ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: MOŁDAWIA (מולדובה) – DoReDos „My lucky day” – Najwyżej oceniony zespół!

DoReDos w cieniu Filipa Kirkorowa, ale z miejscem w top10! Jak głosowały Rumunia z Rosją? Czy między Mołdawią a Polską nastąpiła wymiana punktów? Podejrzane noty mołdawskich jurorów! Trzeci najlepszy wynik w historii kraju! 

Po ogromnym sukcesie SunStroke Project mało kto spodziewał się, że Mołdawia może powtórzyć sukces. Faktycznie, aż tak dobrze nie poszło, ale mimo to formacja DoReDos poradziła sobie doskonale i zachwyciła widzów świetnie przygotowanym występem. Delegacja mołdawska, przygnieciona nieco przez Filipa Kirkorova, bez problemu awansowała do finału, w II półfinale zajmując wysokie, 3. miejsce z 235 punktami – o 19 mniej niż Szwecja i 23 więcej od Australii. W głosowaniu widzów uzbierała 153 punkty, co dało 2. miejsce, zaraz po Danii. Dwunastki posypały się z Francji (czyżby uznano „My lucky day” za kabaret?), Rumunii (co oczywiste), Rosji, Ukrainy i Gruzji, 10 punktów dały Włochy, Węgry i Australia, 8 Łotwa, 7 Holandia, 6 Dania, Słowenia i San Marino, 5 Niemcy, Szwecja, Norwegia i Serbia, 4 Malta i Czarnogóra, a tylko 2 Polska. Tym samym widzowie z naszego kraju okazali się najmniej czuli na piosenkę mołdawską. Ciekawe, jak nasza publiczność zareaguje, jeśli polskim reprezentantem w 2019 będzie np. Sławomir… W rankingu jurorskim Mołdawia poradziła sobie słabiej – miała 82 punkty, co dało jej 7. miejsce – 10 mniej od niezakwalifikowanej Łotwy, a a 15 więcej od Rumunii, która także nie weszła do finału. 12 punktów dały komisje z Rumunii i Rosji – w obydwu przypadkach śmiem twierdzić, że zagłosowano po znajomości (Rumunia bo sąsiad, Rosja bo Kirkorow), 10 dorzuciły San Marino i Australia, 6 Łotwa, 5 Słowenia i Czarnogóra, 4 Włochy, Niemcy i Malta, 3 Holandia z Gruzją, a 2 Dania ze Szwecją. Francja, Ukraina, Polska czy Węgry pozostawiły DoReDos bez żadnych punktów.

Jak głosowali widzowie z Mołdawii? Nie trudno zgadnąć, że 12 punktów trafiło do Rumunii, 10 otrzymała Serbia, a 8 Rosja. 7 przyznano Ukrainie. Polska z zerem, co w sumie nie dziwi. Jurorską dwunastkę dano Rumunii, co już zakrawa na brak obiektywnej oceny, chociaż The Humans najwyżej ocenieni zostali przez (tylko) trzech jurorów. Drugie miejsce miała Australia, a trzecie Ukraina. Bardzo podejrzane jest 4. miejsce dla Rosji (dwóch jurorów dało Yulii 2. miejsce – serio?). Polska wypadła w głosowaniu fatalnie – miała 16. miejsce, czyli była lepsza jedynie od San Marino. Najwyżej (na 11. miejsce) ocenił „Light me up” Anatol Chiriac, kompozytor z rocznikiem 1953 w paszporcie. Najsłabsze miejsce (16.) dostaliśmy od wokalistki Rodicy Aculovej.

Rumuńskie jury bez 12 punktów dla DoReDos

W finale Eurowizji 2018 konkurencja była silniejsza, ale DoReDos zdołali zająć 10. miejsce, co jest wielkim sukcesem! Otrzymali 209 punktów, czyli 25 więcej od Albanii. W televotingu zajęli pozycję 8. ze 115 punktami – o 4 mniej od Ukrainy i 13 więcej od Estonii. Największe wsparcie widzów Mołdawia otrzymała oczywiście z Rumunii i Rosji (po 12 punktów), 10 dorzuciły Włochy i Izrael, 8 Bułgaria, 7 Łotwa, 6 Francja, Portugalia, Ukraina, Białoruś i Czechy, 5 Australia, 4 Wielka Brytania i Azerbejdżan, 3 Gruzja, 2 Węgry i San Marino i 1 Irlandia, Grecja, Estonia, Macedonia, Armenia i Serbia. Polscy widzowie nadal nieczuli na „My lucky day” (aka „InPost Song” – dla wtajemniczonych). Jurorzy przyznali DoReDos 94 punkty, co dało 10. miejsce – 6 punktów straty do Bułgarii i 4 punkty przewagi nad Litwą. Najwyższa nota z Rosji, 10 z Cypru, Grecji i Armenii, 8 z Chorwacji i Czarnogóry, 7 z Rumunii (to spore zaskoczenie!), Azerbejdżanu i San Marino, 6 ze Słowenii, 5 z Serbii, 2 z Albanii i Australii.

W związku z brakiem Rumunii i Rosji w finale, Mołdawianie 12 punktów dali Izraelowi i przewidzieli tym samym zwycięzcę. Drugie miejsce miała Ukraina, trzecie Włochy. W głosowaniu jurorów członkowie komisji nie mieli już kogo sztucznie faworyzować, więc 12 punktów dali…Estonii, która zdobyła trzy pierwsze miejsca i jedno szesnaste. Na drugim miejscu znalazł się Izrael (też ciekawy wynik bo mamy tu cztery miejsca z przedziału 2-4. i jedno 24.!), a na trzecim Bułgaria. W czołowej piątce jurorskiej także Australia i Cypr. Na dnie zaś Węgry (3x ostatnie miejsce).

Kijów najszczęśliwszy

Mołdawia już 14 razy startowała w Eurowizji, z czego 10 razy była w finale! Dziesiąte miejsce to jej trzeci najwyższy rezultat i powtórka z 2007 roku. Lepiej wypadli SunStroke Project w 2017 (3. miejsce) i Zdob Si Zdub z 2005 (też Kijów) – 6. miejsce. Co ciekawe, SunStroke Project dzierżą tytuł najlepszego jak i najgorszego mołdawskiego uczestnika Eurowizji jeśli chodzi o starty finałowe. W 2010 roku zajęli najniższe, 22. miejsce. Tylko raz Mołdawia nie musiała startować w eliminacjach (w 2006). Dwukrotnie zajęła w półinale 2. miejsce (2005 i 2017), a DoReDos otrzymali drugi najwyższy wynik dla swojego kraju (miejsce 3.). Czterokrotnie Mołdawia nie awansowała do finału, raz zajmując ostatnie miejsce w grupie (16.). Najniższym rezultatem półfinałowym jest pozycja 17. z 2016 roku.

Mołdawia i Izrael nawiązały stosunki w 1992 roku i uznawane są one za ciepłe i przyjacielskie, oparte na wzajemnym poparciu w wielu kwestiach, np. w sprawach ekonomicznych, medycznych, przemysłowych, społecznych czy kulturowych. Wymiana handlowa między tymi państwami jest jednak niewielka, chociaż ma (wg ambasadora Mołdawii w Izraelu) spory potencjał. Mołdawia nie uznała Palestyny za niepodległe państwo i stara się zachować neutralność w tej kwestii, popierając natomiast inicjatywy mające na celu załagodzić konflikt izraelsko-palestyński.

%d blogerów lubi to: