ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018 – WYDANIE SPECJALNE. „NASZ FAWORYT”: BUŁGARIA (בולגריה) – EQUINOX „Bones” – Jak poradził sobie utwór-zwycięzca plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego?

„Nasz Faworyt” nie poradził sobie zbyt dobrze! Jak głosowano na Bułgarię i kto ją zignorował w głosowaniu jury? Komu Bułgarzy dali najwięcej punktów? Jak Equinox wypadł na tle poprzednich reprezentantów? „Nasz Faworyt 2018” – sprawdź jaką celność w typowaniu wyników mieli czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego! 

Grupa Equinox z Bułgarii za utwór „Bones” zdobyła tytuł „Naszego Faworyta” w plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego. Niestety, już w trakcie prób status ogólnego faworyta straciła i przestała się liczyć w walce o wygraną. W I półfinale zespół zajął jedynie 7. miejsce ze 177 punktami – miał ich o 2 mniej niż Irlandia. W głosowaniu telewidzów Bułgaria uzbierała 70 punktów co dało 8. miejsce (3 punkty mniej od Finlandii i 8 więcej od Litwy). Najwyższą notę (10 punktów) przyznali Cypryjczycy, 8 dały Hiszpania i Macedonia, 7 Grecja, 6 Wielka Brytania, 5 Austria, Albania i Białoruś, 4 Azerbejdżan, 3 Irlandia i Izrael, a 2 Litwa, Czechy i Armenia. U jurorów punktów było znacznie więcej – 107 – co wywindowało Equinox na 4. miejsce ze stratą 7 punktów do Albanii i przewagą 9 punktów nad Czechami. Dwunastki były dwie – z Wielkiej Brytanii i Macedonii, 10 dało jury z Finlandii, 7 Portugalia, Estonia i Czechy, 6 Irlandia, Cypr, Grecja, Chorwacja i Albania, 5 Białoruś, 4 Austria, 3 Hiszpania, Szwajcaria i Litwa, a 2 Belgia z Azerbejdżanem.

Widzowie z Bułgarii rozdali najwyższe noty w regionie – 12 dostał Cypr, a 10 Grecja. Osiem punktów trafiło do Austrii (bułgarski twórca kompozycji), Izrael miał 7, Macedonia 5. Jurorzy bułgarscy najwyższą notę dali niezakwalifikowanej Belgii (poza Bułgarią także greckie jury dało najwyższą notę państwu wyeliminowanemu), druga była Litwa, a trzecia Austria. Izrael zajął 6. miejsce, Cypr 8., a Macedonia jedynie piętnaste. Grecja wypadła fatalnie – zdobyła przedostatnią pozycję. Na dnie była Islandia.

Bułgaria z zerem od sąsiadów!

W finale Bułgaria wypadła niestety średnio, co bardzo zasmuciło całą, nastawioną na znacznie większy sukces, delegację. 14. miejsce to zdecydowanie poniżej oczekiwań, zwłaszcza po dwóch niezwykle udanych startach i miejscach w top5. Equinox uzbierali 166 punktów, o 7 mniej niż Francja, ale aż 22 więcej od Norwegii. Podobnie jak w półfinale Bułgaria wypadła słabiej u widzów (14. miejsce i 66 punktów), a lepiej u jurorów (100 punktów i 9. miejsce). Od widzów była tylko jedna dwunastka – z Cypru, a kolejne noty były już znacznie niższe. 7 dały Macedonia z Maltą, 6 Wielka Brytania z Albanią, 5 Hiszpania, Grecja i Rumunia, 4 Czarnogóra, 3 Mołdawia, 2 Serbia i po jednym Chorwacja, Azerbejdżan, Białoruś i Czechy. Zdecydowana większość punktów trafiła na konto Bułgarii z Wschodu i Południa Europy. W głosowaniu jury nie było 12 punktów, ale były dziesiątki z Irlandii i Finlandii, 8 z Wielkiej Brytanii, Albanii i Mołdawii, 7 z Portugalii, Chorwacji i Estonii, 6 z Austrii, Szwecji i Gruzji, 5 z Azerbejdżanu, 4 z Czech, 2 ze Szwajcarii i Malty oraz Polski i jeden z Danii i Izraela. Piosenkę „Bones” zignorowali m.in. jurorzy ze wszystkich sąsiednich państw.

A jak głosowali Bułgarzy? U widzów znów wygrał Cypr, ale tym razem drugie miejsce miał Izrael, a trzecie Mołdawia. 7 punktów uzyskała Serbia, a Austria miała ich jedynie cztery.  Piosenka „Nobody but you” napisana m.in. przez Bułgaria Borislava Milanova zdobyła 1. miejsce w głosowaniu jurorów, druga była Litwa, a trzecie Czechy. Albania była czwarta (chociaż jeden juror dał jedynie 16. pozycję), Australia została potraktowana bardzo surowo (21. miejsce), Izrael był siódmy, a Cypr zaraz za nim. Co ciekawe, w głosowaniu jury najgorsza była…Estonia.

Najgorszy rezultat w finale

W tym roku doszło do sporego pogorszenia statystyk. Do tej pory za każdym razem gdy Bułgaria awansowała do finału, to kończyła z wynikiem w top5. W 2018 zajęła 14. miejsce, co oznacza, że Equinox uzyskali najgorszy rezultat finałowy w historii tego kraju, ale awans otrzymano jedynie cztery razy. Najlepszy nadal jest Kristian Kostov, który rok temu zajął 2. miejsce. Na 12 startów półfinałowych najlepiej także wypadł ubiegłoroczny reprezentant – 1. miejsce. Equinox zdobyli 4. najlepszy rezultat. Najsłabszy jest nadal wynik z czasu debiutu – 19. miejsce w półfinale.

Czy wiesz, że Bułgaria była jedynym krajem europejskim, który uratował swoich Żydów mieszkających tam przed wybuchem II wojny światowej? Chodzi aż o 48 tys. osób. Stosunki między tymi krajami nawiązano w 1948 roku, później Bułgaria je na chwilę zerwała z powodu wojny sześciodniowej pomiędzy Izraelem a krajami arabskimi, ale odnowiła w 1990 roku. Współpraca między tymi państwami często widoczna jest w niespodziewanych akcjach dobrej woli, np. w 2010 roku gdy z Bułgarii do Haify poleciało 90 strażaków mających pomóc w walce z ogromnymi pożarami lasów. Gdy Bułgarzy znaleźli się w podobnej sytuacji (w 2012) Izrael nie pozostawił ich samych. Bułgaria uznała status Palestyny już w 1988 roku, jeszcze gdy była republiką ludową. Po upadku komunizmu, tę deklarację zachowano.

Świetna celność w półfinałach „Naszego Faworyta”!

Przy okazji sprawdźmy, jak czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego przewidzieli wyniki konkursu. W ramach półfinałów plebiscytu „Nasz Faworyt” do finału wpuściliśmy:

I półfinał

 • Bułgaria (celnie!)
 • Izrael (celnie!)
 • Macedonia (pudło)
 • Belgia (pudło)
 • Czechy (celnie!)
 • Cypr (celnie!)
 • Finlandia (celnie!)
 • Estonia (celnie!)
 • Austria (celnie!)
 • Grecja (pudło)

Trafiliśmy więc 7 państw. Nie uwzględniliśmy w top10 Albanii, Litwy oraz Irlandii, które nawet nie były blisko finału w naszym rankingu.

II półinał

 • Szwecja (celnie!)
 • Ukraina (celnie!)
 • Australia (celnie!)
 • Dania (celnie!)
 • Łotwa (pudło)
 • Malta (pudło)
 • Holandia (celnie!)
 • Norwegia (celnie!)
 • Węgry (celnie!)
 • Słowenia (celnie!)

W II grupie nie mogliśmy głosować na Polskę. Trafiliśmy 8 państw, w tym Słowenię, której awans był sporym zaskoczeniem. Nie udało nam się przewidzieć sukcesu Serbii i Mołdawii – te kraje były w naszym głosowaniu zaraz pod kreską.

W finale w naszym top3 znalazły się Bułgaria, Czechy i Izrael. Zwycięzcy nie przewidzieliśmy, ale byliśmy blisko, gdyż Netta była u nas trzecia. Patrząc na obydwa rankingu czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego idealnie trafili tylko w jeden kraj – Hiszpanię, której przewidzieli 23. miejsce i tak też się stało w finale. Blisko byliśmy też w przypadku Izraela, Holandii, Słowenii i Wielkiej Brytanii (pomyliliśmy się o 2 miejsca), w Szwecji (różnica 3 miejsc) i Cypru, Czech oraz Estonii (różnica 4 miejsc). Największe różnice? Niemcy – my mieliśmy ten kraj na 25. miejscu, a on zajął w finale 4. pozycję! Druga największa pomyłka to Finlandia, której daliśmy 8. pozycję, a ona była 25.!

 

%d blogerów lubi to: