ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: UKRAINA (אוקראינה) – MELOVIN „Under the ladder” – Zniszczony przez jurorów

Melovin przedarł się przez półfinał, ale jurorzy pogrążyli go w finale! Kto głosował na Ukrainę? Jak Ukraińcy głosowali na Polskę? Jak wynik Melovina wpłynął na statystyki i kogo nasi sąsiedzi powinni wysłać na Eurowizję za rok? 

Eurowizja 2018 była zbyt trudna dla państw-pewniaków, bo aż trzy kraje, które co roku awansowały do finału, tym razem zostały wyeliminowane, zostawiając Ukrainę jako jedyne państwo europejskie, które ten awans zawsze otrzymuje. Jak się jednak okazuje, Lizbona także i dla Ukraińców nie była najszczęśliwsza. Melovin z „Under the ladder” zajął w II półfinale 6. miejsce ze 179 punktami, miał ich 25 mniej niż Dania i 5 więcej od Holandii. W głosowaniu telewidzów wywalczył 4. miejsce ze 114 punktami – 19 mniej od Norwegii i 26 więcej od Węgier. 12 punktów dali mu Polacy (silna diaspora ukraińska), 10 Łotysze, Rosjanie, Gruzini i San Marino, 8 Włochy, 7 Mołdawia i Czarnogóra, 6 Węgry, 5 Duńczycy, Rumunii i Australijczycy, 4 Norwegowie, 3 Francuzi i Słoweńcy, 2 Holendrzy, Szwedzi, Maltańczycy i Serbowie oraz 1 Niemcy. Ukraina była jednym z państw, które w II półfinale dostały punkty z każdego kraju. W głosowaniu jurorów Melovinowi poszło jednak słabiej, co było zwiastunem porażki w finale. Ukraina zajęła 10. miejsce z 65 punktami – 2 mniej od Słowenii, ale aż o 20 więcej od Serbii, która wg jurorów nie powinna awansować. Najwyższą notę dało jury z Czarnogóry (10), następnie Mołdawia (8), Gruzja z Australią (7), Holandia, Malta i Rosja (6), Szwecja (5), Dania z Norwegią (3), Polska (2) oraz Łotwa i San Marino (1). Kraje Europy Środkowej i Południowej (m.in. Węgry, Serbia czy Rumunia) oraz trzy kraje Big5 nie dały Melovinowi punktów jurorskich.

Ukraińcy zagłosowali po sąsiedzku i 12 punktów dali Mołdawii. 10 trafiło jednak już poza ich region – do Danii. Osiem przyznano Norwegii (Rybak ma białoruskie korzenie). 7 punktów przypadło Polsce, 5 Gruzji, a 3 Rosji. Najsłabiej w televotingu wypadło San Marino. Jurorzy swoją dwunastkę przekazali Holandii, a drugie miejsce zajęła niezakwalifikowana Łotwa. Trzecia była Gruzja, która w półfinale zajęła ostatnie miejsce. Mołdawia u jury była 14., Polska dopiero piętnasta. Tylko Alloise miała Lukasa i Gromee’go w top10 – na 9. miejscu. Co ciekawe, najbardziej surowy wobec „Light me up” był…DJ – Artur Danielyan, który przydzielił Polsce ostatnie miejsce. W głosowaniu jurorów na ostatnim miejscu znalazła się Rosja, co oczywiście można uznać za wrogie nastawienie do tego kraju, ale z drugiej strony dobrze wiemy, jak źle Yulia wypadła w półfinale.

Melovin jak Michał Szpak?

Melovin ma sporo wspólnego z Michałem Szpakiem. Podobny wizerunek, skłonność do teatralnych występów i stroju, kontrowersyjny wizerunek, ogromna rzesza tzw. „psychofanek”, brak znajomości angielskiego, reprezentowanie kraju słowiańskiego i te dwa najważniejsze – bardzo niski wynik u jurorów przy silnym wsparciu widzów w finale Eurowizji. Ukraina w tym roku zajęła jednak znacznie niższe miejsce niż Polska w 2016. Melovin był dopiero 17. i miał 130 punktów – 6 mniej od Irlandii i 9 więcej od Holandii. Aż 91,5% punktów pochodziło z televotingu, w którym Ukraina zajęła 7. miejsce (119 punktów) pomiędzy Niemcami a Mołdawią. Dwunastki dostała od państw słowiańskich – Polski, Białorusi i Czech. 10 dorzuciła Moławia, a po 8 Włochy, Rosja, Azerbejdżan i Gruzja. 7 dały Izrael z Czarnogórą, 5 San Marino, 4 Francja, Portugalia, Macedonia i Armenia, 3 Łotwa, 2 Cypr i 1 Bułgaria. „Under the ladder” nie znalazło się w top10 telewidzów na Zachodzie i Południu Europy. W głosowaniu jury Ukraina poniosła ogromną porażkę – zebrała tylko 11 punktów co dało jej ostatnie miejsce – 26., z (aż) 10-punktową stratą do Portugalii. Punkty dały tylko dwa kraje – Azerbejdżan (6) i Mołdawia (5).

Sami Ukraińcy zagłosowali na zwycięzcę, czyli na Izrael. Drugie miejsce w głosowaniu widzów zajęły Czechy, a trzecie Dania. Ostatnie miejsce zajęła Portugalia, Mołdawia była piąta. U jurorów wygrała Francja, chociaż jeden z jurorów dał duetowi tylko 22. miejsce. 10 punktów od jury zdobył Izrael, a 8 punktów Holandia. Austria wywalczyła 4. miejsce, Cypr 13., Mołdawia 19., a ostatnia była Finlandia.

Kobiety górą!

Ukraina w ciągu 15 startów w Eurowizji aż dwukrotnie wygrywała, dwa razy była druga i raz trzecia. Rezultat Melovina jest trzecim najgorszym wynikiem tego kraju. Nadal na samym dnie mamy ubiegłoroczną reprezentację – O.Torvald z ich 24. miejscem. Co ciekawe, wśród dziesięciu najlepszych reprezentantów tego kraju mamy same kobiety, nie licząc Verki Serduchki, z kolei panowie (zarówno solo jak i w zespołach) nigdy nie dali Ukrainie miejsca wyższego, niż 14. To chyba świadczy o tym, że za rok w preselekcjach startować powinny same panie. Warto zauważyć, że chociaż Ukraina dwukrotnie wygrała Eurowizję, to jej zwycięzcy nigdy nie wygrali półfinału. W rundzie eliminacyjnej triumfowała zaś Ani Lorak. Ruslana i Jamala były drugie, a Zlata trzecia. Wynik Melovina osiągnęły też wcześniej Mika i Loboda. Najsłabszy rezultat półfinałowy to 8. miejsce Gaitany. I jeszcze jedna ciekawostka, Ukraina nie weszła do top10 drugi raz z rzędu, a to nigdy wcześniej nie zdarzyło się w historii Eurowizji.

W czerwcu 2010 roku Ukraina i Izrael podpisały porozumienie o ruchu bezwizowym, a w 2016 roku prezydent Ukrainy potwierdził, że ta decyzja pozytywnie wpłynęła na turystykę obydwu państw. Żydowska historia ma wiele powiązań z Ukrainą, na terytorium kraju naszych sąsiadów znajduje się m.in. grób Rabina Nahmana, który jest celem pielgrzymek wielu Żydów. Ukraina ma jedną z największych diaspor żydowskich na świecie. W 2001 roku Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy przypadkowo zestrzeliły Tupolewa Tu-154M lecącego z Tel-Awiwu do Nowosybirska. W wyniku feralnej pomyłki w trakcie ćwiczeń na półwyspie krymskim, jedna z wystrzelonych rakiet trafiła w tupolewa linii Siberia Airlines zabijając 26 pasażerów z Rosji i aż 40 pasażerów z Izraela. Chociaż Ukraina nigdy oficjalnie nie wzięła odpowiedzialności za katastrofę, wypłaciła ofiarom tej tragedii spore odszkodowania.

 

%d blogerów lubi to: