ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: ESTONIA (אסטוניה) – ELINA „La Forza” – najlepszy kraj b. ZSRR!

Operowy przebój awansował do finału Eurowizji, ale konkursu nie wygrał! Jak głosowano na Estonię w półfinale i finale? Komu Estończycy przyznali swoje punkty? Czy 8. miejsce jest sukcesem? Estonia najlepszym krajem b. ZSRR w Eurowizji 2018! 

Reprezentantka Estonii, Elina Nechayeva, zaprezentowała w Lizbonie operowy utwór „La Forza” po włosku, a jej występ był jednym z najdroższych ze względu na ogromną suknię-projektor. Jak pamiętacie, cała Estonia szukała pieniędzy na sfinansowanie tej prezentacji scenicznej. W końcu się udało, jednak wydatki nie doprowadziły do zwycięstwa tego kraju. Elina w I półfinale zajęła jedynie 5. miejsce, zdobywając 201 punktów – 30 mniej od Austrii i 22 więcej od Irlandii. Fascynujące wizualizacje spodobały się widzom, którzy przyznali Estonii 120 punktów, co starczyło do zajęcia 3. miejsca i pokonania Izraela 4 punktami. 12 punktów przyznali widzowie z Portugalii, Litwy (kraj z regionu) i Finlandii (sąsiad). 10 dorzucili Irlandczycy, 8 Grecy, 7 mieszkańcy Izraela, 6 Islandczycy, Cypryjczycy, Chorwaci i Albańczycy, 5 Belgowie, Czesi i Ormianie, 4 Brytyjczycy i Bułgarzy, 3 Austriacy, Azerowie i Białorusini, 2 Hiszpanie i 1 Szwajcarzy. „La Forza” nie znalazła się w top10 tylko w rankingu widzów z Macedonii. Operowa propozycja miała być faworytem jury, a jednak komisja dała jej niższą ocenę – łącznie 81 punktów (7 mniej od Cypru i 10 więcej niż Irlandia i Belgia), co pozwoliło do zajęcia 7. miejsca. Tylko komisja ze Szwajcarii przyznała 12 punktów, Grecja dała 10, Irlandia, Portugalia i Armenia po 8, Islandia, Hiszpania i Wielka Brytania po 6, Cypr 5, Macedonia z Litwą po 4, Austria 3, a Azerbejdżan 1. Estonia nie otrzymała punktów m.in. z sąsiedniej Finlandii.

Widzowie z Estonii wymienili się „publiczną” dwunastką z Finami, Litwinom dając 10 punktów. Osiem przypadło Austrii. Izrael zasłużył tylko na 1 punkt. W głosowaniu jury najlepiej wypadła Austria (3x 1. miejsce), druga była Litwa (chociaż jeden z jurorów dał jedynie 13. miejsce), a trzeci Cypr, któremu czterech jurorów przyznało 4. miejsce. Sąsiednia Finlandia oceniona została przez jury na 8. miejsce, Izrael był dopiero 12., a na dnie rankingu znalazła się Białoruś.

Polacy nie polubili „La Forza”

W finale wpływ jury i widzów na wynik odwrócił się i tym razem to komisje dały więcej punktów. Elina uzbierała 143 punkty, aż o 40 mniej niż Cypr i 17 więcej od Albanii. Ostatecznie zajęła 6. miejsce, a punkty jurorskie przyznały Portugalia, Macedonia i Mołdawia (po 12), Szwajcaria i Gruzja (po 10), Łotwa i Australia (po 8), Islandia i Dania (po 7), Wielka Brytania i Rosja (po 6), Słowenia, Czarnogóra i San Marino (po 5), Włochy i Holandia (po 4), Irlandia, Grecja, Rumunia, Azerbejdżan i Serbia (po 3), Niemcy i Austria (po 2) i Hiszpania, Cypr i Ukraina (po 1). Estonia nie dostała nic m.in. od jury z Finlandii, Litwy czy Polski. U widzów „La Forza” zajęła 9. miejsce ze 102 punktami, o 13 mniej od Mołdawii, ale 11 więcej niż Litwa. Sąsiedzkie wsparcie sporo dało – 33% punktów stanowią dwunastki z Finlandii i Litwy oraz 10 z Łotwy. Pozostałe noty to 8 od Izraela, 7 z Francji i Portugalii, 6 z Włoch i Gruzji, 5 z Czech, 4 z Irlandii, Cypru, Grecji i Albanii, 3 z Rosji i Ukrainy, 2 z Hiszpanii, Bułgarii i Armenii oraz 1 z Mołdawii. Po zsumowaniu punktów Estonia zajęła ostatecznie 8. miejsce z 245 punktami – 29 mniej od Szwecji i 19 więcej od Danii.

Skoro Estończycy w półfinale dali Finlandii 12 punktów, a Litwie 10, to teraz w finale zagłosowali odwrotnie, natomiast 8 punktów zdobyła Dania. Zwycięski Izrael nie znalazł się w top10 publiczności. Głosowanie jurorskie ponownie wygrała Austria (2x 1. miejsce), na 2. pozycji była ponownie Litwa (także 2x 1. miejsce), a na trzeciej Cypr. Finlandii przypadła 9. pozycja, Izraelowi już tylko 16., z czego aż czterech jurorów miało Nettę poza top20! Spore różnice w głosowaniach widać przy Hiszpanii (miejsca od 6 do 2), Holandii (od 8 do 21) czy Irlandii (od 6 do 21). Najsłabiej wypadła Serbia.

Awans po dwóch latach porażek

Na 15 finałowych startów Estonia raz zwyciężyła (Tanel Padar i Dave Benton z 2001) i raz była trzecia (Sahlene w 2002). Pozycja Eliny jest jedynie siódmym najlepszym rezultatem, albo piątym najsłabszym. Takie samo miejsce w 1997 roku zajęła dla swojego kraju Maarja-Liis Ilus. Estonia w finale nigdy nie zajęła ostatniego miejsca, ale dwukrotnie była 24., co jest najniższym wynikiem finałowym (w 1994 – faktyczny debiut, w 2011). Na 17 startów eliminacyjnych Estonia dwukrotnie zajęła 3. miejsce, co jest największym osiągnięciem (w 2009 i 2015). Elina zdobyła trzecie najwyższe miejsce. Wcześniej otrzymali je Janika Sillamaa w 1993 (nie dało to jednak awansu do finału) oraz Maarja-Liis Ilus z Ivo Linną w 1996 roku. Dziesięciokrotnie Estonia przegrywała w eliminacjach, a najbardziej bolesne były udziały w 2016 roku (ostatnie miejsce w półfinale) czy 2007 (22. miejsce w półfinale – najniższe w historii kraju). Warto jednak przypomnieć, że Estonii w końcu udało się awansować, po dwóch mocnych porażkach z lat 2016-2017 gdy wystawiała utwory bardzo lubiane przez fanów, ale niedocenione przez widzów i jury.

Stosunki estońsko-izraelskie nawiązano w 1992 roku. Ambasador Izraela odpowiedzialny za Estonię rezyduje w Helsinkach, natomiast Estonia ma swoją ambasadę w Tel-Awiwie, otwartą w 2009 roku. Między tymi krajami występuje wymiana zarówno handlowa, jak i naukowa czy kulturowa. W 2010 roku rząd Estonii poinformował, że popiera prawo narodu palestyńskiego do posiadania własnego państwa.

%d blogerów lubi to: