. miejsce (najwyższe spośród pięciu jurorów), a L-FRESH The LION 17. pozycję (najniższą). Boleśnie…

Australia pogrążona przez Europę

W finale Australia zupełnie przepadła i jeszcze po raz drugi dostała „po głowie” od widzów. W ich rankingu zdobyła ostatnie, 26. miejsce z 9 punktami (o 9 mniej niż Portugalia). U jurorów była 12. z 90 punktami (remis z Litwą, 1 punkt więcej niż Holandia). Łącznie zebrała więc 99 punktów (co ciekawe, żaden inny kraj w historii Eurowizji nigdy nie otrzymał w finale dokładnie 99 punktów) co dało jej 20. miejsce – 14 punktów mniej od Serbii i 6 więcej od Węgier. W głosowaniu jury Mauboy dostała 10 od Francji i Danii, 8 od Szwecji, 7 z Niemiec, Izraela, Węgier i Mołdawii, 6 z Norwegii i Łotwy, 5 z Rosji, 4 z Polski, 3 z Malty i po 2 z Rumunii, Ukrainy, Białorusi, Armenii i San Marino. Na punkty od widzów złożyły się tylko trzy kraje – Malta (6), Dania (2) i Wielka Brytania (1).

Widzowie z Australii 12 punktów dali zwycięskiemu Izraelowi, 10 trafiło do Danii, a 8 do Irlandii. Cypr był czwarty, a ostatnie miejsce w rankingu przypadło Hiszpanii. U jurorów (podobnie jak w półfinale) wygrała Szwecja, drugie były Niemcy, a trzecia Estonia (chociaż jeden z jurorów dał jej 20. miejsce). Bardzo nisko oceniono Bułgarię (20. miejsce), Cypr był jedenasty, Dania trzynasta, Francja 22., Izrael piąty, a na samym dole znalazła się Słowenia.

Jessica najgorsza spośród czterech reprezentantów 

To czwarty start Australii w konkursie – po raz pierwszy kraj nie wszedł do czołowej dziesiątki, co oznacza, że jest to najgorszy rezultat tego państwa. Australia w 2016 roku zajęła 2. miejsce, w 2015 była piąta, a rok temu dziewiąta. Co ciekawe, w półfinałach Jessica ma drugi najlepszy rezultat – lepiej wypadła Dami Im, która swój półfinał wygrała, a słabszy był Isaiah, który w Kijowie do finału wszedł z 6. miejsca.

Relacje australijsko-izraelskie często kształtowane były przez konflikty na Bliskim Wschodzie. Już we wczesnych latach 80., gdy Izrael zaatakował Liban, działania tego kraju skrytykował australijski minister spraw zagranicznych, który takie określij je jako „krótkowzroczne i głupie”. W 2010 roku jeden z izraelskich dyplomatów został wydalony z Australii z powodu użycia sfałszowanego paszportu – oskarżono przy okazji rząd Izraela o tego rodzaju fałszerstwa. Kolejne spięcie miało miejsce w związku z incydentem u wybrzeży Strefy Gazy w 2010, gdy izraelska marynarka wojenna zaatakowała sześć statków przewożących 663 propalestyńskich działachy z 37 krajów. W incydencie ranni zostali też obywatele Australii.

 

%d blogerów lubi to: