ANALIZA WYNIKÓW EUROWIZJI 2018: CYPR (קפריסין) – ELENI „Fuego” – najlepszy rezultat w historii wyspy

Cypr w głosowaniu jurorów i widzów. Eleni wyróżniła się na tle innych reprezentantów – czym? Sprawdź jak głosowali jurorzy z wyspy! Świetne relacje między krajami-laureatami dwóch pierwszych miejsc w Eurowizji czyli o izraelsko-cypryjskiej przyjaźni słów kilka! 

Pora na drugą część cyklu dotyczącego analizy wyników i wszelkich ciekawostek z tym związanych! Drugie miejsce w finale otrzymała Eleni Foureira z Cypru i to ona będzie dziś tematem artykułu. „Fuego” zdobyło II miejsce w I półfinale Eurowizji, otrzymując 262 punkty i przegrywając tylko z Izraelem. Eleni wygrała jednak televoting gdyż uzbierała aż 173 punkty, o prawie 40 więcej od Czech i aż o 57 punktów więcej od Izraela! Maksimum punktów (24) Eleni otrzymała od Albanii (zapewne też dzięki jej albańskiemu pochodzeniu!), natomiast 12 punktów od widzów dostała też z Grecji (tam mieszka), Chorwacji, Bułgarii i Armenii. 10 punktów dorzucili Hiszpania, Izrael i Portugalia, 8 Wielka Brytania, 7 Irlandia, Austria, Szwajcaria, Belgia, Macedonia, Azerbejdżan, Białoruś i Czechy, 5 Islandia, Finlandia i Litwa oraz 4 Estonia. Foureira była jedyną uczestniczką półfinału, która dostała punkty od widzów ze wszystkich państw. W głosowaniu jurorskim wypadła jednak słabiej – uzbierała 89 punktów, co pozwoliło jej zająć jedynie 6. miejsce – pokonała ją m.in. Albania (114 punktów) czy Bułgaria (107 punktów). 12 punktów poza Albanią dała też Irlandia, 10 dostała od Hiszpanii i Armenii, 8 od Estonii i Azerbejdżanu, 7 od Grecji i Finlandii, 4 od Szwajcarii, 3 od Belgii, Macedonii i Bułgarii, a 2 od Chorwacji. 8 grup jurorskich (w tym np. Czechy, Izrael czy Wielka Brytania) pozostawiły Eleni bez punktów.

Cypryjscy widzowie 12 punktów dali oczywiście Grecji, 10 trafiło do Bułgarii, a 8 do Izraela. Netta z „Toy” okazała się być faworytem cypryjskiego jury – wszyscy członkowie komisji mieli Izrael w top4. Drugie miejsce przypadło Azerbejdżanowi (także wszyscy jurorzy mieli Aisel w top4), a trzecie Grecji. W porównaniu z opisywanym wczoraj Izraelem, oceny były bardziej zbieżne, ale zdarzały się różnice, np. w ocenach Finlandii (rozpiętość rankingu od 2. do 17. miejsca) czy Estonii (od 1. do 15. miejsca).

„Fuego” w top10 televotingu 42 państw! 

W finale „Fuego” wywalczyło 2. miejsce po emocjonującym pojedynku z „Toy”. Eleni uzbierała 436 punktów, z czego 253 to głosy telewidzów, u którym zajęła 2. pozycję, a 183 to punkty jurorskie, gdzie zajęła 5. miejsce. Tym razem jedynym krajem, który dał Cyprowi maksimum punktów była Grecja. 12 punktów z głosowania audiotele/sms trafiło na konto Cypru także z Bułgarii i Armenii. Malta, Azerbejdżan, Albania, Gruzja i Serbia dały 10 punktów, Hiszpania, Wielka Brytania, Chorwacja, Macedonia, Polska oraz Czechy po 8, Belgia, Węgry, Rumunia z Mołdawią, San Marino i Australia po 7, Niemcy, Słowenia i Litwa po 6, Włochy, Irlandia, Holandia, Portugalia i Czarnogóra po 5, Szwecja, Estonia, Rosja i Ukraina po4, Francja, Szwajcaria i Białoruś po 3, Izrael z Norwegią po 2 i Islandia, Dania, Austria, Finlandia i Łotwa po jednym. Podobnie jak w półfinale Cypr był jedynym krajem finałowym, który w televotingu znalazł się w top10 każdego kraju! Nie zabrakło też dużych not od jury – 12 z Irlandii, Hiszpanii, Szwecji, Grecji, Malty i Białorusi, 10 z Macedonii i Albanii, 8 ze Słowenii i Estonii, 7 ze Szwajcarii, Rosji i Armenii, 6 z Holandii, Finlandii i Mołdawii, 5 z Danii, Norwegii i Rumunii, 4 z Belgii i Azerbejdżanu, 3 z Włoch, Niemiec i Bułgarii, 2 z Islandii, a 1 z Litwy i Czarnogóry. Aż 15 państw nie dało Eleni punktów jurorskich.

Z racji braku Grecji, w finale widzowie cypryjscy oddali swoje 12 punktów na konto Bułgarii, 10 zdobył zwycięski Izrael, a 8 Czechy. Niemal wszyscy jurorzy (czterech z nich) dało 1. miejsce Szwecji i to ona dostała jurorską dwunastkę. 10 punktów trafiło do Mołdawii (czterech jurorów dało 3. miejsce), a 8 punktów do Włoch (rozpiętość duża, bo od 1. do 11. miejsca). Bardzo zdobnie oceniono Albanię (4x 5. miejsce), Danię (miejsca 22-25.) czy Finlandię (13-16.), natomiast duże różnice widać przy Węgrzech (miejsca od 2. do 23.), Norwegii (5-21.) czy Holandii (2-25.!).

Nowy rekord! 

Cypr to kraj, który aktualnie najdłużej czeka na swoje eurowizyjne zwycięstwo (to już jego 35 start w konkursie) i w tym roku był rekordowo blisko! Drugie miejsce to najwyższe w historii. Do tej pory największym osiągnięciem była pozycja 5. zdobyta przez Annę Vissi w 1982 roku i później powtórzona przez Harę i Andreasa w 1997 oraz Lisę Andreas w 2004 roku. Na 29 udziałów w finale Cypr tylko raz był ostatni (w 1986 roku – 20. miejsce), a najniższą pozycją było miejsce 22. zdobyte w 1999 i powtórzone w 2015 roku. Oczywiście nowy rekord Eleni ustanowiła też w startach półfinałowych, gdzie do tej pory najwyższym wynikiem wyspy także było 5. miejsce zajęte przez Lisę Andreas w 2004 i powtórzone rok temu przez Hoviga. Na 14 rund eliminacyjnych Cypr zwycięsko wyszedł z ośmiu. Najgorzej było w 2011 roku, gdy Christos Mylordos zajął w półfinale 18. miejsce.

Cypr ma z Izraelem bardzo ciepłe stosunki bazujące na wspólnym respektowaniu zachodnich wartości, wspieraniu wolnego rynku i demokratyzacji w regionie Bliskiego Wschodu. Kraje silnie współpracują ze sobą także w zakresie wojskowości, kultury i polityki międzynarodowej. Ze względu na siłę relacji między krajami często mówi się o cypryjsko-izraelskim braterstwie, a narody uznają się wzajemnie za przyjaciół. Cypr i Izrael oceniają się jako jedyne demokracje wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, a były prezydent Izraela – Shimon Peres uznał Cypr za najbardziej przewidywalnego sąsiada. W 1988 roku władze Cypru uznały Państwo Palestyńskie, ale w 2011 roku zastrzegły, że nie będą akceptować jakichkolwiek zmiany granic wprowadzonych do stanu z 1967 roku.

inf. dot. relacji izraelsko-cypryjskich na podstawie Wikipedii, fot. Sputnik International

 

%d blogerów lubi to: