Dzień po ogłoszeniu finalistów. Możliwa dyskwalifikacja?

Ogłoszenie finalistów polskich preselekcji narodowych wywołało ogromne emocje wśród fanów Eurowizji i trafiło na łamy portali internetowych. Portal RMF FM przypomina, że premiera utworu „Cool me down” Margaret odbędzie się dziś o 18:30, z kolei „Lustra” Natalii Szroeder usłyszymy dopiero w piątek o 12:00.

W programie Świat się kręci przedstawiono kandydatów preselekcji do Eurowizji 2016. W gronie uczestników nie zabrakło „pewniaków”, takich jak: Edyta Górniak, Margaret czy Michał Szpak. Z kolei z szansą na udział w preselekcjach pożegnali się: Szymon Wydra, Renata Wolkiewicz, Kasia Nova i zespół Piękni i Młodzi.” – informuje JastrzabPost, który w poniedziałek opublikował też fałszywą listę uczestników preselekcji. „Edyta Górniak może odetchnąć z ulgą. Gwiazda zdradziła na koncercie w Krakowie, że obawia się konkurencji ze strony disco-polo.” – dodaje autor artykułu. W ankiecie przygotowanej przez portal wygrywa na razie Edyta Górniak (42%) przed Michałem Szpakiem i Margaret (po 19%). Najsłabiej ocenia się szanse zespołu Taraka, Aleksandry Gintrowskiej i Napoli (po 1%).

Wbrew wcześniejszym doniesieniom w konkursie nie wystąpi zespół disco polo Piękni i Młodzi” – informuje Fakt.pl. W krótkiej sondzie internetowej zapytano, czy czytelnicy będą oglądać preselekcje narodowe. 60% twierdzi, że tak. O braku artystów disco polo, w tytule artykułu, informuje też „Super Express”. „Konkurs Eurowizji w tym roku wywołał spore zamieszanie w świecie disco polo. Zespoły zwietrzyły szanse, aby pokazać się w konkursie preselekcyjnym. Niestety decyzją jury żaden zespół z gatunku disco polo nie dostał się do finałowej dziewiątki.” – czytamy na disco-polo.info. „Widzom i słuchaczom z całej Europy nie będzie dane zapoznać się z twórczością łomżyńskiej grupy Piękni i Młodzi.” – dodaje portal My Łomża.

Portal Interia.pl przy okazji ogłoszenia listy finalistów przygotował krótki quiz dotyczący polskich udziałów w Eurowizji. Każdy fan konkursu powinien w nim zdobyć 100% poprawnych odpowiedzi! „Wokół udziału Polski w konkursie wciąż zamieszanie. Najpierw obawiano się o nasze miejsce wśród występujących w finale, zwolniono szefa delegatury na Eurowizję, Mikołaja Dobrowolskiego, a później zmianie uległ również sposób wyboru reprezentanta.” – przypomina portal Wirtualna Polska.

Media póki co nie informują o złamaniu regulaminu przez Aleksandrę Gintrowską. Jej utwór „Missing” został wykorzystany w reklamie ramówki stacji Polsat i został dzięki temu opublikowany już w sierpniu 2015 roku, czyli zbyt wcześnie, by brać udział w Eurowizji 2016. Dowód na wczesną publikację znajduje się na Facebooku. Na razie nie wiadomo jaki los spotka wokalistkę. Poniżej fragmenty regulaminu preselekcji narodowych:

(…) Zgłoszone utwory muszą posiadać oryginalną muzykę i tekst (w dowolnym języku) oraz nie mogą:

być opracowaniami lub fragmentami opracowań melodii ludowych oraz tzw. „coverami” i/lub tzw. „loopami”, czyli kompozycjami lub fragmentami kompozycji („coverów” lub „loopów”) wprowadzonymi już przez innych wykonawców lub wykonawcę, którego dotyczy zgłoszenie, do rozpowszechniania na jakichkolwiek polach eksploatacji lub wykonywanych na żywo z udziałem publiczności przed dniem 1 września 2015 r.,

być publikowane, emitowane na antenach radiowych i telewizyjnych oraz wykonywane publicznie, także wersji „demo” lub w innej aranżacji przed dniem 1 września 2015 r.

(…)

13. W przypadku rezygnacji lub dyskwalifikacji wykonawcy i utworu, lub wykonawcy lub utworu z udziału w Krajowych Eliminacjach wykonawca i zgłaszający pokryją poniesione przez TVP S.A. koszty związane z promocją wykonawcy i utworu oraz udziałem wykonawcy w Krajowych Eliminacjach.

(…)

19. W przypadku ujawnienia okoliczności uniemożliwiających udział zwycięskiej piosenki w Konkursie Eurowizji TVP S.A. reprezentować będzie utwór, który uzyskał kolejne miejsce w Krajowych Eliminacjach, pod warunkiem, że TVP S.A. uzyska zgodę na zamianę utworu od Europejskiej Unii Nadawców.

20. W przypadku braku zgody Europejskiej Unii Nadawców na zmianę utworu, o której mowa w pkt 19 lub dyskwalifikacji TVP S.A. z udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji z winy wykonawcy, TVP S.A. przysługuje prawo do odszkodowania w wysokości poniesionych przez siebie kosztów na zorganizowanie Krajowych Eliminacji oraz przygotowań do udziału w Konkursie, w półfinale i finale Konkursu w tym również składki/opłaty licencyjnej za aktywne uczestnictwo w Konkursie Piosenki Eurowizji 2016 wniesionej na rzecz Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

 

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: