Eurowizja 2012, ATSF 2012, Nasz Faworyt

Spacer prezydenta

UPDATE: Zdaniem menadżerki Dimy Bilana, podczas Interval Act drugiego półfinału wystąpi pięciu ostatnich zwycięzców ESC, czyli Marija Serifovic, Dima Bilan, Alexander Rybak, Lena i Ell& Nikki.

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliyev oficjalnie otworzył Baku Crystal Hall przecinając wstęgę podczas specjalnej ceremonii. W pierwszym spacerze po obiekcie towarzyszyła mu żona, która jest przewodniczącą narodowego komitetu organizacyjnego ESC 2012. Dla Azerbejdżanu Eurowizja 2012 ma niezwykle istotne znaczenie kulturalne, polityczne i społeczne. Nie można też zapominać o wpływie konkursu na ekonomię i rozwój turystyki. Jest to pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji na terenie Kaukazu, ale drugi (po JESC 2011 w Armenii) konkurs Europejskiej Unii Nadawców. Zapewne trzeci raz spotkamy się z Kaukazem już za półtora roku, bo najprawdopodobniej Eurowizja dla Dzieci będzie w 2013 roku organizowana przez Gruzinów.

A tymczasem w Azji…

Co prawda dla wielu fanów Eurowizja przeniosła się do Azji, ale nadal organizowany jest przez Europejską Unię Nadawców. W bólach rodzi się też pomysł na konkurs azjatycki i chociaż padła inicjatywa konkursu „Our Sound”, to Azjatycka Unia Nadawców nie daje za wygraną i 14 października zorganizuje w Seulu ABU TV Song Festival (ATSF). Zgłoszenia od nadawców przyjmowane będą do 18 maja i jak podają organizatorzy, najważniejsze jest, by zgłaszać artystów znanych i doświadczonych, bo festiwal nie ma być konkursem amatorów. W konkursie udział weźmie 12 państw, natomiast jeżeli zgłoszeń będzie więcej, ABU ustali, które kraje do finału przyjąć (na podstawie analizy geograficznej i kulturowej, by jak najbardziej urozmaicić konkurs). Każdy nadawca chętny do udziału w ATSF musi opłacić składkę w wysokości 1000 dolarów. Listę uczestników mamy poznać w połowie maja, natomiast do czerwca nadawcy muszą wskazać swoich reprezentantów. Dodatkowo na parę dni przed głównym konkursem odbędzie się też Festiwal Radiowy. Do tej pory pewny jest udział dwóch państw – Korei Południowej jako gospodarza i Singapuru. Czy tym razem się uda? Wszystko wskazuje na to, że tak, ale poczekajmy do oficjalnego uruchomienia strony i podania listy uczestników. Wiadomo, że gościem specjalnym finału ATSF ma być tegoroczny zwycięzca Eurowizji.

PRZED EUROWIZJĄ 2012

Na singlu „Verjamem” znajdą się nie tylko dodatkowe wersje językowe (angielska i chorwacka), ale też specjalne remixy, których fragmenty znaleźć można TUTAJ.

Babushki są już w Moskwie, gdzie odbywają się ostatnie przygotowania do występu eurowizyjnego. Jutro grupa wystąpi na Ukrainie, a do Baku wyruszy 13 maja. Natalia Pugacheva („Ta mała”) nie weźmie udziału w występie promocyjnym w Charkowie, a do zespołu dołączy właśnie 13 maja i cała formacja (8 Babushek, w tym 6 „scenicznych” i 2 „zapasowe”) wyruszy do Azerbejdżanu. W walizkach będą miały swoje stroje sceniczne, ale także „letnie” wersje folkowych ubrań.

Telewizja cypryjska będzie transmitować wszystkie części Eurowizji na następujących kanałach: RIK 1, CyBC (satelitarny), RIK HD. Dodatkowo przygotowana będzie też transmisja radiowa i internetowa.

Nina Zilli nagrała teledysk do włoskiej wersji swojego utworu eurowizyjnego. Klip do obejrzenia TUTAJ. Aktualnie Włochy uważane są za najgroźniejszego rywala Szwecji w walce o tegoroczne Grand Prix. Zdradzę, że Włochy znalazły się w top5 superfinału plebiscytu „Nasz Faworyt”.

Pora na kolejne punkty OGAE. Zarówno Maltańczycy jak i Cypryjczycy przyznali swoje dwunastki Szwecji. Na Malcie drugie miejsce zdobyła Serbia, a trzecia była Islandia. Na Cyprze drugie miejsce zajęła Islandia, a trzecie Estonia, przy czym Grecja dostała 5 punktów. Jesteśmy już po połowie głosowań. Wkrótce zaprezentowana będzie oficjalna punktacja polskiego oddziału, chociaż już teraz wiadomo, że 12 punktów z Polski otrzyma Szwecja.

NASZ FAWORYT 2012 – Miejsce 9.

Wczoraj odkryliśmy 10. miejsce rankingu superfinałowego, więc dziś poza na kolejną porcję wyników. Miejsce 9. w superfinale zdobyła Albania, czyli Rona Nishliu z utworem „Suus”. Wokalistka w ostatecznej rundzie zdobyła 357 punktów, chociaż wcześniej radziła sobie lepiej. W I rundzie (I półfinał) uzbierała 225 punktów co pozwoliło jej na zajęcie 5. miejsca – wyżej od niej była Rosja (4. miejsce), ale też Dania i Cypr, które nie brały udziału w superfinale. W czwartej rundzie (finał) Albania zajęła…3. miejsce z wynikiem 180 punktów. W superfinale jednak została pokonana niemal przez wszystkich konkurentów.

Dodatkowa informacja. Osoby, które przesyłając punktację w superfinale podały w treści mejla swoje imię i nazwisko, biorą udział w losowaniu nagród. Pierwszą nagrodą jest singiel „Love will set you free” tegorocznego reprezentanta Wielkiej Brytanii, natomiast przyznane będą też mini-nagrody dla 3 innych osób. Dwie osoby będą miały prawo „głosowania” w finale Eurowizji 2012, a jedna w drugim półfinale konkursu. W związku z tym, że nie będzie można podczas ESC oddawać głosów z Polski, osoby, które będą miały szczęście w głosowaniu, podadzą mi swoje typy, a ja oddam za nich głosy z Wielkiej Brytanii. Swoje typy będzie można podać od razu, lub np. dopiero po występach eurowizyjnych. Informacja o zwycięzcach podana będzie wkrótce.

1 komentarz

  1. Ciekawe, czy ta azjatycka wersja konkursu będzie bardziej ambitna. Bo Eurowizja jaka jest, każdy widzi (albo: słyszy). Parę perełek, a reszta syf. Nie wiem, jak Wy, ale ja zamierzam obejrzeć tylko same występy. Oglądanie wyników sobie daruję, bo i tak wygra nie ten/ta, co powinien/~na.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: