ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: NORWEGIA (נורווגיה) – ALEXANDER „That’s how you write the song” – Dwukrotny triumfator półfinału Eurowizji

Miał wygrać, a w finale zanotował specyficzną statystycznie porażkę! Jak głosowano na Alexandra Rybaka? Czy Norwegom spodobał się utwór z Polski? Jak wynik z 2018 wpłynął na statystyki? Pora na kolejny odcinek z cyklu „Analizy Wyników”! 

Alexander Rybak z Norwegii miał być drugim Johnny’m Loganem i w pewnym momencie bukmacherzy faktycznie zwiastowali mu spory sukces. Drugi start popularnego Białorusina jednak nie należał do zbyt udanych. Nic jednak nie wskazywało na słaby rezultat, w końcu Alexander za „That’s how you write the song” zajął 1. miejsce w II półfinale zdobywając 266 punktów, o 12 więcej niż Szwecja. Alexander zajął III miejsce w głosowaniu publiczności – miał 133 punkty, aż o 20 mniej niż Mołdawia! U jurorów był na II pozycji, także ze 133 punktami – aż 38 punktów straty do Szwecji. Jak na Rybaka głosowali widzowie? 12 punktów trafiło z Danii, 10 z Holandii, Szwecji i Słowenii, 8 z Węgier, Rosji i Ukrainy, 7 z Polski i San Marino, 6 z Malty, Rumunii, Mołdawii, Serbii i Australii, 5 z Gruzji i Czarnogóry, 4 z Francji, Niemiec i Łotwy oraz 1 z Włoch. Wszystkie kraje miały Norwegię w top10. W głosowaniu jurorów 12 punktów Rybak dostał od Włoch, Szwecji i Malty, 10 z Holandii i Rosji, 8 z Serbii i Australii, 7 ze Słowenii, Węgier i San Marino, 6 z Danii i Czarnogóry, 5 z Niemiec, Łotwy i Gruzji, 4 z Polski i Mołdawii, 2 z Francji i Rumunii i 1 z Ukrainy. Norwegia była jedynym krajem II półfinału, który zdobył punkty od każdej komisji jurorskiej.

Norwescy widzowie odwdzięczyli się Duńczykom za 12 punktów i najwyższą notę dali Rasmussenowi. 10 otrzymała Szwecja, a 8 Australia. Polsce przypadło 6 punktów. W głosowaniu jurorów niemal jednomyślnie (wyłamał się jeden juror) wygrała Szwecja, drugie miejsce miała Australia, a trzecie Holandia. Polska zajęła pozycję dziesiątą, chociaż aż trzech jurorów (Ingeborg Walther, Hanne Haugsand oraz Guri Schanke) miało „Light me up” na ostatnim miejscu. Spira dał polskiej ekipie miejsce 4., a DJ Andre Bravo 8., co wystarczyło by przeważyć szalę i wcisnąć Polskę do ostatecznego top10 jurorów. Danii przypadło miejsce 12., Mołdawii 16., Rosji aż siódme (dwóch jurorów – tych co wysoko ocenili Polskę – miało Yulię w top5). Na dnie rankingu znalazły się Węgry.

Pierwszy taki zwycięzca półfinału

W finale Eurowizji stało się coś niespotykanego. Norwegia zajęła tylko 15. miejsce ze 144 punktami – o 22 mniej niż Bułgaria i 8 więcej niż Irlandia. Tym samym Alexander Rybak staje się pierwszym w historii uczestnikiem ESC, który wygrał półfinał, a w finale wypadł poza czołową dziesiątkę. Widzowie dali mu 11. miejsce z 84 punktami (7 mniej od Litwy i 9 więcej od Serbii), a jurorzy tylko 16. z 60 punktami (o 6 mniej niż Czechy i 1 więcej od Włoch). Nie zawiódł kraj pochodzenia Rybaka – Białoruscy widzowie dali 10 punktów. Wysokie noty także od sąsiadów – Dania i Szwecja przyznały po 8. Zwaśnione kraje – Azerbejdżan i Armenia – zgodnie dały Norwegii po 7 punktów. 5 dorzuciły Cypr, Słowenia, Węgry, Rosja i Mołdawia, 4 Islandia, 3 Hiszpania, Grecja i Serbia, 2 Estonia i Łotwa, a po jednym Holandia z Australią. Poza top10 Rybak znalazł się w rankingu widzów m.in. z UK, Francji, Włoch, Niemiec, Finlandii czy Polski. Od jurorów miał jedną dwunastkę – z Włoch. 8 przyznała Białoruś, 7 Czarnogóra, 6 Serbia, 5 Wielka Brytania i Chorwacja, 4 Estonia z Maltą, 3 Holandia, a 2 Szwecja, Węgry i Mołdawia. Bez punktów Norwegię pozostawiły m.in. Islandia, Dania czy Rosja.

Norwescy widzowie przyznali w finale 12 punktów Litwie, dopiero na drugim miejscu była Dania, a na trzecim Austria. Zwycięski Izrael otrzymał 7 punktów, a Szwecja tylko trzy. W rankingu jurorskim triumfowały Niemcy, na drugim miejscu pozostawiając Szwecję, której aż czterech jurorów dało 1. miejsce, ale ten piąty dał tylko 12. Na miejscu trzecim była Austria, na piątym Australia, Cypr był szósty, ale Izrael już tylko 16. Dania zajęła 23. pozycję, Węgry były 24., a na samym dnie postawiono Mołdawię.

Rybak dwukrotnie wygrał półfinał

Na 57 startów Norwegia trzy razy wygrywała (1985, 1995 i 2009), raz była druga (1996) i raz trzecia (1966). 15. miejsce zajęto pierwszy raz i jest to jedynie piętnasty najwyższy wynik tego kraju, albo…dziewiąty najniższy! Przypomnę, że w swojej historii Norwegia 11 razy była ostatnia, czterokrotnie miała zero punktów, a w 2012 roku zajęła 26. miejsce – najniższe jakie do tej pory udało się uzyskać. Rezultat Rybaka jest zresztą najniższym wynikiem Norwegów od porażki w 2012 (nie licząc braku finału w 2016). Na 12 startów półfinałowych ten kraj dwukrotnie wygrał rundy eliminacyjne – za każdym razem triumfował Alexander Rybak. Raz Norwegia była trzecia (2013). Tylko trzy razy nie udało jej się awansować, a Guri Schanke, która w tym roku była jurorką, dała Norwegii najniższy rezultat półfinałowy w historii – 18. miejsce.

Norwegia była jednym z pierwszych państw, które uznały niepodległość Izraela. W 1981 roku powstała organizacja „Venner av Israel i Norsk Arbeiderbevegelse” mająca wzmacniać relacje tych dwóch państw. Według różnych źródeł bardzo wielu Norwegów działa w Siłach Obronnych Izraela. Norwegowie wspierają dążenia Palestyńczyków do posiadania własnego państwa, jednak oficjalnie nie uznali niepodległości.

%d blogerów lubi to: