Krajowe Eliminacje 2018: Krytyka TVP po ogłoszeniu listy finalistów preselekcji! Co się stało z Ramoną? Jak zaradzić takim problemom w przyszłości? Kiedy usłyszymy kolejne utwory na Eurowizję 2018?

Reakcje po ogłoszeniu listy finalistów Krajowych Eliminacji! Dlaczego Ramona Rey nie znalazła się w stawce? Fala krytyki względem Telewizji Polskiej i komisji, która oceniała utwory. Kiedy premiery kolejnych konkursowych propozycji?

Publikacja nazwisk finalistów Krajowych Eliminacji 2018 wywołała sporo emocji i komentarzy, ale też niezadowolenia z powodu braku publikacji wszystkich utworów przez TVP a nawet brak jakichkolwiek informacji o twórcach piosenek, zwłaszcza, że część nazwisk była kompletnie nieznana szerszej publiczności. „TVP podała listę finalistów, którzy będą walczyć o możliwość reprezentowania Polski podczas międzynarodowego konkursu muzycznego. Brakuje jednak Sławomira, na którego stawiali fani” – podaje Plotek.pl dodając, że lista jest sporym zaskoczeniem.

Ramona Rey poinformowała dziś, że jej utwór „EUVI” został zdyskwalifikowany ze względu na język francuski, który został wykorzystany w tekście piosenki. Zgodnie z regulaminem TVP, zgłaszane piosenki powinny być wykonywane jedynie po polsku lub angielsku. Niestety, komisja TVP wykazała się brakiem konsekwencji w tej sprawie dopuszczając utwór „Love is Stronger” Ifi Ude, gdzie wokalistka śpiewa fragment po nigeryjsku. Dodatkowo okazało się, że oficjalne komunikaty TVP mówiły o „dowolności” języka utworu, co nie było prawdą według regulaminu. Zamieszanie i niezadowolenie fanów pokazują, że należy przyszłoroczne preselekcje przygotować w sposób bardziej staranny już na etapie pisania regulaminu by nie dopuścić do sytuacji, w których nadawca naraża się na niewybredne komentarze z powodu takich błędów i niekonsekwentnych działań.

Pojawiły się już pomysły, by utworzyć petycję i żądać dołączenia do stawki finałowej niektórych wykonawców, m.in. zespołu Clodie z utworem „Go!”, który zdobył sporo pozytywnych komentarzy fanów. Była też idea, by przywrócić zasadę „dzikich kart” i uzupełnić stawkę, z której fani nie są zadowoleni. Należy jednak podkreślić, że część piosenek zakwalifikowanych do finału nie jest jeszcze znana, dlatego nie można ocenić poziomu. Petycje dotyczące jednego wykonawcy mogą pociągnąć za sobą lawinę kolejnych tego typu żądań i doprowadzić do ogromnego chaosu. Warto jednak zastanowić się w jaki sposób unikać takich sytuacji w przyszłości. Najpewniej potrzebne jest rozszerzenie komisji oceniającej utwory, wprowadzenie tam np. profesjonalistów z branży muzycznej, może byłych reprezentantów czy przedstawicieli fanów konkursu. Wielu fanów domaga się też większej przejrzystości procesu wyboru piosenek. Niestety Telewizja Polska do tej pory nie podała dokładnej liczby zgłoszeń (chociaż była ona rekordowa) ani nazwisk osób odpowiedzialnych za stawkę finałową.

Formacja Future Folk (fot.) przyznała, że nie była przekonana o słuszności decyzji dotyczącej zgłoszenia piosenki „Krakowiacy i Górale” do Krajowych Eliminacji, jednak z radością przyjęła wiadomość o zakwalifikowaniu się do konkursu. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy odbędzie się premiera piosenki. Najpewniej w przyszłym tygodniu usłyszymy piosenkę „Light you up” w wykonaniu Gromee i Lukasa Meijera. Teledysk do piosenki powstał już w Barcelonie. Marta Gałuszewska wykona w preselekcjach piosenkę „Why don’t we go” czyli angielską wersję utworu „Nie mów mi nie”, którego premiera odbyła się miesiąc temu. Piosenkę napisali Marta Gałuszewska, Dominic Buczkowski-Wojtaszek, Sarah Reeve, Steven Manovski i Patryk Kumór. Póki co brak jakichkolwiek informacji na temat utworów Mai Hyży i Pablossona. Utwór Monik Urlik pojawił się wczoraj na chwilę na Dzienniku Eurowizyjnym i część czytelników miała okazję wysłuchać tej ballady. Niestety z powodów niezależnych od wokalistki piosenka musiała zostać usunięta z YouTube, ale zapewne niebawem pojawi się w sieci ponownie.

1 komentarz

  1. Wybór piosenek grubymi nićmi szyty… Otrebus, Marta- wystep na Sylwestrze Marzeń w Zakopanem (TVP), Future Folk: góral, (trzeba jakos tym goralom sie odwdzieczyc ….. Oj nie ladnie Panie Kurski, nie ladnie…. Moze sie myle ale na 99% jedna z tych 3 propozycji wygra i nawet pewnie odgornie jest juz przesadzone ktora… Swoja droga bardzo chcialbym (i pewnie nie tylko ja) poznac nazwiska szanownek komisji..

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: