ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: AUSTRIA (אוסטריה) – CESAR „Nobody but You” – niespodziewany faworyt jurorów

Austria w głosowaniu jurorów i widzów! Cesar Sampson zaskoczył wszystkich i wygrał głosowanie jury w finale! Sprawdź, jak głosowano na Austrię i z Austrii! Cesar dał swojemu państwu drugie najlepsze miejsce w historii! 

Rezultat Austrii w finale Eurowizji 2018 to jedna z największych niespodzianek tego głosowania. Uznawany, za dość niegroźnego uczestnika Cesar Sampson poradził sobie zaskakująco dobrze, a przez chwilę można było mieć przeczucie, że za rok spotkamy się w mieście Graz! Nic jednak nie wskazywało takiego sukcesu. Utwór „Nobody but you” zajął 4. miejsce w I półfinale, zdobywając 231 punktów, o 1 punkt mniej od Czech i o 30 więcej od Estonii. W televotingu Cesar był piąty – uzbierał 116 punktów, tyle samo co Izrael i został pokonany m.in. przez Elinę Nechayevę. 12 punktów zdobył od sąsiadów ze Szwajcarii, 10 dały Belgia z Litwą, 8 Irlandia, Izrael, Finlandia, Estonia i Bułgaria, 7 Islandia z Chorwacją, 6 Czechy z Armenią, 5 Portugalia z Azerbejdżanem, 4 Białoruś, 3 Albania i 1 Cypr. Widzowie z Macedonii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii nie dali mu punktów. Co ciekawe, „Nobody but you” było piosenką odrzuconą z tegorocznych preselekcji BBC „You Decide”. W głosowaniu jury Austriak zdobył 2. miejsce i 115 punktów, ale ze sporą stratą do Netty z Izraela i tylko jednym punktem przewagi nad Eugentem z Albanii. Dwunastki dostał od Belgii, Izraela i Estonii, 10 z Wielkiej Brytanii i Litwy, 8 z Hiszpanii, Finlandii i Bułgarii, 7 z Islandii i Irlandii, 6 ze Szwajcarii i Portugalii, 4 z Armenii, 3 z Cypru i 1 punkt z Białorusi i Czech. Pięć komisji (głównie kraje bałkańskie) pozostawiło go z niczym.

Widzowie austriaccy w półfinale wsparli Irlandię, której dali 12 punktów. Drugie miejsce miały Czechy (Mikolas mieszka w Wiedniu), a trzecie sąsiedzi ze Szwajcarii. Pomimo silnej diaspory, Albania zdobyła tylko 1 punkt. Pierwsze miejsce u jurorów zdobył Izrael (dwa pierwsze miejsca, dwa drugie i jedno czwarte), a zaraz za nim była niezakwalifikowana Armenia. Na trzecim miejscu znalazły się Czechy, chociaż rozrzut miejsc był spory (od 2. do 10. miejsca). Na samym dnie była Białoruś, stosunkowo nisko oceniono też Cypr (na 11. miejsce).

Zaskakujący triumf u jurorów! 

W finale Eurowizji Austria zakończyła rywalizację na 3. miejscu z 342 punktami – aż 94 punkty starty do Cypru i jedynie 2 punkty przewagi nad Niemcami. Cesar wygrał głosowanie jury, co wielu przyjęło z niedowierzaniem. Piosenka stworzona przez Symphonix (swoją drogą ta firma już trzeci rok z rzędu ma swój utwór w top4 Eurowizji) zdobyła 271 punktów, w tym aż 9 dwunastek (Islandia, Wielka Brytania, Belgia, Izrael, Estonia, Litwa, Polska, Rumunia, Bułgaria), pięć dziesiątek (Niemcy, Holandia, Szwecja, Słowenia i Białoruś), sześć ósemek (Hiszpania, Dania, Portugalia, Norwegia, Węgry, Gruzja), pięć siódemek (Włochy, Francja, Finlandia, Łotwa, Ukraina), trzy piątki (Irlandia, Czechy, Australia), dwie czwórki (Szwajcaria, Serbia), 3 punkty z Mołdawii, 2 punkty z Cypru i po jednym z Malty i Armenii. Ponownie punktów nie dały głównie komisje bałkańskie (np. Macedonia, Albania czy Czarnogóra), a także Azerbejdżan czy Rosja. Szansę na wygraną Austrii zaprzepaściło jednak głosowanie widzów, gdzie Cesar zajął tylko 13. miejsce z 71 punktami (4 mniej od Serbii, 5 więcej od Bułgarii). Najwyższą notę dali Duńczycy (10 punktów), 8 dorzucili Norwegowie, 6 Estonia z Armenią, 5 Islandia z Niemcami, 4 Szwajcaria z Bułgarią, 3 Belgia, Holandia, Finlandia, Węgry i Litwa, 2 Szwecja, Słowenia i Albania, a po jednym Izrael i Gruzja. Ponad 20 krajów nie miało Austriaka w top10 televotingu.

Głosowanie widzów w Austrii wygrał w finale Czech Mikolas, drugie były Włochy, a trzecia Serbia (siła diaspory). Zwycięski Izrael miał 7 punktów, duży sąsiad – Niemcy – 6, a Albania jedynie 2. Jurorzy ponownie docenili Izrael, na drugim miejscu stawiając Niemcy (dwa pierwsze pozycje w rankingach indywidualnych), a na trzecim Szwecję. Najniżej oceniono Danię, bardzo niskie noty dano Serbii (aż 4x 25. pozycja), a Hiszpania miała spory rozstrzał (od 7. do 20. miejsca). Holender Waylon zdobył jedno pierwsze miejsce, ale np. inny juror dał mu jedynie 23. pozycję. W jury Austrii był Nathan Trent (ESC 2017), który pierwsze miejsce dał Niemcom, drugie Cyprowi, trzecie Izraelowi, a ostatnie Serbii.

Po raz trzeci w top3!

Chociaż Austria startowała już 51. raz, dopiero po raz pierwszy udało jej się zająć 3. miejsce! Najlepszy wynik to zwycięstwa z 1966 (Udo Jurgens) i 2014 (Conchita). Cesar zdobył więc dla swojego kraju druge najwyższe miejsce w historii. Austria aż siedmiokrotnie była ostatnia, ale najgorszy rezultat w rankingu to miejsce 26. zdobyte w 2015, gdy była gospodarzem imprezy. Cztery razy to państwo kończyło walkę w finale bez żadnych punktów. Na 10 startów w eliminacjach Austria jedynie cztery razy odpadła, a najgorszym rezultatem było 18. miejsce z 2012 roku. Conchita wygrała półfinał, a wynik Cesara to drugi najlepszy rezultat Austrii na tym etapie Eurowizji.

Stosunki izraelsko-austriackie są dobre, chociaż zdarzały się trudniejsze chwile. Austria uznała Izrael za niepodległe państwo w 1949 roku, ma swoją ambasadę w Tel-Awiwie, oraz trzy konsulaty (w Eilacie, Haifie i Jerozolimie). Obydwa kraje są członkami Unii na rzecz Regionu Morza Śródziemnego. Po tym, gdy w 2000 roku Wolnościowa Partia Austrii (nacjonalistyczno-konserwatywna) weszła w skład koalicji rządzącej Izrael odwołał swojego ambasadora z Wiednia, jednak relacje zostały naprawione w 2003. Władze Austrii nie uznały oficjalnie Państwa Palestyńskiego twierdząc, że czekają na wspólną decyzję Unii Europejskiej w tej sprawie, jednak od 2011 roku (w którym padły te informacje) sytuacja się nie zmieniła.

 

%d blogerów lubi to: