GŁOSOWANIE ROZPOCZĘTE

Do północy wciąż można głosować w finale Klemovision Song Contest 2012 – informacje na ten temat znajdują się TUTAJ. Fani, którzy jeszcze nie wybrali najlepszej piosenki selekcyjnej, wciaż mogą to zrobić. Jednocześnie dziś rusza już nowy plebiscyt, tym razem wybierać będziemy faworyta tegorocznej Eurowizji! W głosowaniu „Nasz Faworyt” rok temu wygrała Polska, druga była Estonia, a trzecia Szwecja. Czy w tym roku będziemy mieć więcej szczęścia w przewidywaniu zwycięzcy? Głosowanie składać się będzie z 5 etapów. W dwóch pierwszych (startują jednocześnie już dziś) oceniamy piosenki z półfinałów. Aby wziąć udział, należy wysłać na blazewicz.poczta@gmail.com punktacje (1-8,10,12) dot. dwóch grup półfinałowych (osobna punktacja dla pierwszego i osobna dla drugiego półfinału). Głosowanie trwa do 13 kwietnia, czyli macie tydzień na przygotowanie swoich rankingów. Wasze głosowanie wskaże, które utwory automatycznie wejdą do finałowego etapu, a które zmierzą się w rundzie dogrywkowej. Rozpoczynamy głosowanie! Życzę miłego oceniania utworów i mam nadzieję, że frekwencja będzie tak samo wysoka, jak rok temu. Oczywiście członkowie grupy Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku mogą przesyłać prywatną wiadomość z punktacją.

07. İsveçrə (Szwajcaria)

Szwajcarię w tym roku reprezentują bracia Ivan i Gabriel Broggini. Najpierw grali i śpiewali w osobnych zespołach, później postanowili stworzyć jedną formację. Ich pierwszy singiel „Without identity” spotkał się z ciepłym przyjęciem, Sinplus zaczęli być zapraszani na różnego rodzaju widowiska muzyczne, wygrywali festiwale. Kolejnym sukcesem był signiel „Happy and free”, popularny zarówno w Szwajcarii jak i we Włoszech. Z kolei utwór „Shoot” z 2009 stał się jednym z hymnów Mistrzostw Świata w Hokeju. Pod koniec kwietnia duet wyda swój pierwszy album pt. „Disinformation”.

JULIAN (21): Dobry utwór z gatunku pop-rock. Połączony z dobrym wokalem i show może znaleźć się w finale.

„Unbreakable” (napisany przez braci) wydany został 1 października 2011 roku, więc był już dość znany, gdy uczestniczył w szwajcarskich preselekcjach. Najpierw wygrał eliminacje nadawcy włoskojęzycznego RSI, a później w finale narodowym zdobył 17,87% głosów. Utwór w formie mp3 można pobrać bezpłatnie ze strony oficjalnej duetu – TUTAJ. W związku z tym, że Sinplus dość wcześnie zostali reprezentantami Szwajcarii, mogli wystąpić jako goście specjalni podczas innych finałów narodowych. Odwiedzili Maltę, Białoruś, Ukrainę, Łotwę i Mołdawię.

DAMIAN (17): Lubię tzw. „radiówki” , ale jedyne, co mi się podoba w „Unbreakable” to aranżacja. Głos wokalisty jest irytujący, melodia, szczególnie ta w refrenie potwornie męczy i skutecznie zniechęca mnie do ponownego przesłuchania utworu.

Szwajcaria to jeden z założycieli Eurowizji, pierwszy organizator i pierwszy zwycięzca. Do tej pory dwukrotnie wygrał (1956 i 1988), trzy razy był drugi, trzy razy trzeci, siedem razy ostatni (ostatnio w 2011 roku, ale w finale!) i pięciokrotnie nie przeszedł półfinałów. Oficjalnym eurowizyjnym portalem nadawcy SF jest dział Eurovision Song Contest portalu Glanz und Gloria wchodzącego w skad Sf.tv. Znajdziemy tam zarówno informacje o Sinplus (jest nawet quiz dotyczący duetu) oraz o samej Eurowizji (w tym sporo o udziale Ralpha Siegela jako kompozytora utworu dla San Marino). Dostępne są tam też wszystkie teledyski do piosenek z tegorocznego konkursu.

MICHAŁ (16): Jak nie przepadam za tym modnym ostatnio rockiem alternatywnym, tak ten utwór ma w sobie fajną energię i przede wszystkim – tekst ze świetnym przesłaniem ! Przy dobrze zrobionej prezentacji scenicznej może nieźle namieszać.

07. Ukrayna (Ukraina)

Zwyciężczynią selekcji ukraińskich (tym razem bez większych skandali, chociaż pewne plotki dało się usłyszeć) została Gaita-Lourdes Essami, ma 33 lata i urodziła się w Kijowie. Pięć lat mieszkała w Kongo, więc zaczęła mówić w języku będącym mieszanką mowy lokalnej i francuskiego, jednak po pięciu latach wraz z matką (Ukrianką) wróciła do Kijowa, gdzie zaczęła studiować język rosyjski i ukraiński. Jej kariera muzyczna rozpoczęła się w 1991 roku, natomiast w 2003 roku zaczęła współpracę z wytwórnią Lavina Music, która do tej pory wydała sześć albumów wokalistki. Brała udział w programie „Star People”, dostała nagrodę „European star”, współprowadziła selekcje ukraińskie 2011. Aktualnie jest jedną z najpopularniejszych wokalistek na Ukrainie, znana jest także w Rosji. W czerwcu 2011 otrzymała specjalne miano „przyjaciela Euro 2012” i zaczęła nagrywanie serii utworów poświęconych mistrzostwom.

KONRAD (22): Kompozycja nie jest wybitna, nawet, a może przede wszystkim, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że była od razu komponowana jako hymn na nadchodzące Euro. Tak, wokal jest z pewnością bardzo dobry (choć w preselekcjach nie był nieskazitelny), acz sam jestem ciekaw, jak zostanie to przedstawione na scenie. Czyżby postanowiono połączyć koncepcję Kalomiry i Svetlany i zobaczymy obracającą się, olbrzymią piłkę nożną? Who knows. Z pewnością czymś zostaniemy zaskoczni, wszak to Ukraina i pomysłu na siebie im nie brak! (tak, tak, wszyscy pamiętamy, z jaką zazdrością i zawiścią rok temu pisaliśmy „TO NIE FAIR, ŻE ONI WZIĘLI TĘ Z MAM TALENT!!!!!”). Mimo wszystko nie sądzę, że będzie to przebój niczym „Waka waka”, trochę zbyt to tanie.

„Be my guest” po raz pierwszy wykonane zostało publicznie 20 stycznia podczas imprezy związanej z jubileuszem 20-lecia nawiązania kontaktów politycznych USA i Ukrainy. Twórczynią muzyki i tekstu jest sama Gaitana. Do utworu powstał prowizoryczny teledysk (drugi jest już w trakcie nagrywania), trwają też prace nad występem scenicznym. Gaitana zdradziła, że na scenie nie będzie chórków, więc sam utwór na pewno wybrzmi nieco inaczej. Zamiast wsparcia wokalnego będzie balet i…nie tylko. Na „Be my guest” oddano podczas finału selekcji 3539 głosów sms-owych, co dało wokalistce 2. miejsce w głosowaniu publiczności. U jury była pierwsza (21 punktów). Wbrew temu, o czym pisały media, „Be my guest” nie jest oficjalnym hymnem Euro 2012.

PIOTR (46): Ja wolę naturalność… której za grosz nie ma w propozycji ukraińskiej; pani się zdaje, że ciemna karnacja gwarantuje czarny głos. Nie słyszę tego. Jest ordynarnie. I nie interesująco muzycznie.

Ukraina zadebiutowała na ESC w 2003 roku, rok później wygrała konkurs, dwa lata później organizowała show w Kijowie, w 2007-2008 zajmowała 2. miejsce. Jak na tak krótką historię eurowizyjną, nasi sąsiedzi mogą pochwalić się ogromnymi sukcesami. Poza zwycięstwem w 2004 roku, Ukraina wygrała też półfinał w 2008, co pozwala Ani Lorak samą siebie nazywać „prawdziwą zwyciężczynią Eurowizji” (ot tak, na przekór Rosji). Ukraina zawsze pomyślnie przechodzi półfinały eurowizyjne. Oficjalnym portalem eurowizyjnym nadawcy NTU jest dział eurowizyjny na 1tv.com.ua, natomiast ciężko tam znaleźć newsy dot. tegorocznej Eurowizji. Są za to teledyski konkursowe.

Masz ciekawe pytanie do grupy Mandinga, Filipy lub Andreja Babića? Wpisz je w komentarzach, a być może pytanie zostanie zadane przez naszego czytelnika, Szymona, podczas konferencji prasowej wokalistów w Baku.

W związku z prezentacjami uczestników, na naszej grupie Facebooka organizowane są duele, w których wybierać będziemy lepszą piosenkę z dwóch właśnie prezentowanych. Wczorajszy duel wygrała Rumunia (58,82%), pokonując Białoruś (41,18%). W tym momencie wynik to 4:2 dla pierwszego półfinału.

Reklamy

8 komentarzy

 1. Obydwie piosenki są słabe, ale ukraiński utwór jest jednak bardziej tandetny. Eurowizja cierpi ostatnio na rozszczep – z jednej strony pojawiają się oryginalne propozycje (patrz: albańska), a z drugiej – wtórności nad wtórnościami. Trudno przewidzieć zatem, dokąd zmierza ten konkurs.

  Polubienie

 2. Szwajcaria,czy Ukraina?

  Grupa Sinplus,chwilami przypomina mi grupę U2,ale utwór bardzo dobry. Dynamiczny pop,rock ,rock alternatywny,a może coś jeszcze innego.mnie się podoba.Powtórzę po komentujących,dobry głos wokalisty.Godna finału.

  Ukraina- co by nie pisać o piosence z Ukrainy.Czy się komuś podoba ,czy nie.Jedno jest pewne Ukraina wykorzystała Eurowizję do promocji Euro 2012.Mimo,że to nie jest oficjalny utwór Euro,nie zmienia faktu ,że Gaitana w Baku zrobi wiele,aby pokazać Europie:Patrzcie jesteśmy współgospodarzem,bawmy się[konferencje prasowe,promocje Ukrainy,podkreślanie na każdym kroku}.

  My jedynie ,możemy pochylić się przed tamtejszą tv publiczną i żałować,że nas tam nie ma.

  Szwajcaria 55%,Ukraina 45%{za pomysł promocji i połczenia dwóch imprez EURO[wizja]2012 }.

  Polubienie

 3. Z tego pojedynku zdecydowanie Szwajcaria. Chociaż nie przepadam za żadną z tych propozycji. Szwajcaria dobry utwór, ale w ogóle nie wyróżniający się. Ukraina to jakas cepeliada. Ktoś kiedyś pisał, że nadaje się do klubu (tudzież dyskoteki), ja szybko wyszedłbym z takiego miejsca, a na zewnątrz palił się ze wstydu, że w ogóle coś takiego puszczono. Nie wiem czy to promocja, czy bardziej anty – promocja EURO.

  Co do komentarzy… Bardzo dobrze, że zatrudniono moderatora 😀 tylko teraz mati bezrobotny…

  Polubienie

 4. Utwór szwajcarski podoba mi się (taką muzykę też doceniam), ale wolę piosenkę ukraińską. Rytmy szybkie, wesołe i ambitne – to jest to. Promocja Euro 2012 na Eurowizji – dodatkowy plus, ale piosenka ukraińska sama w sobie też jest świetna. Lekko klubowy rytm, doskonały głos, ciekawa melodia… no i piękna wokalistka.

  Wreszcie ten konkurs na faworyta tegorocznej Eurowizji!:). Już przewiduję, że czytelnicy bloga wybiorą Loreen:), ale zakładać się nie będę, bo tak w sumie to nigdy nie wiadomo, Eurowizja też często ma jednoznacznych faworytów, a potem…:).

  Polubienie

 5. ——————-

  all official singles charts

  #1s

  week 14, 2012

  country, artist, song, weeks at #1

  australia carly rae jepsen call me maybe 1
  austria the bosshoss don’t gimme that 1
  canada justin bieber boyfriend 1
  denmark ida i can be 2
  europe gotye feat. kimbra somebody that i used to know 8
  finland jukka poika ala tyri nyt 3
  flanders triggerfinger i follow rivers 5
  france gotye feat. kimbra somebody that i used to know 1
  germany olly murs feat. rizzle kicks heart skips a beat 1
  greece vegas pio psila 3
  hungary juli fabian & zoohacker sizzlin’ 1
  ireland carly rae jepsen call me maybe 3
  italy gotye feat. kimbra somebody that i used to know 2
  japan masaharu fukuyama ikiteru ikiteku 1
  luxembourg olly murs feat. rizzle kicks heart skips a beat 2
  netherlands triggerfinger i follow rivers 5
  new zealand carly rae jepsen call me maybe 2
  norway laleh some die young 2
  poland gotye feat. kimbra somebody that i used to know 12
  portugal pablo alboran feat. carminho perdoname 11
  russia elka okolo tebya 2
  south korea cnblue hey you 1
  spain cali & el dandee yo te esperare 3
  sweden loreen euphoria 5
  switzerland remady & manu-l feat. j-son single ladies 1
  united kingdom chris brown turn up the music 1
  united states fun. feat. janelle monae we are young 5
  wallonia michel telo ai se eu te pego 11

  ——————-

  AOSC: Peak positions for songs from the 2012 Eurovision Song Contest

  austria – trackshittaz – woki mit dem popo
  austria – 2

  belgium – iris – would you
  flanders – 34

  cyprus – ivi adamou – lala love
  greece – 4

  denmark – soluna samay – should’ve known better
  denmark – 1 – 1 wk

  germany – roman lob – standing still
  germany – 3
  austria – 51
  switzerland – 53

  greece – eleftheria eleftheriou – aphrodisiac
  greece – 4

  hungary – compact disco – sound of our hearts
  hungary – 5

  ireland – jedward – waterline
  ireland – 5

  netherlands – joan franka – you and me
  netherlands – 1 – 1 wk

  norway – tooji – stay
  norway – 2

  spain – pastora soler – quedate conmigo
  spain – 13

  sweden – loreen – euphoria
  sweden – 1 – 5 wks
  finland – 1 – 1
  norway – 11

  switzerland – sinplus – unbreakable
  switzerland – 34

  ——————-

  FLANDRIA: Oto lista belgijskich piosenek eurowizyjnych, które pojawiły się na liście singli od roku 1995 i najwyższe pozycje jakie osiągnęły. Spośród 16 piosenek, które Belgia wysłała od tego czasu do ESC, na liście znalazło się 10 utworów w wykonaniu:

  04 – Xandee – 1 – 6 tyg.
  06 – Kate Ryan – 1 – 5
  10 – Tom Dice – 1 – 3
  08 – Ishtar – 1 – 2
  96 – Lisa del Bo – 2
  03 – Urban Trad – 3
  02 – Sergio & The Ladies – 3
  99 – Vanessa Chinitor – 3
  98 – Melanie Cohl – 13
  12 – Iris – 34

  ——————-

  Polubienie

 6. Lubię te dwie propozycje, liczę że Ukraina podtrzyma swoją passę awansów, a Szwajcaria zaskoczy jak rok temu i też awansuje 🙂

  Polubienie

 7. Zdecydowanie wybieram Szwajcarię, jest to w tym roku mój faworyt.
  Co prawda, tekst mógłby być lepszy, ale oryginalny akcent wokalisty nadrabia braki. Ukraina jak dla mnie najgorszy utwór od ich debiutu, mam nadzieję na coś oryginalnego za rok jak te w 2004,5,7 czy 2010.

  Polubienie

 8. Poziom „Be my guest” dorównuje poziomowi polskich przygotowań do Euro [dla nieświadomych to jesteśmy w przysłowiowej dupie i zgodnie z zapowiedziami Kononowicza nie będzie niczego]. Jakby to powiedział pewien prezydent „Jakie Euro taki hymn”.

  Jeżeli to coś miało posłużyć do promocji Euro2012 to Ukraina ma wyjątkowo marnych speców od PR.

  @gtr
  Lepiej żeby Ukraina nie wracała do „oryginalności” z 2007 roku. To było tak głupie, że aż ludzie na to głosowali.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.