PRZED EUROWIZJĄ 2012

Opublikowano już akustyczną wersję utworu „When the music dies” Sabiny Babayevy z Azerbejdżanu. Dodatkowo poznaliśmy także azerską wersję ballady. Po raz pierwszy w historii startów Azerbejdżanu, reprezentant tego kraju przygotował wersję w języku narodowym. Wciąż czekamy, aż ten język oficjalnie pojawi się na Eurowizji. Sabina wkrótce opublikuje też wersję jazzową utworu.

O ile Anggun (Francja) promowała się w Europie podczas sezonu selekcyjnego, teraz najczęściej jeżdżącym po kontynencie uczestnikiem ESC 2012 jest Kurt Calleja z Malty. Wokalista niedawno odwiedził Gruzję, a teraz promujesię w Turcji. W sobotę wróci na Maltę, by wziąć udział w eurowizyjnym flash-mobie organizowanym w stolicy kraju.

Promocję planuje również Kaliopi z Macedonii. Wokalistka odwiedzi Wielką Brytanię, Holandię, Białoruś, Ukrainę, Turcję, Albanię, Bułgarię i kraje b. Jugosławii.

Pasha Parfeny (foto) promuje się głównie w Rumunii, chociaż pewnie nawet bez tego 12 punktów z tego kraju do Mołdawii i tak trafi.

24 uczestników ESC 2012 spotka się w Amsterdamie podczas „Eurovision in Concert”, tym samym pobity został rekord frekwencji. Impreza z roku na rok staje się coraz bardziej popularna i prestiżowa, w tym roku oficjalnie partneruje jej EBU i nadawca holenderski TROS. W rozgrzewce eurowizyjnej wezmą udział reprezentanci Irlandii, Austrii, Słowenii, Portugalii, Hiszpanii, Węgier, Turcji, Belgii, Rumunii, Azerbejdżanu, Finlandii, Litwy, Malty, Albanii, Francji, Ukrainy, Szwajcarii, San Marino, Macedonii, Łotwy, Grecji, Bułgarii i Gruzji. Koncert odbędzie się 21 kwietnia.

Valentina Monetta zdradziła kto jest jej aktualnym faworytem. Wokalistka najbardziej lubi utwory z Włoch, Albanii, Holandii, Austrii i Rosji. Reprezentantka pracuje nad swoim występem w Monako. Wiadomo, że będzie miała na scenie pięciu chórzystów, ale szczegółów prezentacji zdradzać nie chce.

Znamy szczegóły transmisji Eurowizji w Niemczech. Pierwszy półfinał pokaże EinsFestival (transmisja) oraz NDR (retransmisja). Drugi półfinał na żywo transmitować będzie stacja Phoenix, a retransmisję pokaże EinsFestival. Wielki finał transmitować będzie główna stacja Das Erste. Przed finałem zobaczymy relację z Hamburga, gdzie odbędzie się doroczny koncert eurowizyjny (stąd też będą podawane niemieckie głosy). Finał retransmitowany będzie dwukrotnie (po północy i w niedzielę rano). Transmisję internetową przeprowadzi też eurovision.de

Pojawił się doniesienia o planowanym zamachu na uczestników i widzów Eurowizji 2012 w Azerbejdżanie. Donoszą o tym głównie media rosyjskie. Atak ma być przeprowadzony za pomocą broni chemicznej. Strona azerska oczywiście została już o tym poinformowana i na bieżąco monitoruje wszelkie tego typu doniesienia. Zapewnia, że wszyscy uczestnicy i goście Eurowizji 2012 będą w Baku bezpieczni.

Finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków będzie transmitowany przez TVP Kultura 11 maja od 21:20. Transmisja zakończy się o 23:35. Reprezentantką Polski jest Jagoda Krzemińska (flet).

14. Rusiya (Rosja)

W tym roku Rosja wysyła na Eurowizję prawdziwą sensację – formację Buranovskiye Babushki, która po wygranej w preselekcjach stała się tematem numer jeden nie tylko rosyjskiej, nie tylko europejskiej, ale światowej prasy. Na Eurowizję pojedzie sześć członkiń grupy: Natalia Pugachova (rocznik 1935), Ekaterina Shklyaeva (rocznik 1937), Valentina Pyatchenko (rocznik 1937), Galina Koneva (rocznik 1938), Granya Baysarova (rocznik 1949) i Olga Tuktareva (rocznik 1968). Dwie pozostałe członkinie pojadą do Baku by wspierać współ-babcie. O zespole zaczęło być głośno w 2010 roku, za sprawą m.in. udziału w selekcjach rosyjskich. Babcie nagrał też m.in. swoje wersje utworów The Beatles. Jak twierdzą, nadal pozostają babciami, pielęgnują swoje ogródki, opiekują się prawnukami, a każdego gościa chętnie zaproszą na herbatę i ciastka. Pochodzą ze wsi Buranowo w regionie Udmurtia. Śpiewaniem chcą zebrać pieniądze na budowę cerkwi w swojej wsi. Już wiadomo, że ich marzenie zostanie spełnione.

KONRAD (22)Niestety, mili Państwo, czy to z antypatii do Pana Biełana czy też z ogromnej sympatii do uśmiechu Pani Natalii – uwiodły mnie i przekonały do siebie całkowicie. Tak, tak, wiem, kompozycja nie powala, jest nieco tendencyjna i gra bezczelnie na naszych emocjach i kulturze osobistej: czy można coś złego powiedzieć o tych uroczych starszych Paniach?! Można! Po wygranej nie weszły dobrze i trochę im się to wszystko rozjechało! ale to by było na tyle. To chyba zjawisko Eurowizji i to jest właśnie ten rodzaj kiczu i porcja tandety, która wywołuje uśmiech gdyż widać, że Babcie z Buranowa przyjechały się zabawić. Nie obrażę się, jeśli wskoczą do TOP3. Wiem też, że dzięki nim tę Eurowizję zapamięta przynajmniej połowa tych, którzy ją obejrzą, a nie są zainteresowani tematem. Jeśli już teraz robią taką karierę, co będzie po wszystkim ?! Strach się bać, póki co: DANCE!

„Party for everybody” to utwór zaśpiewany po angielsku i w bardzo rzadkim języku udmurckim (z grupy ugro-fińskiej). Kompozytorami są Viktor Drobysh i Timofei Leontiev, natomiast tekst napisały Olga Tuktareva (najmłodsza z babuszek i chyba przez to najmniej lubiana) i Marry S. Applegate. Drobysh jest jednym z najlepszych rosyjskich kompozytorów i producentów. Co ciekawe, fragmenty tekstu pisane były całkowicie oddzielnie. Babushki przygotowały tekst po udmurcku, a dopiero w studiu nagraniowym zapoznały się z angielskim refrenem. Jak twierdzą, nauka i wypowiadanie angielskich słów nie sprawia im żadnego problemu. Utwór zdobył podczas finału selekcji rosyjskich 38,51 punktów.

PIOTR (46): Piosenka-nieporozumienie, babuszki – nieszczęsne, kicz wyjący równie mocno jak pamiętna Wierka Serdiuczka – zatem sukces gwarantowany!

Rosja zadebiutowała w 1994 roku i po dość dobrym debiucie wysłała na konkurs swoje dwie legendy – Kirkorova i Pugaczową – zajęli jednak dość słabe lokaty. Później przyszły sukcesy – 2. miejsce w 2000, trzecie w 2003, a w latach 2006-2008 Rosja zajmowała nie opuszczała top3. Nigdy nie udało jej się wygrać półfinału Eurowizji. Jest jednym z krajów, które zawsze awansują do finału, na co wpływ ma silne poparcie sąsiadów. Nadawca publiczny nie ma uruchomionej eurowizyjnej strony internetowej, a informaje na temat Babushek i video z ich utworem znaleźć można TUTAJ.


14. Estoniya (Estonia)

Ott Lepland ma 24 lata, urodził się dzień po reprezentancie Turcji 2012. W latach 1995-1996 wydał cztery albumy z piosenkami dziecięcymi, ale swoją dorosłą karierę zaczął po zwycięstwie w trzeciej edycji „Idola”, gdzie podczas finału zdobył aż 63% głosów. Fani ESC poznali go, gdy podczas jednego z odcinków show zaśpiewał „Randajad” z wokalistą Urban Symphony. W 2010 roku wydał debiutancki album, napisał książkę i wziął udział w estońskim „High School Musical”. Drugi album wydał w 2011 roku, jest laureatem wielu nagród muzycznych. Uważa, że wszystko to co osiągnął jest zasługą faktu, iż zawsze był sobą i walczył o to, by sobą pozostać.

MARTYNA (16): Po pierwszych dźwiękach spodziewałam się ckliwej ballady. Ta piosenka jednak nie jest ckliwa. Jest to kawałek dobrej kompozycji, która absolutnie nie nudzi i jest dosyć dynamiczna. Nie jest mdła, zaciekawia i wkręca. Ma zasadniczy minus, który nie pozwoli jej się wybić na Eurowizji- jest balladą.

„Kuula” („Słuchaj”) to ballada w języku estońskim napisana przez Otta i poetę Aapo Ilvesa. Kompozycja w finale zdobyła maksymalną notę od widzów i 2. miejsce u jury. W superfinale Ott uzyskał aż 67% głosów. Na scenie w Baku wystąpi z nim Marvi Vallaste. W celach promocyjnych przygotowana zostanie wersja angielska i hiszpańska utworu. Jedna z opinii na temat utworu głosi, że „Kuula” może być „I will always love you” XXI wieku.

BARTŁOMIEJ (18): „Kuula” od Estonii to moim skromnym zdaniem piosenka lekko nudna aczkolwiek ma swoje plus czyli język i skrzypce wprowadzone w początkowej partii utworu.

Estonia zadebiutowała (podobnie jak Rosja) w 1994 roku, jednak jej debiut (w przeciwieństwie do Rosji) był dość nieudany (24. miejsce). Szybko jednak odbiła się od dna i już rok później zajęła 5. miejsce, a w 2001 roku niespodziewanie wygrała cały konkurs (chociaż wielu uważa, że niezasłużenie). Od czasu wprowadzenia półfinałów ewidentnie sobie nie radzi – do tej pory tylko dwa razy zakwalifikowała się do finału (w 2009 roku zajęła 3. miejsce w półfinale). Oficjalną stroną eurowizyjną telewizji ERR jest strona selekcyjna (TUTAJ) pełna newsów dot. zarówno Eurowizji jak i Eesti Laul.

KAJETAN (19): Niby standardowo zaczynająca się fortepianem ballada, ale potem zamienia się w coś niesamowitego – wołanie, wezwanie, hymn do drugiej osoby o to, aby „słuchała” co podpowiada jej własne serce, aby posłuchała mówiącej do niej ciszy, której trwanie jest wyznacznikiem trwającego nadal uczucia do drugiej osoby. Jak dla mnie fenomenalna ballada zasługująca na TOP10 finału. Brawo Estonia!

Masz ciekawe pytanie do Babushek lub Otta? Wpisz je w komentarzach, a być może pytanie zostanie zadane przez naszego czytelnika, Szymona, podczas konferencji prasowej wokalistów w Baku.

W związku z prezentacjami uczestników, na naszej grupie Facebooka organizowane są duele, w których wybierać będziemy lepszą piosenkę z dwóch właśnie prezentowanych. Wczorajszy duel wygrała Dania (59,55%), pokonując Turcję (40,45%). W tym momencie wynik to 7:6 dla pierwszego półfinału.

Przypominam o głosowaniu w półfinałach plebiscytu „Nasz Faworyt”. Aby wziąć udział, należy wysłać na blazewicz.poczta@gmail.com punktacje (1-8,10,12) dot. dwóch grup półfinałowych (osobna punktacja dla pierwszego i osobna dla drugiego półfinału). Głosowanie w tej rundzie kończy się dzisiaj (piątek) o północy! Jutro podane zostaną wyniki i zaczniemy głosowanie w kolejnej rundzie.

Reklamy

6 komentarzy

 1. Miałem nadzieję, że Pro7 przeprowadzi chociaż jedną transmisję, tak jak to było rok temu. W końcu współorganizowali Unser Star Fur… Będę się musiał zadowolić transmisją internetową. A czy wiadomo już, czy RTR Planeta będzie transmitować ESC? Bo w ostatnich latach niestety tego nie robiła.

  Polubienie

 2. Das Erste nie będzie trasmitować żadnego półfinału?

  Już teraz zapomniałem ,Hiszpanie głosują w którym półfinale?

  Jeszcze zostanie możliwość obejrzeć w TVR Romania 1 półfinału,a 2go w RTPi Portugal.

  Nastawiony jednak byłem na Das Erste i TVE.
  Tylko,czy jest rozdzielenie tych pólfinałów,na dwie różne stacje???

  Pogubiłem się.

  Polubienie

 3. Nie rozumiem po co oglądać transmisję z zagranicznym komentarzem, tym bardziej, że niektórzy potrafią wciąż gadać nawet po rozpoczęciu piosenki, ale to już wasza decyzja.
  Z powyższego pojedynku oczywiście wybieram Babushki z Buranova. Porównywanie „Kuula” do „I Will Always Love You” to chyba większa przesada niż mówienie o wielkim talencie wokalnym Ivi Adamou :]
  Ciekawe jak tam wyniki „Nasz Faworyt”.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.