ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: DANIA (דנמרק) – RASMUSSEN „Higher Ground” – Wpuszczony do finału tylko dzięki widzom!

Rasmussen mógł nie awansować do finału gdyby decydowali tylko jurorzy! Jak głosowano na eurowizyjnego Wikinga? Jak Duńczycy wspierali Polaków? Jak głosowała Emmelie de Forest? 

Eurowizja 2018 pełna była niespodzianek, a jedną z nich był świetny wynik Danii, chociaż mało kto się tego spodziewał. Rasmussen startował w II półfinale, gdzie zajął 5. miejsce, zdobywając 204 punkty i przegrywając nie tylko ze Szwecją i Norwegią, ale także z Australią i Mołdawią. Aż 25 punktów dzieliło go natomiast od Ukrainy. Sensacją jest fakt, że „Higher Ground” wygrało televoting w tym półfinale, zdobywając 164 punkty, o 11 więcej od Mołdawii, która zajęła 2. miejsce. 12 punktów na konto Danii trafiło z Holandii, Szwecji, Norwegii, Węgier, San Marino i Australii, 10 dorzuciły Niemcy i Ukraina, 8 Słowenia, Malta, Polska i Rumunia, 7 Włochy, Łotwa i Rosja, 5 Francja, 4 Mołdawia i Serbia, a 3 Gruzja i Czarnogóra. W drugim półfinale aż cztery kraje dostały punkty od wszystkich krajów (jeśli chodzi o televoting) – poza Danią były to też Mołdawia, Norwegia i Ukraina. Gdyby o rezultacie decydowało jedynie jury faworyt widzów w ogóle nie zakwalifikowałby się do finału – zajął 12. miejsce, zdobywając tylko 40 punktów i przegrywając m.in. z Rumunią, Maltą i Łotwą, które ostatecznie do finału nie weszły. Na ten lichy wynik złożyła się dziesiątka z Włoch, 8 z Malty, 6 z Australii, po 5 z Węgier i Serbii, 4 z Ukrainy i po 1 z Mołdawii i Czarnogóry, co oznacza, że żaden kraj skandynawski nie wsparł Duńczyka w głosowaniu jury.

Widzowie z Danii swoje najwyższe noty rozdali wśród sąsiadów – 12 dla Norwegii, 10 dla Szwecji. 8 otrzymała Australia. Polsce przypadły 4 punkty. W głosowaniu jurorów zwyciężyła Australia (3x 1. miejsce), drugie miejsce miała Szwecja, a trzecie Malta, która nie otrzymała awansu. Norwegia zajęła 5. miejsce, a Polska dopiero dwunaste. Lasse Meling ocenił „Light me up” najwyżej, bo na 5. miejsce, natomiast Linda Andrew dała polskiej ekipie jedynie 15. pozycję. Najsłabiej wypadła Czarnogóra, chociaż żaden juror nie dał jej ostatniego miejsca. Top3 Emmelie de Forest to Australia, Szwecja i Holandia, a Polska zajęła w jej głosowaniu 14. miejsce. Popularny wokalista Bryan Rice w swojej trójce miał Szwecję, Maltę i Australię, a Polskę na dziesiątym.

Widzowie polubili Wikinga

W finale Dania zajęła 9. miejsce z wynikiem 226 punktów, o 17 więcej od Mołdawii. 83% tego dorobku stanowiło wsparcie widzów, bo w rankingu publiczności Rasmussen zajął 5. miejsce ze 188 punktami. 12 punktów dały Islandia, Węgry i Szwecja, 10 Norwegia, Finlandia, Litwa i Australia, 8 Holandia, Estonia i Ukraina, 7 Słowenia, Rosja, Białoruś i Czechy, 6 Polska i San Marino, 5 Austria, Belgia i Łotwa, 4 Włochy, Izrael i Serbia, 3 Niemcy, a 2 Francja, Irlandia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Portugalia, Chorwacja, Malta, Rumunia i Gruzja. Piosenki „Higher Ground” nie doceniły kraje bałkańskie i wschodnie, a także Hiszpania. W głosowaniu jury Duńczyk wypadł fatalnie, zdobył 38 punktów, co pozwoliło mu zająć 20. miejsce – 3 punkty więcej miała Słowenia, a wynikiem punktowym zremisował z Serbią. Dostał jednak jedną dwunastkę – z Węgier. Do tego Włochy dorzuciły 8, Czarnogóra 6, Finlandia, Ukraina i Białoruś po 3, Izrael 2 i Gruzja 1 punkt.

W duńskim televotingu triumfowały Niemcy, przed Austrią i Norwegią. Szwecja zdobyła 7 punktów, a Izrael i Finlandia nie weszły do top10. Jurorzy zgodzili się z wolą widzów i także 12 punktów dali Niemcowi (2x. 1. miejsce). Druga była Australia (2x 1. miejsce), a trzecia Austria. Szwecja zajęła 7. pozycję, natomiast Norwegia i Finlandia wypadły bardzo słabo – zajęły odpowiednio 18. i 20. pozycję. Ciekawy był wynik Hiszpanii – dwóch jurorów dało jej czwarte miejsce, dwóch piąte, a jeden…21.! Podobnie Wielka Brytania (czterech jurorów miało ją na 15. lub niższym miejscu, ale jeden członek komisji dał pozycję 6.). Na ostatnim miejscu znalazła się Mołdawia, chociaż żaden juror nie dał jej 25. miejsca. W głosowaniu jurorów zwycięski Izrael był tylko ósmy. Sprawdźmy jak głosowali najpopularniejsi jurorzy – Emmelie w top3 miała Niemcy, Austrię i Australię, a Brian Australię, Cypr i Niemcy.

Powtórka z … Kopenhagi!

Aż 43 razy Dania startowała w finale Eurowizji – trzy razy wygrała (1963, 2000 i 2013), raz była druga, i trzy razy trzecia. Dziewiąte miejsce zajęto po raz trzeci i jest to powtórka z 1964 oraz 2014 roku. Najniższe (i zarazem ostatnie w stawce) miejsce Danii w finale to pozycja 24. z 2002 roku. Dania nigdy nie zakończyła głosowania z zerowym wynikiem. Emmelie de Forest to jedyna duńska reprezentantka, która wygrała półfinał. Ten kraj raz zajął w eliminacjach 2. miejsce i dwa razy trzecie. Rasmussen osiągnął na tym etapie ten sam wynik co reprezentacja z 2010 roku. Na 14 walk o finał Dania dziewięciokrotnie wchodziła do finału, a najsłabszym wynikiem jest 25. miejsce z eliminacji 1996.

Już w 1947 roku Dania głosowała za podzieleniem terytorium tzw. Mandatu Palestyny na dwa państwa – żydowskie i arabskie oraz wspierała Izrael w ONZ. Podczas walk w Strefie Gazy w 2011 roku odbyły się w miastach duńskich protesty przeciwko działaniom Izraela. Swego czasu w świecie eurowizyjnym mówiło się, że Dania będzie ambasadorem Palestyny w tym konkursie i mocno popiera udział tego nieuznawanego państwa w muzycznej rywalizacji. Dania od lat silnie popiera Palestynę i jest jej „adwokatem” w Unii Europejskiej. Co ciekawe, władze duńskie nigdy oficjalnie nie uznały jej niepodległości.

%d blogerów lubi to: