ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: SZWECJA (שוודיה) – BENJAMIN „Dance you off” – klęska w televotingu!

Z kim Szwecja przegrała w II półfinale i czy mieszkańcy tego kraju wsparli swojego rodaka w barwach Polski? Ogromny szok w związku z werdyktem widzów w finale! Benjamin Ingrosso jak Roger Pontare! Dlaczego stosunki szwedzko-izraelskie nie są tak dobre jak wcześniej? 

Chociaż Szwecja nie była w tym roku typowana do zwycięstwa, jej wynik wywołał spore zaskoczenie. Szok dotyczył zwłaszcza werdyktu widzów w finale…Ale po kolei! Szwecja startowała w II półfinale, gdzie zajęła 2. miejsce zdobywając 254 punkty. Tym samym Benjamin Ingrosso przegrał z Norwegiem Alexandrem Rybakiem 12 punktami. W głosowaniu jury „Dance you off” miało 171 punktów i 1. miejsce, a na ten świetny wynik złożyło się aż dziewięć dwunastek (z Niemiec, Holandii, Norwegii, Słowenii, Polski, Gruzji, Serbii, San Marino i Australii), trzy dziesiątki (Dania, Łotwa, Malta), osiem punktów z Rosji, po 7 z Francji i Ukrainy, 6 z Włoch, 3 z Węgier i 2 z Czarnogóry. Dwie grupy jurorskie nie dały Benjaminowi żadnych punktów – było to jury z Rumunii i Mołdawii. Czyżby jakaś zmowa? W głosowaniu telewidzów Szwecja zajęła niskie, 6. miejsce, z 83 punktami – o 5 więcej miały Węgry, a aż dwa razy więcej miała Dania! Benjamin nie dostał żadnej dwunastki. Najwyższe noty przyznały mu kraje nordyckie (10 punktów z Danii i Norwegii), 8 dała Australia, 7 Malta, po 6 Holandia, Łotwa i Czarnogóra, po 5 Polska, Rosja i San Marino, 4 Ukraina, po 2 Słowenia, Rumunia, Mołdawia i Gruzja, a po 1 Francja, Węgry i Serbia. Sporym policzkiem dla Szweda było zero od widzów z Niemiec i Włoch.

Szwedzcy widzowie zagłosowali po sąsiedzku – 12 punktów dali Danii, a 10 Norwegii. 8 trafiło do Polski, zarówno ze względu na silną diasporę, ale też obywatelstwo połowy teamu scenicznego „Light me up”. Jurorzy poparli Norwegię chociaż rozrzut pozycji był spory – od 1. miejsca (jeden juror) po jedenaste! Drugie miejsce miała Australia, którą na szczycie miało dwóch jurorów, w tym Mariette. Trzecia była Słowenia. Danii przyznano łącznie 11. miejsce, Polsce jedynie 10., co dało nam 1 punkt. Najlepiej „Light me up” ocenili Arantxa i K-One (5. miejsce), najgorzej Mariette i Robert (13. miejsce). Na dnie rankingu komisji znalazło się San Marino.

Dlaczego Szwecja przepadła u widzów?

W wielkim finale Szwecja wypadła najlepiej ze wszystkich państw II półfinału. Zajęła 7. miejsce, z dorobkiem 274 punktów czyli 7 mniej niż Czechy, ale 29 więcej od Estonii. Cały dowcip pojawia się właśnie teraz. Aż 92% punktów Szweda pochodzi z głosowania jury! Benjamin w rankingu komisji uzbierał 253 punkty, co dało mu 2. miejsce, zaraz za Austrią. Niemcy, Cypr, Słowenia, Łotwa, Armenia, Gruzja, Serbia i Australia dały 12 punktów, Izrael, Norwegia i Rosja 10, Austria, Belgia, Holandia, Grecja, Finlandia, Litwa, Czechy i San Marino 8, Macedonia i Malta 7, Polska i Ukraina 6, Francja, Islandia, Szwajcaria i Estonia 5, Dania i Albania 4, Hiszpania, Wielka Brytania i Bułgaria 2, Włochy, Węgry i Białoruś po 1. Tylko siedem komisji (w tym m.in. Czechy, Portugalia i Azerbejdżan) nie miały „Dance you off” w top10. W głosowaniu telewidzów Benjamin zdobył tylko 21 punktów, co dało mu 23. miejsce, czwarte od końca. Ogłoszenie tego wyniku spotkało się z ogromnym zaskoczeniem m.in. dziennikarzy w Centrum Prasowym, a fakt, że tak mało widzów wsparło Szwecję, stał się już nawet tematem memów dostępnych w internecie. Najwięcej punktów od widzów przekazała Dania (7), a kolejne noty były już dość symboliczne – 4 z Litwy, 3 z Norwegii, 2 z Islandii, Azerbejdżanu i Czarnogóry oraz 1 z Rosji. Brak punktów m.in. z Finlandii czy Polski. Jak doszło to takiej porażki i dlaczego widzowie nie głosowali na Szwecję, która przecież co roku kreuje radiowe przeboje?

benjamin

Publiczność w Szwecji ponownie wsparła Danię, dając jej 12 punktów. 10 trafiło do zwycięskiego Izraela, 8 do Norwegii, a 6 do Finlandii. W głosowaniu jury najlepiej wypadł Cypr – dostał 3x 1. miejsce i 2x 2. miejsce. Zaraz za nim znalazła się Austria, a na trzecim Australia, chociaż jeden z członków komisji dał Jessice jedynie 17. miejsce. Finlandia zajęła 8. miejsce, Norwegia 9., a Dania 12. Zapewne spodziewano się punktów od widzów dla Albanii, więc bardzo nisko oceniono Eugenta (22. miejsce). Duża rozbieżność pojawiła się przy Irlandii (2-22.), Litwie (5-25.), Mołdawii (9-23.) czy Holandii (6-20.). Najniżej przez jury oceniona została Serbia.

Siódme miejsce to siódmy najwyższy rezultat Szwecji w historii jej startów. Kraj sześciokrotnie wygrywał (ostatni raz w 2015), raz był drugi i sześć razy zajął 3. miejsce. Pozycję siódmą po raz pierwszy zajął w 1962 roku, później powtórzono ten wyczyn w 1993 i 2000 za sprawą Rogera Pontare. Na 57 startów w finale Szwecja dwa razy była ostatnia (1963 i 1977), a jej najniższym miejscem było 22. zajęte przez osobę, która teraz trzęsie całym konkursem – Christera Bjorkmana (1992 rok – 22. miejsce). Na 11 udziałów w eliminacjach Szwecja aż cztery razy wygrywała (w tym także w eliminacjach 1996), a drugie miejsce zajęto nie tylko w tym roku, ale też w 2014. Chociaż Anna Bergendahl jako jedyna nie dała Szwecji finału (w 2010 zajęła 11. miejsce) to najgorszą pozycją w półfinałach jest 12. lokata Charlotte Perrelli z 2008. Wokalistka awansowała wtedy do finału dzięki „dzikiej karcie” od jury.

Stosunki Izraela ze Szwecją popsuły się w 2014 roku, gdy Szwecja stała się pierwszym państwem Unii Europejskiej, który uznał państwo palestyńskie. Inne kraje Unii także uznały Palestynę, ale stało się to zanim weszły do UE. W odzewie na szwedzką deklarację ówczesny minister spraw zagranicznych Izraela – Avigdor Lieberman uznał, że stosunki między krajami Bliskiego Wschodu są o wiele bardziej złożone niż meble do samodzielnego montażu ze szwedzkiej IKEI. Nie pozostało to oczywiście bez kąśliwej odpowiedzi Szwedów. Oczywiście nie samą polityką człowiek żyje. Ok. 3 tysięcy członków liczy sobie szwedzko-izraelskie stowarzyszenie powstałe w 1953 w Sztokholmie. W 2010 roku uruchomiono w Tel-Awiwie sklepy szwedzkiej sieci H&M.

%d blogerów lubi to: