Junior Eurowizja 2017: Powrót Portugalii i zmiany w formacie głosowania! Kolejne kraje potwierdzają udział w ESC 2018!

Europejska Unia Nadawców opublikowała dziś oficjalną listę uczestników Eurowizji Junior 2017 oraz przekazała istotne informacje dotyczące formatu i organizacji show. W tym roku o Grand Prix powalczy 16 państw – o jedno mniej niż rok temu. Poza Albanią, Armenią, Australią, Macedonią, Gruzją, Irlandią, Włochami, Maltą, Polską, Rosją, Serbią, Holandią i Ukrainą będą też Cypr oraz Portugalia. O ile udział telewizji CyBC nie jest niespodzianką, tak powrót Portugalii to spore zaskoczenie i zapewne należy ten ruch tłumaczyć ogromną euforią spowodowaną zwycięstwem w dorosłej Eurowizji. Portugalia dwukrotnie startowała w JESC ale chyba nikt jej zupełnie nie pamięta – debiut w 2006 roku w wykonaniu Pedro Madeiry i utworu „Deixa-me sentir” zakończył się 14. miejscem, a rok później Jorge Leira zajął 16. pozycję za „So quero e cantar”. Pomimo dobrych wyników oglądalności RTP wycofała się z konkursu i dopiero teraz do niego powróci.

Są też złe wiadomości – z rywalizacji wycofały się Bułgaria i Izrael. Co do Izraela można było mieć takie przewidywania gdyż aktualnie telewizja IBA już nie funkcjonuje, a nowy nadawca nie ma jeszcze aktywnego członkostwa w EBU, jednak Unia zezwoliła Izraelowi na start we wszystkich konkursach do końca roku. Izrael nie odniósł jednak sukcesu podczas ubiegłorocznej edycji – zajął 15. miejsce. Był to drugi start tego kraju – podczas debiutu w 2012 roku był na 8. miejscu. Niestety wycofała się też Bułgaria, co jest sporym ciosem dla imprezy. Bułgarzy pierwotnie potwierdzali start w JESC, jednak później wycofali się z tej deklaracji tłumacząc się wyborami nowego dyrektora i chęcią zaczekania z decyzjami aż do ustalenia, kto będzie rządził stacją BNT. Wybory odbędą się dopiero 23 sierpnia, a fani są zaniepokojeni przyszłością Bułgarii podczas dorosłej Eurowizji. Na oficjalnym Twitterze BNT poinformowano, że dopiero po 23 sierpnia ogłoszone zostaną plany nadawcy wobec konkursów EBU. Bułgaria zadebiutowała na JESC w 2007 roku zajmując 7. miejsce za utwór „Bonbolandiya”. Rok później była ostatnia i wycofała się z imprezy by powrócić w 2011 roku i zająć 8. miejsce. Ponownie zrezygnowała i wróciła w wielkim stylu w 2014 roku zajmując 2. miejsce za utwór „Planet of the Children” Krisii Todorovej. W 2015 roku Bułgaria organizowała konkurs i zajęła w nim 9. pozycję. Taką samą zdobyła rok temu na Malcie, a polskie jury przyznało jej 12 punktów.

Telewizja gruzińska zmieniła miejsce organizacji imprezy. Zamiast w Pałacu Sportu konkurs odbędzie się w Pałacu Olimpijskim, który pomieści 4 tys. widzów. Niestety, jest dość oddalony od centrum stolicy – około 9 kilometrów. Strona internetowa tego obiektu na razie nie działa, ale na Facebooku znaleźć można oficjalny profil Pałacu Olimpijskiego (fot.).

Zastosowany będzie również nowy sposób głosowania i po raz pierwszy EBU planuje wprowadzić głosowanie internetowe – w dwóch rundach. Pierwsze głosowanie ruszy w piątek 24 listopada i zakończy się przed finałem w niedzielę. Głosujący będą musieli obejrzeć skrót utworów zanim oddadzą swój głos, przy okazji też będą mogli zapoznać się z minutowymi fragmentami występów z prób. Druga runda głosowania ruszy już w trakcie finału na żywo i potrwa 15 minut. Pełne wyniki głosowania widzów online będą zsumowane na podstawie głosów przed i w trakcie finału – łącznie stanowić to będzie 50% całego rezultatu. Drugie 50% należeć będzie do jurorów. Tym samym po roku przerwy widzowie znów będą mieli wpływ na wyniki konkursu.

Finał Eurowizji Junior odbędzie się 26 listopada o godzinie 16:00 CET. Polska po raz czwarty weźmie udział w konkursie, a naszego reprezentanta poznamy 1 października podczas finału narodowego w TVP. Zgłoszenia do konkursu zakończą się 11 września. Do preselekcji wewnętrznych przygotowują się Serbowie, a telewizja RTS przedłużyła czas na przyjmowanie aplikacji. Z kolei finał narodowy na Ukrainie zaplanowano na 25 sierpnia. O zwycięstwo powalczy 10 wykonawców, a w jury zasiądzie m.in. Sofiia Rol, reprezentantka Ukrainy z 2016 roku. Wśród kandydatów znajduje się m.in. Sofia Shkidchenko z piosenką pt. „Yodeley”. Czyżby znów jodłowanie na Eurowizji?

Kolejne kraje potwierdzają udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie. Są to Islandia i Serbia. Telewizja RUV planuje po raz kolejny powalczyć o awans do finału, zapewne wykorzysta do tego preselekcje Songvakeppnin chociaż żadnych szczegółów na razie nie podano. Także nadawca serbski RTS na razie nie podał informacji o tym, w jaki sposób nowy reprezentant będzie wybrany. Ostatnio korzystano z wyborów wewnętrznych, wskazując na konkurs wykonawców utalentowanych ale nieznanych co odbiło się na oglądalności i zainteresowaniu Eurowizją wśród Serbów. Już jakiś czas temu pojawiały się głosy, by przywrócić preselekcje narodowe. Nie wiadomo jednak, czy pomysł zostanie w 2018 roku zrealizowany. Niezdecydowana wobec powrotu na Eurowizję jest Słowacja. Nadawca RTVS ma teraz nowego dyrektora, Jaroslava Reznika, który wciąż nie podjął decyzji ws. startu. Już 25 państw (w tym Polska i Rosja) potwierdziły wstępną chęć udziału w Eurowizji 2018. Nie znamy jeszcze decyzji m.in. Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoch, Ukrainy, Mołdawii, państw b. Jugosławii (poza Serbią i Słowenią), Bułgarii, Armenii z Azerbejdżanem, Albanii, Grecji czy Australii.

1 komentarz

  1. Wydaje mi się, iż z konkursu w Lizbonie wycofają się San Marino (o czym już wcześniej było mówione) i Macedonia. Na powrót Bośni i Monako nie ma co liczyć. Zadebiutować mogą Kazachstan oraz… Chiny (podejrzewam, że EBU zaprosi ich do konkursu).

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: