ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: SERBIA (סרביה) – BALKANIKA „Nova deca” – Wszystko dzięki sąsiadom?

Jugosłowiańska i regionalna wymiana punktowa dała Serbii awans do finału, jednak w samym finale nie udało się już nic osiągnąć. Jak głosowali Serbowie? Czy wspierali Polskę? Które kraje najbardziej podobały się Bojanie Stamenov? 

Serbia w tym roku powróciła do formatu preselekcji narodowych „Beovizja”, jednak sam festiwal spotkał się ze sporą krytyką ze względu na niski poziom zgłoszeń oraz domniemanych manipulacji. Koniec końców reprezentacją kraju została Balkanika, której szanse na awans były niewielkie, ale jednak się udało, co było sporym zaskoczeniem nawet dla obecnych w Centrum Prasowym fanów z tego kraju. Serbia zakwalifikowała się do finału z II półfinału, gdzie zdobyła 9. miejsce i 117 punktów, o 15 mniej niż Słowenia, ale o 6 więcej niż Węgry. Piosenka „Nova deca” zebrała 72 punkty od widzów, co dało jej 8. miejsce zaraz za Australią (10 punktów mniej), a przed Słowenią (7 punktów więcej). Dwie największe noty zdobyła (spodziewanie) od państw b. Jugosławii (Słowenii i Czarnogóry). 10 punktów dorzuciły Francja z Mołdawią, 6 Niemcy z Rosją, 4 Włochy, Szwecja i Rumunia, 2 Węgry i 1 Holandia z Norwegią. Jurorzy nie mieli Balkaniki w top10 – Serbia zajęła 11. miejsce z 45 punktami, czyli aż 20-punktową stratą do Ukrainy. Przegoniła jednak Danię o 5 punktów. Tu również największe wsparcie przekazała Czarnogóra – 12 punktów. 7 dorzuciła bratnia Rosja, po 6 punktów dały Węgry, Rumunia i San Marino, 4 Słowenia, a po jednym Włochy, Dania, Niemcy i Malta. Widać więc, że najwięcej punktów od jury Serbia zdobyła dzięki państwom z regionu.

Jak głosowali Serbowie? Widzowie na pierwszym miejscu postawili swojego sąsiada z północy – Węgry, drugie miejsce zdobyła Czarnogóra z balladą po serbsku. Na trzeciej pozycji znalazł się drugi kraj b. Jugosławii – Słowenia. Pomimo niedostatków wokalnych czwarte miejsce w televotingu miała Rosja. Tradycyjnie Polska nie może liczyć na zbyt duże wsparcie na Bałkanach. „Light me up” było w serbskim televotingu przedostatnie i pokonało jedynie San Marino. Jurorzy dość zgodnie postawili na Szwecję (3x 1. miejsce, 2x 2. miejsce), na drugiej pozycji znalazła się Słowenia, chociaż dwóch jurorów miało ją poza top10. Trzecie miejsce zdobyła niezakwalifikowana Łotwa. Na czwartym była Czarnogóra. Węgry były tylko dwunaste, Rosja czternasta, a Polska piętnasta. Wokalista Dejan Cukić dał nam najwyższe miejsce – dziesiąte, z kolei wg kompozytora Bane (Garavi sokak) Polska zasłużyła na ostatnie miejsce. Bojana Stamenov (ESC 2015) pierwsze miejsce dała Norwegii, drugie Szwecji, a trzecie Czarnogórze, z kolei Polska była u niej jedenasta, a Rosja ostatnia.

Punkty zebrane głównie z regionu

Awans Serbii był dla RTS najważniejszym celem, a w finale spodziewano się dość niskiej pozycji i tak się faktycznie stało. Balkanika zajęła 19. miejsce ze 113 punktami – o 8 mniej niż Holandia i 14 więcej od Australii. Podobnie jak w półfinale, znacznie lepiej wypadła u widzów, gdzie otrzymała 75 punktów i 12. miejsce pomiędzy Norwegią a Austrią. Punkty przekazał jednak praktycznie same kraje z regionu lub te, które mają aktywną serbską diasporę. 12 punktów dały Szwajcaria, Słowenia, Chorwacja i Czarnogóra, 10 dorzuciła Macedonia, 8 Austria, 7 przekazała sąsiednia Bułgaria. Dodatkowo po jednym punkcie dały Włochy i Francja. U jury Serbia zajęła niskie, 21. miejsce z 38 punktami – był to remis z Danią, ale aż o 10 punktów więcej niż Węgry. Także tutaj punkty przyznano głównie „po znajomości”. 12 przesłała Czarnogóra, 10 Azerbejdżan, 8 Macedonia, a po 3 Albania z San Marino i dodatkowo 2 z Grecji.

Głosowanie widzów stacji RTS ponownie wygrały Węgry (sąsiad), drugie miejsce miał Cypr (Serbowie kochają grecką muzykę), a trzecie miejsce przypadło Słowenii, jako państwu b. Jugosłąwii. Zwycięski Izrael był czwarty, wroga Albania trzynasta, a na dnie znalazła się Portugalia.  Jurorzy, podobnie jak w półfinale, pierwsze miejsce dali Szwecji, drugie były Niemcy, a trzecie Włochy. Albanii przypadło miejsce dziesiąte, sąsiedniej Bułgarii jedynie szesnaste, Cypr był 19., a Izrael dziewiąty. Słowenii przypadło miejsce trzynaste, a na dnie była…Francja, co jest dość zaskakujące. Top3 Bojany Stamenov to Izrael, Norwegia i Szwecja, a na ostatnim miejscu wokalistka miała Litwę.

Najgorszy rezultat w finale

19. miejsce w finale to najgorszy rezultat Serbii w tym etapie konkursu. Kraj do tej pory raz wygrał (w 2007), raz był trzeci, a w 2016 roku osiągnął swój najniższy wynik finałowy tj. miejsce 18. W tym roku jednak wypadł jeszcze gorzej. W półfinałach Serbia wygrała raz (w 2007) i raz była druga (2012), a trzykrotnie nie zakwalifikowała się do finału, zawsze jednak będąc na krawędzi awansu. Rezultat Balkaniki to piąty najlepszy lub trzeci najgorszy wynik półfinałowy – taki sam miała Bojana Stamenov w 2015.

Relacje serbsko-izraelskie oparte są na współpracy ekonomicznej i kulturalnej, ale miały też związek z polityką i wojnami na Bałkanach. W 1995 roku izraelska broń była dostarczana do Serbów walczących w Bośni jednak nie było pewne, czy rząd Izraela w ogóle wie o tym procederze. W 1999 roku Izrael protestował przeciwko bombardowaniu Jugosławii przez NATO. Władze Izraela nie uznały niepodległości Kosowa z wiadomych względów – jeśli by to uznały, Palestyna mogłaby wykorzystać ten fakt jako argument za swoją własną suwerennością. Co ciekawe, Serbia uznała status niepodległej Palestyny, ale zrobiono to jeszcze w 1988 roku czyli jako Jugosławia. Później deklaracje zostały potwierdzone także przez konfederację Serbii i Czarnogóry i na końcu niepodległej Serbii.

%d blogerów lubi to: