Eurowizja 2012, Nasz Faworyt

Polacy głosują na Szwecję

Znamy już oficjalną punktację eurowizyjną OGAE Polska. Najwięcej głosów od członków stowarzyszenia zdobyła Szwecja, czyli utwór „Euphoria” Loreen. Drugie miejsce, czyli 10 punktów, przypadło Włochom, a trzecie Islandii. Pozostałe noty: 7- Niemcy, 6- Hiszpania, 5- Serbia, 4- Wielka Brytania, 3- Norwegia, 2- Azerbejdżan i 1- Dania. Zaraz pod kreską znalazły się Albania, Finlandia, Cypr i Macedonia. W top10 OGAE znajduje się 6 państw, które awansowały do superfinału plebiscytu „Nasz Faworyt” organizowanego przez Dziennik Eurowizyjny. Serbia w naszym głosowaniu była 14., Wielka Brytania 15., Dania 17., a Azerbejdżan 22. W naszym top10 znalazły się natomiast Chorwacja (u OGAE na 18. miejscu), Albania (11. u OGAE), Rosja (17. u OGAE) i Macedonia (14. u OGAE). Czy top3 będzie się zgadzać? Na razie zdradzę jedynie, że Szwecja w naszym top3 się znalazła.

Dziś też opublikowano głosy OGAE Belgia. Dwanaście punktów zdobyła Szwecja, 10 Norwegia, a 8 Cypr. Wraz z polskim oddziałem zagłosowało już łącznie 30 klubów.

PRZED EUROWIZJĄ 2012

Opublikowano oficjalny teledysk do angielskiej (w pełni) wersji utworu „Time” izraelskiej grupy Izabo. Klip do obejrzenia TUTAJ.

Niespodziankę dla Pastory Soler i jej fanów przygotowało kilku wokalistów, którzy nagrali swoje wersje ballady „Quedate conmigo” i swoje występy zmontowali w jednym nagraniu. Brzmi ciekawie, wygląda dobrze, bowiem w grupie wykonawców znaleźli się m.in. Rui Andrade (foto), Leria, Baltanas czy Reidun Saether – uczestnicy selekcji narodowych w Hiszpanii, Portugalii, Mołdawii i Norwegii. Video TUTAJ.

Rumuńska grupa Mandinga za pośrednictwem satelitarnej TVRi zachęca rodaków za granicą do głosowania na „Zaleilah”. Reklamę zobaczyć można TUTAJ.

Petur Orn Gudmundsson będzie po raz piąty reprezentował Islandię jako chórzysta. W tym roku wspomoże Gretę i Jonsiego, a wcześniej występował na ESC w latach 2000, 2006, 2008 i 2010. Na scenie pojawi się też…Fridrik Omar, wokalista i wielki fan Eurowizji, który jako członek Euroband reprezentował Islandię w 2008 roku, a rok później wspomagał wokalnie Yohannę.

Loreen promuje się w Norwegii i spędza mnóstwo czasu na próbach i przygotowaniach do Baku. W piątek odbędzie się „testowanie” stroju eurowizyjnego i próba choreografii, a w poniedziałek rozpocznie się wielkie pakowanie przed wylotem do Baku.

Pierwsza duża wpadka przed Eurowizją. Osoby które zakupiły drogą internetową album-składankę z utworami Eurowizji 2012 dostały niepoprawną wersję utworu Norwegii (singback zamiast studyjnej), ucięte o końcówkę „Nebo” i słabej jakości utwór łotewski. Producenci zapewniają, że wina leży po stronie szefów delegacji, którzy takie pliki dostarczyli na spotkaniu z EBU, natomiast wszyscy, którzy zakupili dane mp3 mają prawo bezpłatnie pobrać prawidłowe pliki. Fizyczne wydanie albumu, które w Wielkiej Brytanii premierę miało 7 maja i kosztuje ok. 13 funtów, zawiera prawidłowe wersje utworów.

Aż czterech reprezentantów swoje urodziny obchodzić będzie w Baku. 12 maja urodziny świętuje Eleftheria z Grecji, cztery dni później Can z Turcji, zaraz po nim Ott z Estonii, a w dzień finału urodził się Tooji z Norwegii.

Organizowana przez koreańskie KBS „Azjowizja”, czyli oficjalnie ABU Television Song Festival nie będzie miała formy konkursu i nie odbędzie się żadne głosowanie na prezentowane przez kraje piosenki. Dwugodzinne show, które zapowiedziano na październik prowadzone będzie po angielsku i koreańsku. Każdy nadawca będzie miał prawo do wprowadzenia komentarza lokalnego, napisów lub nawet dubbingu. Będzie mógł też dokonać modyfikacji w zapisie widowiska, ale zakazana jest edycja, która wpłynie na odbiór programu i zaburzy jego cel, którym jest promocja kultury i muzyki regionu.

NASZ FAWORYT – Miejsce 8.

Ostatnie miejsce w superfinale zajeły reprezentantki Rosji, dziewiąta była Albania, a na miejscu ósmym rywalizację zakończyła reprezentantka Chorwacji – Nina Badrić z utworem „Nebo”. Zdobyła 361 punktów. Jaka była jej droga do superfinału? W drugiej rundzie (II półfinał) zajęła ostatnie, premiowane miejsce – ósme z wynikiem 168 punktów, więc zdawało się, że w finale przepadnie. W IV rundzie (finał) okazało się jednak, że ktoś bardzo „Nebo” polubił – jedna osoba, używając wielu różnych adresów e-mailowych wysyłała różne punktacje, gdzie zawsze Chorwacja miała 12 punktów. Niestety, 100% pewności, że winien jest tylko jeden internauta nabrałem dopiero po zakończeniu głosowania finałowego, więc zdecydowałem jedynie (po upomnieniu nadawców „podejrzanych”) że z całej puli zdobytych słusznie lub niesłusznie przez Chorwację punktów odejmę 30%. I ostatecznie – oficjalnym wynikiem Niny w finale było 107 punktów i 9. miejsce. W superfinale wylądowała „oczko” wyżej. Tym samym znamy już pozycje dla trzech krajów i wiemy też, że Włochy znajdują się w top5, a Szwecja w top3. Kolejne wyniki już jutro.

6 komentarzy

  1. Wiecie może gdzie można przeczytać cały artykuł? Mowa oczywiście o internecie… Za pomysły „idź do kiosku po gazetę” z góry dziękuję.

   Polubienie

 1. Ciekawe jakby na te wszystkie wysiedlenia zareagowało EBU gdyby w Azerbejdżanie nie było ropy.

  Polubienie

 2. Jedno trzeba jednak przyznać: Azerbejdżan się stara. Może z kontrowersyjnym skutkiem i cierpi na kompleks prowincji, ale nie sposób nie zauważyć tych starań.
  PS Dla tych, którzy nie chcą kupować składanki – dwa formaty do wyboru (320 kb/s albo FLAC): http://www.israbox.com/1146409655-va-eurovision-song-contest-baku-2012.html
  Gdyby pojawiły się jakieś blokady/problemy ze ściągnięciem, pisać pod moim komentarzem.
  Myślę, że skusicie się na ten link. 😉

  Polubienie

 3. Choćby prowadzący Eurowizję mieli fruwać na publiką ,a efekty specjalne zaleją nam telewizory ,że ze strachu pozakrywamy je kocami.
  To każdy myślący człowiek wie jaka sytuacja jest w Azerbejdzanie i jakie stosunki polityczne ma Armenia z tegorocznym gospodarzem Eurowizji.

  Ebu chyba widzi?
  Kto wie może teraz widzą,że popełnili błąd rozszerzając ,aż tak! ilość państw w konkursie.

  Dlatego Ja ,mówię głośno NIE nowym państwom w Eurowizji.

  Niech EBU zrobi porządek z tym co jest. Tak,aby każdy co roku miał szansę na awans,a głosowanie było zacięte.

  To jest moim zdaniem priorytet dla EBU.

  Europa miała się otworzyć i jednoczyć muzycznie.Tylko nie zapominając o demokracji,wolności słowa,przestrzeganiu praw człowieka.

  Moim zdaniem kilka państw o tym zapomina i liczy się dla nich tylko zwycięstwo.Tutaj winę ponosi EBU-za szybko pozwoliła na debiut.

  Polubienie

 4. Za tydzień powinna być dostępna pełna wersja na stronie tej gazety. Teraz jest tylko fragment właśnie po to, żeby tę gazetę trzeba było kupić. Ewentualnie mogę podsunąć pomysł pójścia do czytelni czasopism do biblioteki, jeśli ktoś jeszcze pamięta co to takiego.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: