PRZED EUROWIZJĄ 2012

Znamy nazwiska chórzystów, którzy razem z Pastorą Soler zaśpiewają w Baku. W skład ekipy wchodzą Rebeca Rods, Mey Green, Sheila Blanco, Antonio Tomas Sepulveda i Miguel Antelo (na zdj.). Co ciekawe, pod pseudonimem Mey Green kryje się Maria Lopez, która fenomenalnie wykonała „Vuelve conmigo” podczas ubiegłorocznych preselekcji hiszpańskich.

Wczorajsza solenizantka i bohaterka notki – Joan Franka – opublikowała oficjalny teledysk do utworu „You and me”. Przy okazji informuję, że facebookowy duel wygrała właśnie Holandia (55,71%), pokonując Grecję (44,29%). W tym momencie jest 2:1 dla półfinału drugiego.

Na ciekawy sposób promocji wpadła Anggun, która nie tylko jeździ po Europie i śpiewa z playbacku swój utwór „Echo”, ale też nagrywa alternatywne wersje z lokalnymi artystami. Znamy już wersję węgierską, pora poznać wersję duńską (ale po angielsku, tylko że ze zmienionym tekstem) nagraną z Nielsem Brinckiem, znanym z ESC 2009. Anggun ma w planach nagrać duet też z Claudią Faniello (Malta) i jednym rosyjskim wokalistą.

Opublikowano kolejny (inny niż na singlu) remix do utworu „The Social Network Song” Valentiny Monetty. Przeróbka trwa ponad 6 minut.

Sabina Babayeva nagrała wiadomość dla fanów Eurowizji. W angielskojęzycznym wywiadzie opowiada o przygotowaniach, swoim utworze, rywalach i o nowej, azerskiej wersji utworu, która ponoć wszystkich ma zaskoczyć.

Chorwacja, Czarnogóra i Słowenia to kraje, w których wystąpi Can Bonomo, reprezentant turecki.

Reprezentacja Cypru ma problemy, bowiem z powodu odrzucenia rocznego planu budżetowego stacji CyBC przez rząd kraju, nadawca nie wie, czy finanse pozwolą mu na zrealizowanie w pełni projektu eurowizyjnego, czyli wysłania Ivi Adamou do Baku. Ostateczna decyzja co do budżetu ma być podjęta za tydzień, natomiast już w czwartekodbędzie się specjalne zebranie przedstawicieli CyBC i team’u Ivi, podczas którego przedyskutowany będzie cały problem. Sama wokalistka jest optymistką i ma nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Jeśli Cypr wycofa się z Eurowizji, nadawca zapłaci poważną karę, która jeszcze bardziej obciążyła by budżet stacji.

Magdalena Tul (na zdj.) i inne gwiazdy Eurowizji popierają kampanię społeczną Amnesty International „Running scared”, która ma wywrzeć presję na władzach Azerbejdżanu, by te szanowały wolność słowa. Autorzy kampanii chcą, by Azerbejdżan zdał sobie sprawę, że organizacja Eurowizji w Baku nie oznacza, że Europa akceptuje sytuację polityczno-społeczną panującą w kraju. Więcej informacji o akcji TUTAJ.

04. Latviya (Łotwa)

Linda Amantova, która na ESC wystąpi pod pseudonimem Anmary, nie boi się pytań o wiek i swój rocznik podała w tekście eurowizyjnego utworu. Ma 32 lata i urodziła się w mieście Gulbene. Popularność zdobyła uczestnicząc w programie „Talantu Fabrika 2”, gdzie zajęła 2. miejsce. Dzięki współpracy z wieloma artystami i producentami sporo koncertowała, nie tylko na Łotwie. W preselekcjach łotewskich pierwszy raz wystąpiła już w 2009 roku, jako członkini Policistas. Jej ulubionymi artystami eurowizyjnymi są ABBA, Ruslana, Olsen Brothers, Dana International i duet Walters & Kazha, który reprezentował Łotwę w 2005 roku.

PIOTR (48): Wyjątkowo zgrabnie skrojony kawałek z idiotycznym – niestety – tekstem, którego nie da się całkiem pominąć w odbiorze.

„Beautiful Song” stworzyli Rolans Ūdris Ivars Makstnieks, związani z zespołem Normunds Pauniņš. Pierwsza wersja utworu różni się nieco aranżacją i tekstem. Anmary m.in. nie śpiewa już o tym, że teraz Johnny Logan jest stary, chociaż urodziła się wtedy, gdy on wygrywał Eurowizję. Wokalistka nie była uważana za faworytkę selekcji narodowych – w swoim półfinale zajęła 3. miejsce, nastomiast w finale nie miała sobie równych, chociaż sporo widzów krytykowało jej dość dziwaczną prezentację sceniczną. Widocznie po selekcjach Anmary poczytała opinie na swój temat i to co było krytykowane, poprawiła.

MATEUSZ (18): Dobra piosenka z śmiesznym tekstem. Nowa wersja jest znacznie bardziej dopracowana niż ta w eliminacjach. Łotysze w Baku zaprezentują dobre „joke entry” i sądze, że damę, która odrzuca telefony od Micka Jaggera zobaczymy w finale.

Łotwa zadebiutowała na ESC w 2000 roku, od razu zajmując 3. miejsce, rok później co prawda przepadła, ale w 2002 już sięgnęła po Grand Prix za sprawą utworu „I wanna”. Zdawało się, że sukcesami eurowizyjnymi przebije dobrze ocenianą wtedy Estonię, ale niestety – później przyszedł okres słabszych występów. Jako gospodarz Eurowizji Łotwa zajęła jedno z ostatnich miejsc w finale. Ostatni sukces to 5. miejsce z Kijowa, natomiast w ostatnich latach Łotyszom nie udaje się wejść do finału – dwukrotnie zajęli też w eliminacjach ostatnie miejsca (2009-2010). Oficjalnym portalem eurowizyjnym nadawcy jest strona Evrovizija.lv, która zawiera informacje na temat reprezentantki oraz preselekcji narodowych. Są tam też dokładne wyniki „Eirodziesmy”, z których wynika, że Anmary nie była faworytką jurorów – w półfinale zajęła w głosowaniu komisji 4. miejsce, w finale trzecie, a w superfinale drugie.

04. Malta

Pora na Kurta Calleję, 22-letniego reprezentanta Malty. Urodził się w Hamrun, śpiewał dla Jana Pawła II, w 2008 wyemigrował na rok do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako steward i śpiewał w pubach. Po powrocie na Maltę zaczął udzielać się jako chórzysta w projektach telewizyjnych, natomiast szerszej publiczności dał się poznać podczas swojego debiutu w preselekcjach (2010), gdzie razem z Kayą wykonywał utwór „Waterfall”. Rok później również brał udział w walce o ESC – tym razem też w duecie. Pierwszy występ solowy przyniósł mu zwycięstwo. Co ciekawe, Kurt Calleja tak spodobał się kiedyś księżniczce Malezji, że ta poprosiła go, by wystąpił na urodzinach jej przyjaciółki.

TOMASZ (21): Piosenka dość żywiołowa, przyjemna, wpada łatwo w ucho, taki typowy zapełniacz parkietów. Jedyne co mi się nie podoba to wrażenie sztucznych emocji podczas gdy oglądałem teledysk.

Kurt Calleja jest współtwórcą eurowizyjnego utworu „This is the night”. Podpisują go także Johan Jämtberg Mikael Gunnerås ze Szwecji, znani fanom ESC m.in. ze stworzenia utworu „Faller” dla Szwecji 2011 na Eurowizję dla Dzieci. Utwór uważany był za faworyta, ale przepadł w głosowaniu. Kurt podczas występu na ESC zaprezentuje swój zespół, w skład którego wchodzi jego brat Kevin, a także Warren Bonello, Rebecca Spiteri oraz Amber. W finale selekcji maltańskich „This is the night” zajęło 2. miejsce w głosowaniu jurorów, ale pierwsze u widzów, co ostatecznie przesądziło o wygranej.

MATEUSZ (18): Piosenka w tych samych klimatach co Cypru z charakterystycznym początkiem, który zapowiada coś ambitniejszego. Posiada chwytliwy refren i o ile się widzom nie znudzi powtarzane „This the Night” i „e-e-e-e-yeah” przewiduję awans Malty do finału. Sam Kurt sprawia wrażenie osoby sympatycznej i jego utwór się świetnie nadaje na dyskotekę.

Malta zadebiutowała w 1971 roku i dwa pierwsze swoje starty poświęciła promowaniu w piosenkach języka maltańskiego co przypłaciła dwukrotnie zajęciem ostatniego miejsca. Do tej pory nie wygrała Eurowizji, ale dwukrotnie zajęła 2. miejsce (2002 i 2005). Od czasu wprowadzenia półfinałów udało jej się awansować w 2004 roku (i potem została w finale aż do 2006) i później tylko w 2009 roku za sprawą trzeciego, eurowizyjnego podejścia Chiary. Oficjalnym portalem eurowizyjnym nadawcy TVM jest dział Eurovision strony TVM.com.mt. Znajdziemy tam sporo newsów dot. Kurta Calleji, a także video-instruktaż o tym, jak tańczyć do „This is my life”. Ma on związek z planowanym na 14 kwietnia flash-mobem, podczas którego mieszkańcy Valetty zgromadzeni na pl. św. Grzegorza odtańczą prezentowany układ choreograficzny.

PIOTR (48): Infantylne, nudne, słabiutki wokal, pewnie da się przeżyć w dyskotece.

KAMIL (21): Mamy do czynienia z banalnie prostą kompozycją opierającą brzmienie swojego refrenu na ledwo wydyszanych okrzykach „eh eh eh eeeh”. Nie wiem czy warto pisać o tym kawałku cokolwiek więcej.

Masz ciekawe pytanie do Anmary lub Kurta? Wpisz je w komentarzach, a być może pytanie zostanie zadane przez naszego czytelnika, Szymona, podczas konferencji prasowej wokalistów w Baku.

Przypominam o głosowaniu w finale Klemovision Song Contest 2012. Informacje dotyczące głosowania znajdziecie TUTAJ.

Reklamy

13 komentarzy

 1. „Jeśli Cypr wycofa się z Eurowizji, nadawca zapłaci poważną karę…” – szkoda, o jednego gniota byłoby mniej. Niestety, Cypryjka z pewnością pojedzie do Baku.

  Polubienie

 2. Szkoda by było, gdyby Cypr się wycofał, bo „La La Love” to wspaniała piosenka. No ale to bez sensu, bo kara obciąży ich finansowo jeszcze bardziej, a i EBU może zdyskwalifikować Cypr na parę lat.

  To naprawdę fajny sposób promocji – to, co robi Anggun.

  Polubienie

 3. rzeczywiście lalalalalalalalalala to wspaniała piosenka…. ;/ Na pewno Cypr dostałby od EBU dyskwalifikację na parę lat, na pewno… Wszak dla EBU nie liczy się kasa i coroczne „bicie rekordu” w ilości uczestników, tylko dobro i prestiż konkursu.

  Polubienie

 4. Nikt się nie wycofa,jedynie Ivi zabierze się jednym samolotem z reprezentantem Grecji.{hahaha}Tak się obrzucają „12”,że mogą sobie pomóc i w ten sposób podziękować za kolejne punkty z africo.

  Łotwa ,czy Malta?
  Żaden utwór do mnie nie trafia,ale jeżeli mam wybrać to stawiam na Beautiful Song,chociaż bez przekonania do tej pioseneczki.Miły głos tej pani-ooo to pozytywne skojarzenie z tym utworem.

  Polubienie

 5. Jasne, że się nie wycofają. Na pewno się tam ze wszystkim dogadają.

  Tak w sumie to nie chce mi się znowu komentować tych wszystkich piosenek… przecież już to zrobiłem co najmniej raz, gdy zostały wybrane. Zachowam dla siebie, co o nich myślę, i którą wybrałbym spośród dwóch. Tak w sumie, to po co to komu wiedzieć? Już lepiej zagłosować w jakiejś ankiecie (takiej, jak te duele na Facebooku), ma to większy sens (chociaż na razie mało używam Facebooka, może kiedyś bardziej się przyzwyczaję, do tej pory używałem głównie naszej-klasy, ale warto rozszerzyć horyzonty, bo Facebook oferuje jednak o wiele więcej). Jeśli już, to wolę skomentować jakieś eurowizyjne newsy. Pozdrawiam wszystkich miłych ludzi.

  Polubienie

 6. Ja też nie będę już komentować tych utworów, zrobiłem to co najmniej ani razu i myślę że w sumie nikogo ta informacja nie obeszła, bo to przecież jest bez sensu (bo niby czemu moje opinie mają kogoś interesować) 🙂 Napisałem tak, bo tak właśnie w danej chwili myślę i nie interesuje mnie co myślą inni, mam prawo do własnego zdania. Zaznaczam, że to jest tylko moje zdanie i jego nie zmienie, choćby wszyscy wokół mówili zmień, ja go nie zmienie, bo to jest moje zdanie 🙂 Tak w sumie, to po co komu to wiedziec? Skupię się na komentowaniu przygotowań do samej Eurowizji, liczę na to, że szykuje się niesamowite show 🙂 bogactwo azerbejdżanu będzie rzucać się w oczy:) i w sumie dobrze:) jak mają czym się chwalić to niech chwalą, a wy nie krytykujcie, bo to takie typowe – polaczki…

  Polubienie

 7. w swoim opisie na fb szefowa cypryjskiej dlegacji Evi pisze dziękując za wsparcie z całej Europy, że brak akceptacji budżetu nie dotyczy tylko Eurowizji, ale wszystkich programów i projektów nadawcy. Sprawa ma oczywiście charakter polityczny i nie jest jeszcze zamknięta. Ode mnie: pewnie zakończy się pozytywnie w kontekście ESC.

  Polubienie

  1. wiemy już znacznie więcej… Cypr nie wyśle do Baku ani komentatora (komentarz ze studia), ani reportera. Udział Cypru raczej nie jest zagrożony.

   Polubienie

 8. Artykuł na ogae dotyczący piosenki chorwackiej i serbskiej jest trochę groteskowy i nie wiem po co autor tracił czas na zapoznanie nas z opinią kogoś kto zajął przedostatnie miejsce na ESC, ale to ,że artykuł jest zabawny to jeszcze nic ,bo jeden z komentarzy powalił mnie na kolana (fragment) „No bo jak panience Bebi Laluni kiczowatej na maksa może się podobać muzyka utworów serbskiego i chorwackiego skoro tam kiczu, w którym się lubowała za grosz?” ,ja nie wiem co to osoba rozumie przez określenie „kicz” ,co jak co ,ale piosenka serbska jest mega kiczowata, podobna to jednej z bardziej komercyjnych piosenek filmowych ostatnich lat(Shrek), nie jest to coś „niszowego” jak „Suus” ani nawet specjalnie świeżego jak „Euphoria” ,czy „Love me back”…Serbia 2012=kicz, Chorwacja 2012=nuda

  Polubienie

 9. —————–

  TVP KULTURA: Młody Muzyk Roku

  Dziś (4 IV) o 20:20 finał krajowych eliminacji do Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków.

  —————–

  Polubienie

 10. Właśnie aporpo Muzyka kumpel mojego kuzyna ponoć wystąpi Jakub M. (saksofon) kto będzie oglądał może wysyłać semsy 🙂 ponoć kuzyn też tam będzie ale napisał żebym go oglądał więc nie wiem czy będzie też startował jakby co to na gitarze raczej grywa Mateusz T. 🙂

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.