ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: IRLANDIA (אירלנד) – RYAN „Together” – Tego awansu mało kto się spodziewał

Zaskakujący awans, wielkie nadzieje i słabe miejsce w finale! Jak głosowali Irlandczycy, kto głosował na Ryana i jego „Together”? Jak „gejowski” występ oceniła Rosja? 

Awans Irlandii do finału miał być największą niespodzianką I półfinału, dlatego EBU zdecydowało, by wywołać ten kraj na samym końcu. Faktycznie szok był spory, a po tym sukcesie Ryan zaczął się bardzo szybko piąć w górę notowań bukmacherskich. Jak się jednak okazało, pogłoski o potencjalnym zwycięstwie Irlandii były nieco przesadzone. Ryan O’Shaughnessy zajął w półfinale 6. miejsce ze 179 punktami (22 mniej od Estonii, 2 więcej niż Bułgaria). W televotingu miał miejsce 6. ze 108 punktami (8 mniej niż Austria, 35 więcej od Finlandii), a w głosowaniu jurorów ósme z wynikiem 71 punktów, co było jednocześnie remisem z niezakwalifikowaną Belgią. Romantyczny utwór „Together” a gejowskim akcentem na scenie najbardziej spodobał się widzom w Hiszpanii, Austrii i Belgii (po 12 punktów), Wielka Brytania dała 10, Portugalia z Chorwacją po 8, Szwajcaria, Finlandia i Azerbejdżan po 6, Estonia 5, Islandia, Izrael, Grecja, Litwa i Czechy po 4, Cypr 2, a Białoruś 1. Punktów nie dali widzowie z trzech państw bałkańskich – Albanii, Macedonii i Bułgarii. 12 punktów dało jury z Litwy, 10 przyznała Szwajcaria, 8 Islandia z Czechami, 7 Chorwacja, 6 Estonia, 5 Austria z Belgią, 4 Finlandia, 2 Hiszpania z Białorusią i 1 Wielka Brytania z Macedonią. Bez punktów od jury z Portugalii oraz krajów Południowo-Wschodniej Europy, np. Bułgarii, Azerbejdżanu, Grecji czy Armenii.

Irlandczycy najwięcej punktów w televotingu dali oczywiście Litwie (silna diaspora), 10 punktów przekazując Estonii, a 8 Austrii. Cypr zdobył ich 7, a Izrael 5. W głosowaniu jury wygrał Cypr (3x 1. miejsce), drugie miejsce zdobył Izrael, a trzecie Estonia. Najgorzej wypadła Białoruś, a w przypadku Litwy widać podobne działania jak u Brytyjczyków – zaniżanie ocen jurorskich ze względu na spodziewaną wysoką notę od widzów dla danego kraju. Litwa zajęła w rankingu jury tylko 15. miejsce.

Rosyjskie jury stawia Irlandię na dnie

Wbrew typowaniom bukmacherskim Irlandia zajęła w finale jedynie 16. miejsce ze 136 punktami na koncie – 8 więcej miała Norwegia, a 6 mniej Ukraina. Widzowie i jurorzy docenili ją mniej więcej na takim samym poziomie. W televotingu „Together” było 16. z 62 punktami (3 punkty więcej miały Węgry, a 3 mniej Francja), a w głosowaniu komisji 14. z 74 punktami (15 więcej miała Holandia, a 8 mniej Czechy). Od widzów nie było tym razem dwunastek, a najwyższą notę po sąsiedzku dała Wielka Brytania – 10 punktów. 8 przesłała Australia, 7 Niemcy z Albanią, 4 Dania, Austria, Belgia, Holandia i Czechy, 3 Portugalia i San Marino, 2 Polska, a po jednym Hiszpania i Rumunia. W typowaniu jury najwięcej punktów dały Czechy (10), później Niemcy (8) i Szwajcaria (6), a mniejsze noty trafiły na konto Irlandczyka z Włoch, Hiszpanii i Polski (po 5), Islandii, Austrii, Szwecji, Litwy i Australii (po 4), Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Węgier (po 3), Finlandii (2) i Francji, Norwegii, Bułgarii oraz San Marino (1). Ciekawe jest głosowanie Rosji, którą oskarżano o chęć bojkotu i cenzury występu irlandzkiego – jurorzy dali Ryanowi miejsca z przedziału 18-26, co łącznie dało mu przedostatnie miejsce w rankingu.

A jak głosowali widzowie z Irlandii? Ponownie…typowo! Litwa zgarnęła 12 punktów, bo nie miała konkurencyjnej diaspory z Polski czy Łotwy. 10 poszło po sąsiedzku do UK, 8 zaś do Niemiec. 6 miał Izrael, 5 Cypr. W głosowaniu jury ponownie wygrał Cypr, drugie miejsce miała Bułgaria, a trzecie Niemcy. Izrael był czwarty, Litwa znów piętnasta, Włochy dopiero 22., Wielka Brytania 13., a na dnie znalazła się Serbia.

Stracone nadzieje na ósme zwycięstwo

Rezultat Ryana jest 9. najgorszym wynikiem Irlandii w startach finałowych. Kraj siedmiokrotnie wygrywał (ostatni raz w 1996), cztery razy był drugi i raz trzeci. Szesnastego miejsca nigdy wcześniej nie zajął. W swojej finałowej karierze Irlandczycy dwukrotnie byli ostatni (2007 i 2013), nigdy jednak nie zakończyli rywalizacji z zerem punktów. Najniższe miejsce jakie zajęli to 26. w 2013 roku. Aż 14 razy startowali w eliminacjach, raz zajęli tam 2. miejsce (w 1996), a wynik Ryana (6. miejsce) wcześniej osiągnął duet Jedward w 2012 roku. Siedem razy Irlandia nie zakwalifikowała się do finału, najsłabiej poszło jej w 2008 i 2016 roku gdy zajmowała miejsca 15. w grupie. Warto zaznaczyć, że ten kraj czekał na powrót do finału od 2013 roku – w latach 2014-2017 nie otrzymywał awansu, więc radość z półfinałowego sukcesu zapewne była ogromna. Ostatni finalista z Irlandii też miał zresztą na imię Ryan.

Według dziennika „Haaretz” Irlandia była najpopularniejszym celem turystycznym mieszkańców Izraela w 2000 roku. Z kolei w 2004 roku rekordowa ilość Irlandczyków odwiedziła Izrael z meczem eliminacyjnym tych dwóch państw przed Mundialem. Relacje Izraela z Irlandią są bliskie, jednak pełne wzlotów i upadków, zwłaszcza w kwestii poparcia jakie Palestynie przekazywali Irlandczycy. Status niepodległej Palestyny nie został jednak przez Irlandię oficjalnie uznany.

%d blogerów lubi to: